Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství a pojistné na zdravotní pojištění

06.03.2018

Dobrý den,
doteď jsem vykonávala SVČ jako hlavní činnost a chci se zeptat, zda je nutné pozastavit živnostenský list po dobu pobírání PPM? Na sociální správě, kde jsem podala žádost o PPM od paní doktorky, mi řekli že to nutné není, že prostě od dalšího měsíce přestanu platit zálohy na sociální pojištění. Myslela jsem, že to stejně proběhne i na VZP a šla jsem tam osobně nahlásit, že počínaje dneškem nastupuji na MD, tudíž od března už nebudu platit zálohy na pojištění. Ovšem tvrdě jsem narazila, protože nejenže jim nestačila od sociální správy potvrzená kopie žádosti o PPM, a ani od tamtéž list o evidenci pracovní neschopnosti, (prý mi sociální správa musí vydat potvrzení o nástupu na MD), ale i potom budu muset platit během PPM vypočtenou zálohu na zdravotní pojištění (v mém případě dle posledního přehledu 902 Kč měsíčně). Nechápu proč bych měla něco platit, když evidentně vydělávat nebudu. Až po skončení MD bych ráda SVČ vykonávala jako vedlejší činnost (během RD), pak samozřejmě těch 902,- měsíčně na zdravotní pojištění platit budu. Prý kdybych to nechtěla platit během MD, tak si musím pozastavit živnostenský list. Opravdu je to takto nutné? Podotýkám, že za přepážkou byla slečna, která říkala, že se s tím setkává poprvé, proto ve mně moc důvěry nevzbudila. Budu vděčná za Vaši směrodatnou odpověď.

Moc děkuji.

Vážená paní,

bohužel moje odpověď vás zklame, odpověď, kterou jste obdržela je zásadně správná. Zálohy na pojistné nemusí platit OSVČ, která je současně zaměstnancem a samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem jejích příjmů. Pojistné zaplatí až po podání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za uplynulý kalendářní rok.

Zákon dále rozlišuje osoby, které mají povinnost dodržet minimální vyměřovací základ, a ty, které ji nemají. Nemusí tedy platit zálohy na pojistné alespoň v minimální výši, ale hradí je ve výši vypočtené podle příjmů dosažených v předcházejícím kalendářním roce. Mezi tyto pojištěnce patří osoby, za které je plátcem pojistného stát.

Osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství patří mezi pojištěnce, za které je plátcem pojistného stát. Tuto skutečnost má pojištěnec povinnost své zdravotní pojišťovně oznámit. Od měsíce, kdy je po celý kalendářní měsíc příjemcem peněžité pomoci v mateřství, bude pak hradit zálohy na pojistné vypočtené ze skutečně dosažených příjmů v předcházejícím kalendářním roce a nemusí dodržet minimální vyměřovací základ.

Snížit výši zálohy na pojistné může zdravotní pojišťovna v okamžiku, kdy příjem, který připadá v průměru na 1 kalendářní měsíc v období od 1. ledna kalendářního roku do konce kalendářního měsíce předcházejícího podání žádosti (nejméně však v období 3 měsíců), je nejméně o jednu třetinu nižší, než příjem připadající v průměru na 1 kalendářní měsíc v přecházejícím roce. O snížení zálohy na pojistné je třeba požádat na tiskopise, který je k dispozici i na internetových stránkách pojišťovny. Případný přeplatek na zálohách bude vyrovnán po podání přehledu za aktuální rok.

Pouze osoba, která zahajuje samostatnou výdělečnou činnost a zároveň je za ni plátcem pojistného stát, není povinna v prvním kalendářním roce této činnosti platit zálohy na pojistné. Pojistné zaplatí po podání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za uplynulý kalendářní rok a na jeho základě jí už bude stanovena výše záloh na pojistné.
Zdroj: https://www.vzp.cz/tiskove-centrum/otazky-tydne/osvc-na-ppm
Další informace na https://www.vzp.cz/tiskove-centrum/otazky-tydne

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.