Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: PPM a OSVČ

05.03.2018

Dobrý den,
jsem OSVČ několik let. Celou dobu si platím nemocenskou. Jsem v 9. měsíci těhotenství. Gynekolog mi dal papír pro sociálku na nástup na mateřskou, na kterou mám tudíž nárok, od 22.2.18. Mám studio, kde jsem dosud vedla lekce cvičení já a moje kolegyně, které jsem zaměstnávala na dohody o provedení práce. Nyní bych ráda, aby studio pokračovalo dál, jen s tím, že já budu na mateřské a poté na rodičovské. Na sociálce mi řekly, že to lze, pokud nebudu práci vykonávat já osobně (s DPP nevěděli jak to je, je-li to možno, jen opakovali že budu-li mít zástup za sebe, pak je to možné), na zdr. pojišťovně po mě chtěli papír ze sociálky nebo z úřadu práce o nástupu na MD, tam mi ovšem žádný dát nechtějí, že to nedělají. Na pracáku mi řekli, že řeší jen rodičovskou. Na živnostenské úřadě mi prý nemohou pozastavit živnost, když mi to tam dál poběží. Mám obavy, abych měla věci v pořádku úředně a zda jsem vůbec měla do mateřské jít. Během ní nesmím fakturovat, což nebudu (klienti platí jednou za x měsíců), jen potřebuji platit fixní výdaje, nájem, odměny DPP instruktorům, je to vůbec možné? Jsem nešťastná, že nevím jak postupovat (a nikde mi nechtějí říct co mám udělat) a za tři týdny budu rodit a pak už budu mít jiné starosti. Budu Vám vděčná za Vaše rady, děkuji moc, s pozdravem

Dobrý den, Vážená paní,
děkujeme za Váš dotaz do poradny.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) má OSVČ, která splňuje potřebnou dobu účasti na nemocenském pojištění, což je 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM, z toho musí být účast na nemocenském pojištění OSVČ po dobu 180 dnů v období jednoho roku před nástupem na PPM. Nástup na PPM je možný v období od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Podmínkou nároku na PPM je i skutečnost, že OSVČ osobně nevykonává samostatnou výdělečnou činnost v době pobírání této dávky. Za osobní výkon samostatné výdělečné činnosti po dobu trvání PPM, se nepovažuje činnost vykonávaná prostřednictvím zaměstnanců, spolupracující osoby, nebo jakékoliv jiné pověřené osoby. Živnost v tomto případě nemusíte přerušovat.

OSVČ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ (RD)
Podobně jako u mateřské dovolené i u rodičovské dovolené platí, že ta se OSVČ netýká. Rodičovská dovolená je opět pouze pracovní volno, kdy je zaměstnanec „uvolněn“ ze zaměstnání z důvodu péče o dítě, do jeho 3 roků.
OSVČ A RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK (RP)
Na rodičovský příspěvek pak má nárok každá OSVČ. A to, i kdyby si neplatila nemocenské pojištění. Nárok na rodičovský příspěvek má totiž každý, kdo pečuje o dítě (řádná, celodenní péče o dítě, až do jeho 4 roků).

Na rozdíl od čerpání PPM, během pobírání rodičovského příspěvku může OSVČ bez omezení podnikat. Je zde pouze podmínka, aby dítě do dvou let nebylo ve školce nebo jeslích déle než 46 hodin měsíčně. Pokud ale OSVČ třeba pracuje z domu, nebo zajistí péči o dítě jinou formou, tak není nijak limitována v dalším podnikání.
Před porodem by ale každá OSVČ měla zvážit, zda se jí nevyplatí samostatně výdělečnou činnost přerušit. Pokud by i po porodu byla aktivní OSVČ, tak má povinnost i nadále platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění (a vůbec plnit všechny povinnosti, které jsou běžně spojené s podnikáním), a to bez ohledu na to, zda skutečně vykonává nějakou činnost a má nějaké příjmy.
Vzhledem k tomu, že prvních pár týdnů nebo měsíců po porodu, zvládne skloubit péči o dítě a podnikání jen málokdo, možná se vyplatí zvážit dočasné přerušení činnosti. Tím se OSVČ zbaví povinnosti hradit zálohy na sociální a zdravotní pojištění.
Doklad o nástupu na PPM Vám vystavil lékař, ten Vám může vystavit nebo udělat kopii a podepsat se. I když nechápu, proč Vám nemohli tento doklad okopírovat na příslušné správě sociálního zabezpečení.
Nárok uplatňuje těhotná pojištěnka (pojištěnka, která porodila) tiskopisem „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství“, který jí vydá ošetřující lékař – gynekolog, u něhož je v předporodní péči. Lékař potvrdí v části A. tiskopisu předpokládaný den porodu a pojištěnka vyplní požadované údaje v části B.
Žádost o peněžitou pomoc v mateřství předává OSVČ přímo příslušné OSSZ (na žádosti musí vyplnit, kdy naposledy před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství vykonával výdělečnou činnost).

Tak držím palce. Hezký den.

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.