Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Určení otcovství v případě zemřelého otce

23.03.2018

Sestře zemřel v 10. týdnu těhotenství partner.
Má výsledky genetických testů (vzhledem k věku musela podstoupit). Postačil by pro připojení se k dědickému řízení znalecký posudek, který by určil ze shody DNA otcovství k zemřelému partnerovi ? Který znalec toto dělá a jsou nejbližší příbuzní zemřelého povinni poskytnout své DNA ?
Nebo v každém případě musí sestra podat žalobu na určení otcovství, kde myslím je i větší šance že budou příbuzní muset DNA dát k dispozici? Lze žalobu podat ještě před narozením dítěte?
Je notář povinen pozastavit dědické řízení a čekat až do vydání rozhodnutí soudu a pak majetek rozdělit? Nebo se připraví rozdělení a čeká se s uzavřením dědictví až na narození dítěte?
Bude notářka ochotna se se sestrou bavit, když nemá ještě určené otcovství? Pokud nebude přizvána k dědickému řízení (dcera z 1. manželství neposkytne notářce informaci o případném nenarozeném potomkovi), kde má sestra možnost se dozvědět, který notář dědictví vyřizuje ?
Zemřelý partner má 2 dospělé dcery z prvního manželství. Manželku nemá (rozvod před 15 lety). Dědí shodným dílem dospělé děti a případně tedy i počaté dítě ?
Moc děkuji.

Dobrý den.,
v každém případě bude nutné podat žalobu na určení otcovství. Nejsem si jistá, co je míněno, genetickými testy, které matka musela vzhledem k věku podstoupit, ale, pokud jde o klasické genetické testy pro zachycení možných vývojových vad plodu, nejde při takovémto to testování a určení otcovství. Také se dá předpokládat, že vzorek odebraný pravděpodobně z plodové vody již není zachován. Kromě toho, pro určení otcovství je třeba mít referenční vzorek DNA otce, takže by DNA dítěte odebraná z plodové vody stejně nemohla být porovnána. Po podání žaloby bude zahájeno řízení o určení otcovství ve kterém se bude řešit určení otcovství zemřelého muže. V řízení o určení otcovství bude zemřelý muž zastoupen opatrovníkem, kterého mu ustanoví soud. Dokazování v řízení o určení otcovství zemřelého je samozřejmě složitější než obvykle, ale zpravidla se otcovství zemřelého prokazuje analýzou DNA jeho příbuzných. DNA lze odebrat již u nenarozeného dítěte, ale, pokud není již odebraný vzorek zachován a použitelný, nedoporučuje se nové odebírání DNA u nenarozeného dítěte, protože je získání vzorku složité a riskantní. Nicméně nebrání to podání žaloby již před narozením dítěte právě proto, aby bylo zřetelnější, že lze očekávat dědické nároky nascitura (nenarozeného dítěte) a v dědickém řízení se s touto skutečností počítalo. Po určení otcovství bude dítě nepominutelným dědicem a bude mít nárok na sirotčí důchod . Žalobu na určení otcovství lze podat kdykoliv, lhůta nikdy nevyprší, je ale již vzhledem k nastalému dědickému řízení a potřebě sociálních dávek ji podat brzy. Je vhodné upozornit notáře, který bude pověřen vypořádáním dědictví po otci dítěte, že existuje nasciturus, o jehož otci ještě soud nerozhodl.
Doporučuji obrátit se v této záležitosti i na OSPOD (orgán sociálně právní ochrany dítěte), který by Vám ve věci měl být nápomocen.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.