Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po MD

01.03.2018

Dobry den, 30.3.2018 mi konci MD (jinak jsem zamestnanec se smlouvou na dobu neurcitou). Manzel je OSVC, podnika na zaklade autorskeho zakona (bez zivnosti). Mame 1 dite. Po MD se chystam zpet do prace, ale pouze na castecny uvazek. Chtela bych vas poprosit o nasledujici odpovedi:
1) Kdyz by sel na rodicovskou dovolenou manzel, musi si jakozto OSVC stale sam hradit socialni a zdravotni pojisteni?
2) Muzu o rodicovsky prispevek zadat ja i v pripade, ze by na rodicovskou dovolenou sel manzel?
3) Vratim-li se pouze na zkraceny uvazek, je zamestnavatel povinnen drzet mi stale moji pozici na plny uvazek?
Predem vam moc dekuji za odpovedi.
S pranim hezkeho dne

Dobrý den,
zde jsou odpovědi na Vaše dotazy:
1) Rodičovskou dovolenou ve smyslu zákoníku práce, jako překážku v práci na straně zaměstnance, kdy zaměstnanec nemůže vykonávat zaměstnání z důvodu péče o dítě, čerpají z povahy věci pouze zaměstnanci. Nic nebrání tomu, aby o dítě pečovala i osoba samostatně výdělečně činná a je na ní, jak péči o dítě přizpůsobí své podnikání. Pokud bude otec dítěte pobírat rodičovský příspěvek, pak bude jeho samostatně výdělečná činnost považována za vedlejší. Povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění má OSVČ, která vykonává vedlejší samostatnou činnost pouze, pokud se přihlásí k dobrovolné účasti na důchodovém pojištění, nebo pokud její příjem z vedlejší samostatné výdělečné činnosti dosáhl v kalendářním roce aspoň tzv. rozhodné částky. Příjmem se rozumí daňový základ stanovený podle § 7 zákona o daních z příjmů po úpravě podle § 5 a § 23 zákona o daních z příjmů. Rozhodná částka je proměnlivá a v roce 2017 činila 67 756 Kč, v roce 2018 činí 71 950 Kč. Uvedená rozhodná částka platí při výkonu samostatné výdělečné činnosti po celý kalendářní rok. Podle ustanovení § 7 odst. 1 písm. c) a odst. 2 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění, je plátcem pojistného za osobu samostatně výdělečně činnou, která pobírá rodičovský příspěvek, stát i samostatně výdělečná osoba. Dle § 3a odst. 3 písm. c) zákona č. 592/1992 Sb., pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, v platném znění, pro tyto osoby, pokud uvedené skutečnosti trvají po celé rozhodné období, neplatí minimální vyměřovací základ. Vyměřovacím základem je v takovém případě skutečný příjem po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení.
2) Ano, o rodičovský příspěvek může žádat otec nebo matka dítěte, vždy však pouze jeden z nich. I v případě, že o rodičovský příspěvek bude žádat otec dítěte, může zvolit výši dávky podle Vašeho denního vyměřovacího základu. Při pobírání rodičovského příspěvku může být rodič výdělečně činný, na dobu své výdělečné činnosti však musí zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou (ve Vašem případě by se jednalo o otce dítěte).
3) Pokud se po mateřské dovolené vrátíte do původního zaměstnání, zaměstnavatel je povinen Vás zařadit na tutéž práci a pracoviště. Na základě dohody se můžete dodatkem ke smlouvě se zaměstnavatelem dohodnout na kratší pracovní době, přičemž účinnost tohoto dodatku může být omezena např. do 3 let věku dítěte, tj. poté byste opět pracovala na plný úvazek.
V případě dalších dotazů se opět neváhejte obrátit na naši poradnu.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.