Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Skončení pracovního poměru

04.03.2018

Dobrý den, 10.2. mi končí RD a měla bych se vracet do práce. Neofociálně vím, že místo odpovídající pracovní smlouvě pro mě nemají, zaměstnavatel se zatím k řešení nemá. Po ukončení pracovního poměru se budu hlásit na úřad práce a ráda bych měla nárok na podporu nejen v minimální výši. Na jaký způsob ukončení pracovního poměru by pro mě bylo nejvhodnější přistoupit - výpověď (může být výpovědní doba jen do konce dubna?) nebo dohodu? A lze např. na dohodu ukončit pracovní smlouvu koncem dubna a do té doby "být na překážkách"? Děkuji za odpověď!

Dobrý den.
Po skončení rodičovské dovolené, by Vám měl zaměstnavatel přidělovat práci podle pracovní smlouvy, pokud se s Vámi nedohodne jinak. Pokud takovou práci nemá, jedná se o překážku v práci na jeho straně a po dobu jejího trvání máte nárok na náhradu mzdy.
Pokud jste se stala tvz. nadbytečnou v důsledku organizačních změn, pak obdržíte výpověď z důvodu uvedeného v § 52 písm. c) zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění.
Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby, ta činí zpravidla 2 měsíce a počíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Ve výpovědní době je Vám zaměstnavatel povinen přidělovat práci podle pracovní smlouvy, pokud se s Vámi nedohodne jinak, nemá-li ji, jedná se o překážku v práci na jeho straně a po dobu jejího trávní Vám náleží náhrada mzdy.
Na skončení pracovního poměru se můžete také dohodnout, v takovém případě skončí pracovní poměr sjednaným dnem. Pokud byl pracovní poměr skončí dohodou z důvodu uvedeného v § 52 písm. c) cit. předpisu, budete mít nárok na odstupné.
Je tedy možné i Vámi uvedené řešení - skončení pracovního poměru dohodou k 30.4. s tím, že v období od skončení rodičovské dovolené do skončení pracovního poměru budete pobírat náhradu mzdy z důvodu překážek v práci na straně zaměstnavatele.
Pokud po skončení rodičovské dovolené nastoupíte do zaměstnání a budete vykonávat práci, za kterou obdržíte mzdu, popř. pokud budete pobírat náhradu mzdy z důvodu překážek v práci na straně zaměstnavatele, a zaevidujete se po skončení zaměstnání u úřadu práce, budete mí t nárok na podporu v nezaměstnanosti, jejíž výše se bude odvíjet od příjmů dosahovaných v zaměstnání. Podpůrčí doba činí 5 měsíců. Výše podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65%, další 2 měsíce 50% dále pak 45% průměrného měsíčního čistého výdělku dosahovaného v posledním zaměstnání. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti činí 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o podporu v nezaměstnanosti (v roce 2018 tedy maximálně 16 682 Kč). Pokud bylo uchazeči vyplaceno odstupné z posledního zaměstnání, podporu v nezaměstnanosti obdrží teprve poté, co vyprší doba odpovídající výši odstupného. Evidovat se je však třeba po skončení pracovního poměru, pokud byste po skončení pracovního poměru pečovala o dítě a teprve poté se evidovala u úřadu práce, poslední činností by byla péče o dítě, tj. náhradní doba a výše podpory v nezaměstnanosti by byla minimální.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.