Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Práce v šestinedělí

15.03.2018

Dobrý den,

po prostudování zákona a příspěvků zde si stále nejsem jistá, zdali při pobírání peněžité pomoci v mateřství mohu i po tuto celou dobu (tedy 6. týdnu před porodem a i ihned po porodu) pracovat u svého zaměstnavatele na jinou smlouvu při změne pozice například z pracovníka Front Officu na pozici marketingový specialista? Může to být smlouva na "HPP" s výkonem práce doma nebo se musí jednat jen o smlouvu na DPČ ČI DPP? Jsou případně nějaká finanční omezení přivýdělku v případě těchto 3 druhů smluv? Není mi také jasná 6ti týdenní ochranná lhůta po porodu, zdali v tomto období je vůbec nějaká možnost pracovat či ne? V případě, že ne, je tedy možnost nastoupit u svého zaměstnavatele na jinou smlouvu po šestinedělí?

Děkuji moc předem za dovysvětlení této problematiky.

S pozdravem

Dobrý den,

v právních kruzích se lze setkat s oběma názory - jak úplným zákazem práce v šestinedělí (pro tento závěr ale dle mého názoru není opora v zákoně), tak pouze se zákazem práce na smlouvu na pracovní poměr, ze kterého plyne peněžitá pomoc v mateřství (PPM).

Zde co jsem k tématu našla:
"Podle některých právních výkladů je nezbytné v zájmu ochrany zdraví ženy považovat za minimální dobu mateřské dovolené dobu 6 týdnů po porodu. Po tuto dobu nesmí zaměstnavatel umožnit zaměstnankyni výkon jakékoliv práce (práci v souladu s pracovní smlouvou ani jinou práci, než byla sjednána v pracovní smlouvě, či práci pro jiného zaměstnavatele). Podle názoru odborníků z inspektorátu práce to však za určitých podmínek možné je. Odkazují na ustanovení § 195 odst. 5 zákoníku práce, kdy nesmí být mateřská dovolená v souvislosti s porodem nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. To se však týká jen pracovního poměru, z něhož je odvozena mateřská dovolená. Zákoník práce totiž neobsahuje výslovný zákaz vykonávat práci u daného zaměstnavatele na základě jiného pracovněprávního vztahu, vysvětluje Petr Bata ze Státního úřadu inspekce práce v Opavě. Dodává, že se však nesmí jednat o stejný druh práce, který by jinak (nebýt mateřské dovolené) dotyčná vykonávala v pracovním poměru, neboť dle ustanovení § 34b odst. 2 zákoníku práce nesmí zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. Zákoník práce pak ani výslovně nezakazuje ženám v šestinedělí vykonávat práci u jiného zaměstnavatele.

Ve všech shora uvedených případech si však musí zaměstnavatel uvědomit, že je v souladu s ustanovením § 103 odst. 1 písm. a zákoníku práce povinen nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti. S ohledem na zásadu smluvní volnosti je zaměstnávání žen v období šesti týdnů po porodu zpravidla přípustné, avšak nesmí se jednat o výkon práce na základě pracovního poměru, od kterého je odvozena mateřská dovolená, dále u stejného zaměstnavatele nemůže být se zaměstnankyní uzavřen pro stejný druh práce jiný pracovněprávní vztah, a dotyčná by měla být také zdravotně způsobilá k výkonu předmětné práce, uvádí Petr Bata. Připomíná také, že Státní úřad inspekce práce je kontrolním orgánem na úseku pracovních vztahů a podmínek. Výkon práce ze strany žen v období šesti týdnů po porodu by však mohl mít také následky ve vztahu k vyplácení peněžité pomoci v mateřství, tedy v oblasti sociálního zabezpečení, jež má ve své působnosti Česká správa sociálního zabezpečení."

I podle tohoto se domnívám, že i při pobírání PPM můžete během šestinedělí, příp. i v době před porodem, vykonávat u zaměstnavatele odlišný druh práce v jiném pracovním poměru, tedy odlišnou činnost na jinou smlouvu (zde nezáleží na tom, zda půjde o HPP, DPČ či DPP).
Pokud byste před a po porodu pracovala na stejnou smlouvu, ze které Vám má plynout PPM, PPM by nebyla vyplácena - pokud byste např. nastoupila na PPM později než 6 týdnů před termínem porodu, o tuto dobu pozdějšího nástupu by se Vám krátila doba pobírání PPM. To však platí pro případ, že byste takto pracovala ze smlouvy, ze které Vám PPM má plynout.

Při práci na DPP je omezením max. 300 hodin odpracováno za rok, u DPČ je limitem průměrně za rok max. polovina stanovené týdenní prac. doby, tedy v průměru max. 20 hodin týdně. Finanční omezení zde nejsou, pouze upozorňuji, že z DPP do 10 000 Kč měsíčně a z DPČ do 2 500 Kč měsíčně není založena účast na pojištění.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Kavková
Kategorie dotazu:
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.