Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Maturitní zkouška, co dál?

27.02.2018

Dobrý den, je mi 18 let a studuji poslední maturitní ročník. Jsem zoufalá a hrozně se bojím, co se mnou bude. Máma se o mě už tak půl roku nezajímá, už se ani nezdravíme a ani se na sebe nepodivame. Vůbec nevím kvůli čemu tahle situace nastala ale vím, že jí nenávidím. Je to hrozně hnusné tohle říkat o matce ale nemám k ní žádný vztah a ano zkoušela jsem s ní mluvit o tom proč to tak je, ale bohužel ani neodpoví. S tátou je to pořád super. Tak před půl rokem mi máma řekla, že jí je jedno zda udělám nebo neudělám maturitu ale po škole prostě vypadnu z baráku. Hrozně se bojím, že maturitu neudělám a co pak? I táta mi řekl, že to máma myslí vážně.. Kdybych neudělala maturitu, chtěla bych jít alespoň na učňák abych měla nějakou školu ale budu si muset vydělávat. Hrozně se bojím budoucnosti, už teď mi jeden učitel řekl, že mě nejspíše k maturitě nepustí.. Hrozně se bojím. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

děkuji za Váš vzkaz. Je moc dobře, že se v tomto náročném období snažíte hledat způsoby, jak situaci ustát a zvládnout. Píšete, že máte problematický vztah s matkou a již delší dobu mezi vámi dvěma neprobíhá komunikace. Blíží se Vám závěr studia a objevují se rozpaky, zda se maturitní zkoušku podaří zvládnout, anebo co si počít, když to nedopadne.
Je dobře, že s otcem vycházíte, pravděpodobně v něm máte i oporu a zastání. Co se týká maturitní zkoušky, lze ji skládat i opakovaně, popřípadě složit o něco později, až splníte chybějící předměty anebo podmínky vyučujících. V tuto chvíli je myslím stěžejní komunikovat zejména s vyučujícími a zjistit si, jakým způsobem máte splnit podmínky k tomu, abyste Vás k maturitě připustili. Pokud Vám jeden z vyučujících sdělil, že Vás nejspíš k maturitě nepustí, není zdaleka nic prohráno - z vlastní zkušenosti vím, že učitelé potřebují vidět Vaši snahu a aktivitu při řešení nesnází. Doporučuji tedy zajít za vyučujícím a znovu se, v klidu, zeptat, za jakých podmínek je možné předmět splnit.
Co se týká Vaší komunikace s matkou, působí to, že je mezi Vámi neřešený konflikt. Někdy se stává, že rodič, který je nervózní, má obavy, anebo je naštvaný na své dítě, přestane komunikovat, anebo komunikuje pouze formou buď-anebo. Tedy obdobně, jak píšete, když Vám mamka dává podmínky pro setrvání doma. Rodič tímto vlastně stanovuje hranice.
Je Vám již 18 let, což znamená, že jste plnoletá a plně svéprávná. Je možné, že Vám svým postojem dává mamka najevo, že jste již dospělá a nesete plnou odpovědnost za své jednání, včetně přípravy do školy.
Těžko však říci takto na dálku, co se mezi Vámi odehrálo anebo jaká je situace. Věřím a rozumím Vám plně v tom, že je to pro Vás teď dost nepříjemná situace, ze které máte strach, jak to vůbec dopadne.
Doporučuji však aktivní snahu splnění podmínek pro připuštění k maturitě, pokud ještě šance je, také si promluvte s tátou otevřeně o tom, jak může situace prakticky vypadat a co budete dělat dál, pokud zkoušku neuděláte. Někdy je nejlepší připravit se na nejhorší scénář - ono nás to pak aspoň přestane děsit a objevíme více možností, kterými můžeme krizovou situaci řešit.

Držím Vám palce

Autor(ka) odpovědi: Šárka Faltová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.