Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Ukončení pracovního poměru a zdravotní pojišťovna; úřad práce

12.03.2018

Dobrý den,

29.7.2018 mi končí rodičovská dovolená. Podle Vaší rady z jiných dotazů bych se chtěla nechat zaměstnat 30.7.2018 po dohodě se zaměstnavatelem a dohodou ukočit pracovní smlouvu, která je na dobu neurčitou, od následujícího dne – 31.7.2018. Tzn. v dohodě má být uvedeno, že ukončujeme pracovní smlouvu k 30.7.2018 ? Chtěla bych si najít zaměstnání na zkrácený úvazek a blíže.

Dále by mě zajímalo, jak je to s doplacením zdravotního pojištění do minimální částky. Četla jsem, že když hrubá mzda je menší než minimální, pak zaměstnanec musí doplatit zdravotní pojištění do 1647,-- Kč. Je to tak i v tomto případě, když bych pracovala jeden den v měsíci? Nebo je tam nějaká výjimka? Následně bych se chtěla registrovat na ÚP. A měla nárok na podporu z předchozího příjmu.

Další variantou by bylo, kdybych se nechala jako záskok zaměstnat u známých na krátkou dobu, abych měla příjem pro výpočet podpory na ÚP. Jak dlouho musí zaměstnání po rodičovské dovolené trvat, aby z něj mohla být vypočtena podpora v nezaměstnanosti? Je to nějak vymezeno? Nebo může být třeba měsíc nebo týden? V případě, že tento prac. poměr skončí uplynutím doby určité, mám pak nárok na podporu ve výši 65%, 50% a 45%?

Dokládám ÚP Evidenční list důchodového pojištění? Musí mi ho zaměstnavatel vystavit, i když jsem na rodičovské dovolené? Za rok 2016 a 2017 jsem ho nedostala.

Děkuji velice za odpovědi

Dobrý den, Vážená paní,

děkujeme Vám za Váš dotaz.

K ukončení pracovního poměru dohodou uvádím, že zcela jasné bude, když do dohody napíšete, že pracovní poměr končí dne 30. 7. 2018.
Rozumím tomu tak, že to chcete udělat proto, abyste u zaměstnavatele odpracovala jeden den a pak šla do evidence úřadu práce, kdy se Vám bude podpora v nezaměstnanosti počítat z průměrného, respektive pravděpodobného výdělku.

Pokud takto odpracujete jeden den v měsíci, pak by se zdravotní pojištění odvádělo z minimálního vyměřovacího základu, tj z minimální mzdy, která v tomto roce činí 12 200 Kč. Tato částka se přepočte na jeden den a odvede se z ní zdravotní pojištění. Pokud by nebylo z čeho odvést musela byste zaměstnavateli doplatit(ale myslím, že tato situace nenastane) .

Další variantou je odvod zdravotního pojištění ze skutečného příjmu (nic byste nedoplácela) ovšem za předpokladu, že naplníte podmínky zákona, kdy současně by byl plátcem zdravotního pojištění stát.
Podle zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění § 7 , je stát plátcem zdravotního pojištění mimo jiné za příjemce rodičovského příspěvku; za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,
Mají-li tyto osoby příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti, je plátcem pojistného stát i tyto osoby.
Jakékoliv změny musíte své zdravotní pojišťovně ohlásit do 8 dnů. Také pokud se zaevidujete na úřadu práce, bude plátcem pojištění v daném měsíci i stát.

Když se necháte zaměstnat jako záskok za někoho třeba dlouhodobá nemoc, mateřská, rodičovská a zaměstnavatel s Vámi uzavře pracovní poměr na dobu určitou, tak uplynutím času pracovní poměr skončí a vy do 3 pracovních dnů se zaevidujete na úřadu práce. Podpora se bude počítat z tohoto posledního průměrného výdělku.
Úřad práce zkoumá, z jakého důvodu jste pracovní poměr ukončila, musí se jednat o vážný důvod (např. péče o dítě, uplynutí doby určité). Pokud končíte dohodou je důležité nějaký vážný důvod do dohody uvést, jinak totiž hrozí to, že od úřadu práce dostanete podporu jen 40%.

Úřadu práce dokládáte např. dohodu o ukončení pracovního poměru, potvrzení o zaměstnání (vystaví zaměstnavatel) a potvrzení o výši Vašeho průměrného výdělku u zaměstnavatele.

Evidenční list důchodového pojištění dokládáte v případě, že předchozí dokumenty nemůžete (nemáte je) úřadu práce doložit.
Jinak evidenční list důchodového pojištění je Vám zaměstnavatel povinen každoročně vystavit a předat.
Zaměstnavatel vystavuje ELDP ve třech vyhotoveních – jeden originál a dva stejnopisy. Originál je určen k odeslání ČSSZ, jeden stejnopis je předán zaměstnanci a druhý (který zaměstnanec podepíše), si zaměstnavatel ponechá po dobu tří let ve své evidenci. Stejnopis dokladu slouží zaměstnanci pro kontrolu, zda zaměstnavatel vykázal správně údaje, které budou mít vliv na jeho budoucí důchod. Případné nesrovnalosti může tedy řešit hned, ne až s časovou prodlevou.
Pokud zaměstnanec od zaměstnavatele evidenční list neobdrží, měl by ho požádat, aby tuto svou zákonnou povinnost splnil. Pokud zaměstnavatel nekomunikuje, nebo mezitím např. zanikl, lze opět doporučit, aby se zaměstnanec obrátil na OSSZ. Ta zaměstnavatele (případně jeho právního nástupce či likvidátora) k dodatečnému doložení ELDP vyzve. OSSZ jsou oprávněny plnění povinností zaměstnavatelů v sociálním zabezpečení kontrolovat a vymáhat. Zaměstnavatel je povinen předložit zaměstnanci ELDP za kalendářní rok nejpozději do konce května následujícího kalendářního roku.


S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.