Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat z RD do zaměstnání

22.03.2018

Dobrý den,
chtěla bych požádat o radu ohledně nástupu do zaměstnání po rodičovské. Synovi budou 22.5. 2018 tři roky, nastoupit zpět do práce bych tedy měla 23.5.2018, což však není možné, jelokož syn bude chodit do školky až od září 2018. Zaměstnavatel s mým návratem v září předběžně souhlasil. Zároveň jsem vzhledem k péči o dítě žádala o zkrácený úvazek, k čemuž se zaměstnavatel staví záporně. Ráda bych věděla, zda mám na zkrácený úvazek nárok i při nástupu v září (tedy po více jak tříleté mateřské) a jak postupovat, aby zaměstnavatel splnil mé požadavky. Dále by mě zajímalo, zda bych měla nárok na odstupné v případě, že by zaměsnavatel trval na plném úvazku, kvůli čemuž by došlo k ukončení pracovního poměru.
Předem děkuji za radu a pomoc.
Přeji hezký den a srdečně zdravím.

Dobrý den,
dle § 241 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Za vážné provozní důvody nelze v žádném případě považovat to, že se zkrácení vašeho úvazku zaměstnavateli nehodí a poněkud by mu to zkomplikovalo život, např. by musel učinit nějaká opatření. Musí se skutečně jednat o provoz, který by nemohl fungovat, pokud by se vám zkrátil úvazek. Pro posouzení vážnosti provozních důvodů u zaměstnavatele je rozhodující vyhodnocení, jaký zásah do provozu představuje zkrácení pracovní doby ve srovnání se situací, kdyby rodič pracoval na plný úvazek. Jedná se především o případy, kdy je znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) u zaměstnavatele. Vážné provozní důvody musí být zaměstnavatel schopen prokázat a účinně obhájit, ovšem definitivní rozhodnutí může dát pouze soud. Z toho vyplývá bohužel to, že pokud bude zaměstnavatel trvat na tom, že Vám zkrácení úvazku neumožní, definitivně Vám pomůže až soud. Nicméně, žádost o zkrácení úvazku, aby to mělo nějaký právní význam, má smysl podávat až po té, co do práce nastoupíte, nyní je na místě dosáhnout toho, aby zaměstnavatel souhlasil s udělením pracovního volna bez náhrady mzdy do nástupu dítěte do školky.
I po skončení neplaceného volna bude pracovní poměr stále stejný, Vaše pracovní smlouva bude stále platit ve formě, ve které byla uzavřena, takže bude stejně tak platit ustanovení zákoníku práce o úpravě pracovní doby.
Pokud byste nedosáhla smírnou cestou úpravy svého pracovního úvazku, pak je na místě pouze žaloba na zaměstnavatele a nebo dobrovolné rozvázání pracovního poměru z Vaší strany. V tom případě ale nárok na odstupné nevznikne. Jediný způsob, jak ho dosáhnout je dohoda se zaměstnavatelem, že raději než řešit věc soudně, uzavřete dohodu o rozvázání pracovního poměru s odstupným. Vy tak budete mít jakousi kompenzaci a zaměstnavatel nebude muset u soudu dokazovat, že existují vážné provozní důvody, pro které nemůže souhlasit se zkráceným úvazkem.
Hezký den.

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.