Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Skončení pracovního poměru

04.03.2018

Dobrý den, 10.2. mi končí RD a měla bych se vracet do práce. Neofociálně vím, že místo odpovídající pracovní smlouvě pro mě nemají, zaměstnavatel se zatím k řešení nemá. Po ukončení pracovního poměru se budu hlásit na úřad práce a ráda bych měla nárok na podporu nejen v minimální výši. Na jaký způsob ukončení pracovního poměru by pro mě bylo nejvhodnější přistoupit - výpověď (může být výpovědní doba jen do konce dubna?) nebo dohodu? A lze např. na dohodu ukončit pracovní smlouvu koncem dubna a do té doby "být na překážkách"? Děkuji za odpověď!

Dobrý den.
Po skončení rodičovské dovolené, by Vám měl zaměstnavatel přidělovat práci podle pracovní smlouvy, pokud se s Vámi nedohodne jinak. Pokud takovou práci nemá, jedná se o překážku v práci na jeho straně a po dobu jejího trvání máte nárok na náhradu mzdy.
Pokud jste se stala tvz. nadbytečnou v důsledku organizačních změn, pak obdržíte výpověď z důvodu uvedeného v § 52 písm. c) zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění.
Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby, ta činí zpravidla 2 měsíce a počíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Ve výpovědní době je Vám zaměstnavatel povinen přidělovat práci podle pracovní smlouvy, pokud se s Vámi nedohodne jinak, nemá-li ji, jedná se o překážku v práci na jeho straně a po dobu jejího trávní Vám náleží náhrada mzdy.
Na skončení pracovního poměru se můžete také dohodnout, v takovém případě skončí pracovní poměr sjednaným dnem. Pokud byl pracovní poměr skončí dohodou z důvodu uvedeného v § 52 písm. c) cit. předpisu, budete mít nárok na odstupné.
Je tedy možné i Vámi uvedené řešení - skončení pracovního poměru dohodou k 30.4. s tím, že v období od skončení rodičovské dovolené do skončení pracovního poměru budete pobírat náhradu mzdy z důvodu překážek v práci na straně zaměstnavatele.
Pokud po skončení rodičovské dovolené nastoupíte do zaměstnání a budete vykonávat práci, za kterou obdržíte mzdu, popř. pokud budete pobírat náhradu mzdy z důvodu překážek v práci na straně zaměstnavatele, a zaevidujete se po skončení zaměstnání u úřadu práce, budete mí t nárok na podporu v nezaměstnanosti, jejíž výše se bude odvíjet od příjmů dosahovaných v zaměstnání. Podpůrčí doba činí 5 měsíců. Výše podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65%, další 2 měsíce 50% dále pak 45% průměrného měsíčního čistého výdělku dosahovaného v posledním zaměstnání. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti činí 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o podporu v nezaměstnanosti (v roce 2018 tedy maximálně 16 682 Kč). Pokud bylo uchazeči vyplaceno odstupné z posledního zaměstnání, podporu v nezaměstnanosti obdrží teprve poté, co vyprší doba odpovídající výši odstupného. Evidovat se je však třeba po skončení pracovního poměru, pokud byste po skončení pracovního poměru pečovala o dítě a teprve poté se evidovala u úřadu práce, poslední činností by byla péče o dítě, tj. náhradní doba a výše podpory v nezaměstnanosti by byla minimální.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.