Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Neplacené volno

18.03.2018

Dobry den,
prave mi skoncila trileta RD a nyni bych si chtela prodlouzit RD na dalsi rok. Zamestnavatel souhlasi s moznosti vratit se az potom do prace na stejnou smlouvu. Rodicovsky prispevek jsem uz docerpala po dvou letech na RD. Dite navstevuje soukomou skolku registrovana MSMT v 4 dnech tydne na minimalne 6 hodin. Mam za techto podminkach pravo byt na RD i ten 4. rok? Je nutne prestup na 4. rok na RD nekde oznamit? A nejduleziteji pro me: Mam narok, aby mi stat zaplatil i nadale zdravotni pojisteni? Dekuji

Vážená paní,
po skončení rodičovské dovolené se rodič může být v situaci, kdy nemůže nebo i nechce nastoupit zpět do zaměstnání. V takovém případě je možné požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna bez náhrady mzdy z důvodu péče o dítě. Rodiče obvykle žádají o neplacené volno do 4 let věku dítěte nebo po kratší dobu, než dítě nastoupí do předškolního zařízení. Dalšími důvody jsou zdravotní důvody dítěte nebo i fakt, že matka či otec chce strávit více času se svým dítětem. To je zřejmě i Váš případ. Se zaměstnavatelem máte sjednáno neplacené volno. V případě, že dojde k dohodě, je vhodné zvolit písemnou formu této dohody. Takto jsou lépe chráněny obě dvě strany a v neposlední řadě jsou i písemně upraveny podmínky čerpání neplaceného volna. Samotná dohoda by měla obsahovat označení zaměstnankyně i zaměstnavatele (tj. kdo koho žádá o neplacené volno), dále by bylo vhodné uvést důvod a stanovit od kdy do kdy o neplacené volno zaměstnankyně žádá. Dohodu je potřeba podepsat a označit datem vyhotovení.
Po dobu čerpání neplaceného volna není možné čerpat nemocenské ani náhradu mzdy při dočasné pracovní neschopnosti.
Jediné, co je potřeba vyřešit je pojistné na zdravotní pojištění. Podle § 7 odst. písm l) 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění je stát plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za pojištěnce, který splňuje všechny tyto podmínky:
- pojištěnec celodenně osobně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku (tj. dítě není svěřeno do péče jiné osoby, třeba i z rodiny nebo umístěno do zařízení s týdenním nebo celoročním pobytem),
- dítě předškolního věku není umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje čtyři hodiny denně,
- dítě plnící povinnou školní docházku není umístěno ve školním zařízení, či obdobném zařízení (družina) po dobu přesahující návštěvu školy,
- pojištěnec nemá příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,
- za pojištěnce nehradí stát pojistné z důvodu pobírání rodičovského příspěvku nebo peněžité pomoci v mateřství či čerpání mateřské/rodičovské dovolené.
Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů.
Zdravotní pojišťovně je třeba doručit čestné prohlášení, že splňujete výše uvedené podmínky.
Vzor
Čestné prohlášení osoby pečující o dítě (děti)
(podle § 7 odst. písm l) zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění)
Čestně prohlašuji, že v době od .... do....... splňuji podmínky celodenní osobní a řádné péče alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Pečuji o dítě (děti) …………… (jméno a příjmení) datum narození: …………. Dítě, které je předškolního věku, není umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje čtyři hodiny denně. Nevykonávám žádnou výdělečnou činnost.
Zdravotní pojišťovně je třeba předložit rozhodnutí úřadu práce o odnětí rodičovského příspěvku.
Jestliže výše uvedené podmínky nesplníte, pak jste z pohledu zdravotního pojištění tzv. osobou bez zdanitelných příjmů (OBZP). Pojištěnec – OBZP je povinen sám platit měsíčně pojistné ve výši vypočtené jako 13,5 % z vyměřovacího základu rovnajícího se platné minimální mzdě po zaokrouhlení na korunu nahoru. Od 1. 1. 2018 po zvýšení minimální mzdy na 12 200 Kč je pojistné OBZP 1 647 Kč měsíčně.
Pojistné je splatné vždy od prvního dne kalendářního měsíce, za který se platí, do osmého dne měsíce následujícího po kalendářním měsíci, za který se platí. Připadne-li poslední den splatnosti na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejblíže následující pracovní den.

Více informací lze nalézt v praktické příručce Nebojujte s úřady a zaměstnavateli http://www.aperio.cz/748/nebojujte-se-zakony-vyuzijte-je-ve-svuj-prospech (kap. Sociální pojištění a péče o děti).

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.