Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Solo matka

19.03.2018

Dobrý den,

V červnu 2018 mi bude 19 let. Trvalé bydliště mám u své matky v Karviné. Obě jsme tam do nedávna žily v byte o velikosti 1kk. Před třemi měsíci jsem odjela pod agenturou pracovat do jížních čech a zde mi platí agentura ubytovnu.
10.3. mi vyšel pozitivní test na těhotenství. Jelikož mám tak fyzicky náročnou práci nemůžu ji v tomhle stavu vykonávat. Omezená doba je tuším do pátého měsíce těhotenství. Nevýhoda agentury je, že nemám nárok skoro na nic co se tohodle tématu týče. Když nebudu moct pracovat okamžitě jedu zpátky do Karviné. Dá se říct, že jsem tady "na černo" takze není možné vypočítat průměr platu. Dokud budu moci pracovat budu se snažit dělat přesčasy ať mám něco do začátku ale vůbec nevím jak dál. "Otec" s tím nechce mít nic společného, takže jsem na všechno sama. Nepočítám ani s výživným na dítě. Má matka mi určitě pomůže (sama si tou roli svobodne matky prošla) ale v tak malém bytě bychom ve třech žít nemohli.. Vím že jsem mladá a většina přátel tvrdí, že interupce by byl nejlepší a nejjednodušší způsob jak tuhle situaci vyřešit. Ale já potrat beru až jako poslední možnost.

Takže bych Vás chtěla požádat o pár odpovědi

Mám nárok na nějaký byt kde bych mohla své dítě vychovávat?

Dostanu finanční příspěvky nebo mateřskou, když nemám odpracovaný potřebný čas?

A velmi mně zajímá Váš osobní názor na mou situaci.

Předem Vám děkuji za odpovědi a rady.

S pozdravem

Dobrý den.

Agenturní zaměstnávání je v pronájmem pracovní síly, neboť agentura práce dočasně přiděluje svého zaměstnance k výkonu práce k jinému zaměstnavateli.
Účastníky právních vztahů při agenturním zaměstnávání jsou zaměstnanec, agentura práce, ti uzavírají pracovní smlouvu mezi sebou tedy agentura je zaměstnavatelem, a uživatel, který poptává pracovní sílu a najímá si zaměstnance agentury práce a proto uzavírá smlouvu (dohodu o dočasném přidělení zaměstnance agentury práce) s agenturou práce
Základní podmínkou agenturního zaměstnávání je povinnost agentury práce a uživatele zajistit, aby pracovní a mzdové podmínky dočasně přiděleného zaměstnance nebyly horší, než jsou nebo by byly podmínky srovnatelného zaměstnance uživatele.V pracovní smlouvě či dohodě o pracovní činnosti se agentura práce zavazuje zajistit svému zaměstnanci dočasný výkon práce podle této smlouvy či dohody. Zaměstnanec se zavazuje tuto práci konat podle pokynů uživatele na základě dohody o dočasném přidělení zaměstnance agentury práce.
Pokud je Váš měsíční příjem 2500 Kč a více jste ze svého zaměstnání účastna nemocenského pojištění a měla byste mít nárok na ppm anebo na nemocenské. Abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musíte splnit podmínky dané zákonem č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, těmi je zejména účast na nemocenském pojištění alespoň 270 dnů v posledních 2 letech před nástupem na PPM a účast na nemocenském pojištění či plynoucí ochranná lhůta z tohoto pojištění v době nástupu na PPM.
Pokud Vaše zaměstnání skončí v době těhotenství poplyne Vám ochranná lhůta ze skončeného zaměstnání 180 dní.Pokud byste splnila i podmínku 270 dnů v posledních 2 letech před nástupem na PPM odpracovaných mohla byste uplatnit nárok na peněžitou pomoc v mateřství. O PPM byste žádala přes agenturu jakožto Vašeho (případně v té době již bývalého) zaměstnavatele. Pokud by Vám nárok na PPM nevznikl, náleželo by Vám z důvodu porodu nemocenské, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu do uplynutí šestého týdne po porodu. Po skončení pobírání PPM anebo nemocenského v souvislosti s porodem byste pobírala rodičovský příspěvek, který je dávkou státní sociální podpory a vyplácí ho Úřad práce. Z dávek státní sociální podpory byste po narození miminka měla nárok na porodné ve výši 13000 Kč. Nárok na porodné má žena, která porodila své první nebo druhé živé dítě, nepřevyšuje-li rozhodný příjem v rodině součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,70.
Byla byste s dítětem patrně posuzována jako samoživitelka a počítal by se tedy jen Váš příjem.
Pokud byste si byla schopna pronajmout třeba malý byt a přihlásila se zde k trvalému pobytu, měla byste nárok i na příspěvek na bydlení. V úvahu by mohly přicházet i některé dávky ze systému pomoci v hmotné nouzi.
Více např. zde :
https://portal.mpsv.cz/soc/poradce
Ad výživné a povinnosti otce. Otec se nemůže od Vás ani dítěte distancovat. Je biologickým otcem. Pokud nebude otec chtít určit otcovství k dítěti např. souhlasným prohlášením Vás obou na matričním úřadě,podáte k soudu po narození dítěte k soudu návrh na určení otcovství a otcovství k dítěti pak bude určeno soudní cestou. S výživným tedy určitě počítejte. Po otci dítěte můžete požadovat vedle výživného na dítě i přiměřený příspěvek na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím (např. náklady spojené se zakoupením výbavičky - kojenecké oblečení, kočárek, hygienické potřeby atd., těhotenské oblečení, vitamíny, strava). Po otci můžete požadovat, aby potřebnou částku na výbavičku a náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím uhradil i předem. Po narození dítěte vzniká nárok na výživné pro dítě.
Ad bydlení :
Můžete požádat o sociální byt ovšem v Karviné, kde máte trvalý pobyt. Případně i s matkou můžete město Karvinou požádat o pomoc při řešení bytové situace ( např. o větší byt).
Osobní názor na Vaši situaci. Já bych si dítě nechala. Jistě to nebude snadné,ale co je snadné…
Znám pár samoživitelek,včetně samoživitelky nevidomé (ta je s dítětem sama od jeho narození,dítě nemá určeného otce tedy jsou bez výživného) anebo samoživitelky na vozíku (ta je sama asi od roka věku miminka,otec výživné určené má,ale velmi nízké), znám samoživitelku po nádorovém onemocnění (otec dětí zmizel kdesi v zemi mimo EU ).
Zvládají. Dá se to zvládnout.
A znám ženu, která před 20 lety v 18 ti letech nakonec neplánované dítě neměla. Dnes se marně a už léta snaží o to plánované. Taky to nemá snadné.
A dovětek-i kdyby otec dítěte nyní fungoval,neznamená to,že bude s Vámi i miminkem pořád.
Já jsem první i druhé dítě měla hezky „spořádaně“ v manželství. Dnes mám děti celkem tři. Dvě mladší žijí se mnou ,nejstarší s otcem. Taky se řadím mezi solo rodiče.
Zkuste v zaměstnání vydržet co nejdéle,agentuře ani zaměstnavateli – uživateli - zatím nic neříkejte (do 3 tího měsíce se stejně nemá o těhotenství mluvit,nosí to smůlu. Pokud jde o fyzicky náročnou práci pak Vám asi nebude dobře- jděte k lékaři a on rozhodne o Vaší pracovní neschopnosti, teprve pak zaměstnavatele informujte o svém stavu.
Dle Vámi uvedeného byste měla mít nárok na nemocenské a následně rodičovský příspěvek.
Dále pak porodné, přídavek na dítě a případně příspěvek na bydlení.

Držím palce.

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.