Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Mateřská škola a trvalý pobyt dítěte

14.03.2018

Dobry den, potrebovala bych radu ohledne trvaleho pobytu. Jsme v situaci, kdyby bude dite treba umistit do skoly, a jelikoz ma dite se mnou trvaly pobyt na Praze 4, ale bydlime na Praze 5, kde jsme v dome sice u rodiny, ale majitelka domu nam za zadnou cenu nedovoli se k trvalemu pobytu prihlasit, ani pouze dite. Jsme i bez jakekoliv najemni smlouvy, takze nemame ani nic v ruce. Jedine co nam majitelka muze poskytnout je, cestne prohlaseni, ze zde opavdu zijeme, ale pani reditelka mistni skolky mi sdelila, ze bohuzel cestnym prohlasenim to zohlednit nelze.
Je nejake vychodisko, moznost, se z Prahy 4 prehlasit i kdyby na urad na Prahu 5? Dekuji za informace

Dobrý den, Vážená paní,
děkujeme Vám za dotaz do poradny.

Každá mateřská škola si spolu se zřizovatelem sama stanovuje svá kritéria pro přijetí dětí. Jedním z těchto kritérií obvykle bývá i trvalý pobyt.

Tento požadavek posoudil úřad veřejného ochránce práv takto: „Požadavek trvalého pobytu dítěte v obci není diskriminační a může být legitimní. Pokud by však toto kritérium bylo bezpodmínečné, tj. žádné dítě bez trvalého pobytu v obci by nemohlo být za žádných okolností přijato, o legitimitě tohoto kritéria lze pochybovat. Problematičtější je však požadavek trvalého pobytu rodičů v obci, protože se netýká dětí, ale rodičů. Ochránce v této souvislosti připomíná, že mateřská škola poskytuje vzdělání dětem, nikoli rodičům. Pokud tedy ředitel školy požaduje jako podmínku přijetí dítěte trvalý pobyt rodičů v obci, mohlo by jít o rozpor s Listinou základních práv a svobod.
V případě dětí cizinců by požadavek trvalého pobytu v obci mohl být diskriminací z důvodu státní příslušnosti. Cizinci mohou získat povolení k trvalému pobytu v České republice, nikoli v konkrétní obci, jako je tomu u občanů ČR podle zákona o evidenci obyvatel. V konkrétní obci jsou cizinci pouze hlášeni jako k místu trvalého pobytu podle zákona o pobytu cizinců. Pokud by tedy podmínkou přijetí dítěte do školky byl trvalý pobyt podle zákona o evidenci obyvatel, byli by paušálně odmítnuti všichni cizinci. Ochránce v této souvislosti připomíná, že úkolem obce, jako zřizovatele školky, je uspokojovat potřeby svých občanů, přičemž občany jsou podle zákona o obcích jak občané ČR s trvalým pobytem v obci, tak cizinci s hlášeným trvalým pobytem v obci. „

Trvalý pobyt občana upravuje zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel, ve znění pozdějších předpisů.

Místem trvalého pobytu se rozumí adresa pobytu občana v České republice, kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání. Občan může mít jen jedno místo trvalého pobytu. Místem trvalého pobytu občana v době jeho narození je místo trvalého pobytu jeho matky. Není-li matka občanem, je místem trvalého pobytu dítěte v době jeho narození místo trvalého pobytu otce. Změnu místa trvalého pobytu občan ohlásí ohlašovně v místě nového trvalého pobytu. Za občana mladšího 15 let ohlásí změnu místa trvalého pobytu jeho zákonný zástupce (např. rodina se odstěhuje do jiného bytu, domu, do jiného města).

Zřejmě bydlíte u rodiny a rodina nechce, abyste na adrese skutečného pobytu měli trvalý pobyt, nemáte ani nájemní smlouvu, na základě které, byste trvalý pobyt získali. Tam, kde skutečně bydlíte, neplatíte ani např. odvoz odpadu. Zkuste ale konzultovat s obcí (městskou částí) nebo tuto městskou část požádat, jako zřizovatele školy o udělení výjimky z požadavku na trvalý pobyt, zda by se skutečné „bydliště“ přece jen nedalo doložit čestným prohlášením majitele domu a např. „sociálním šetřením“ z městského úřadu v místě, kde skutečně bydlíte. Nebo musíte přemluvit rodinu, aby dovolili přihlášení alespoň dítěte.

K Vašemu možnému řešení, tj. nahlásit se na Městský úřad Praha 5 uvádím, že shora citovaný zákon o evidenci obyvatel k tomuto uvádí, že změnu místa trvalého pobytu občan ohlásí ohlašovně v místě nového trvalého pobytu. Je-li údaj o místě trvalého pobytu úředně zrušen, je místem trvalého pobytu sídlo ohlašovny, v jejímž územním obvodu byl občanovi trvalý pobyt úředně zrušen. U Vás, pokud by došlo k úřednímu zrušení údaje o trvalém pobytu na Praze 4, by došlo k tomu, že byste byla zapsána na ohlašovně Prahy 4.

Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu, jen v těchto případech
a) byl-li zápis proveden na základě pozměněných, neplatných, neúplných nebo padělaných dokladů nebo nepravdivě nebo nesprávně uvedených skutečností,
b) byl-li objekt, na jehož adrese je občan hlášen k trvalému pobytu, odstraněn nebo zanikl nebo je podle zvláštních právních předpisů nezpůsobilý k užívání za účelem bydlení, nebo
c) zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část.

Z uvedeného je patrno, že toto Vaše navrhované řešení, není možné.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.