Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nečerpání PPM

27.02.2018

Dobry den, potrebovala bych poradit.
Jsem zamestnana od 1.5.2017 na DPC za minimalni mzdu. Dle precteni pripevku mi vypliva, ze mam narok na PPM ve vysi kolem 7000 mesicne. Po domluve s manzelem, ktery ma podstatne vyssi plat jsme se domluvili, ze by PPM cerpal on. Jenze jak to udelat. Chtela jsem to nechat tak, ze bych od porodu pobirala pouze rodicovsky prispevek(jako bych narok nemela) po dobu 6 tydnu a pak od 7 tydne by nastoupil manzel na tu vyssi dle jeho platu. Ovsem na socilace mi rekli, ze to takto nejde, ze jsem narok na PPM splnila a tudiz musim nejpozdeji 6 tydnu pred porodem nastoupit na PPM. Tu musim pobirat min 12 tydnu(6 pred a 6 po porodu) a pak muze teprve manzel nastoupit, ovsem jen na zbylych 16 tydnu PPM.
Nedalo by se to nejak udelat, ze bych nastoupila na rodicak od porodu a manzel pak pobiral PPM od 7 tydne v delce 22 tydnu ?
Dekuji mnohokrat za radu

Dobrý den,
PPM může pobírat místo matky také otec dítěte nebo manžel matky (což může a nemusí být tatáž osoba). Samozřejmě, pokud splňuje uvedené podmínky: účast na nemocenském pojištění alespoň 270 dní za poslední dva roky a v den, kdy chce začít peněžitou pomoc v mateřství začít čerpat. To ovšem může být až po skončení šestinedělí. Podpůrčí doba, tedy doba, po kterou otec bude mateřskou dostávat, bude vždycky právě o těchhle šest týdnů kratší. Nejdéle tedy může otec mateřskou čerpat 22 týdnů (31 týdnů u vícerčat). Pokud matka brala PPM před porodem nebo po šestinedělí, doba, po kterou ji může brát otec/manžel, je kratší i o tyto dny.
U pojištěnky, která porodila, nesmí být podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství kratší než 14 týdnů a nesmí skončit před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu ( § 35 odst. 1 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění v platném znění – „ZNP“). Jedná se o minimální délku podpůrčí doby, která platí absolutně; tato minimální délka podpůrčí doby platí i v případě, že se matka dítěte přestala, resp. vůbec nezačala o narozené dítě starat (na důvodech přitom nezáleží). Toto ustanovení má přednost před aplikací § 36; toto ustanovení navazuje na § 195 odst. 5 zákoníku práce (podle § 195 odst. 5 zákoníku práce mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu; zaměstnankyně se tedy nemůže a nesmí vrátit zpět do práce před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu).
Podpůrčí doba 14 týdnů se počítá ode dne nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, resp. od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. V závislosti na rozsahu čerpání podpůrčí doby před očekávaným dnem porodu může být minimální podpůrčí doba i delší než 14 týdnů; tomu tak bude v případech, byla-li před skutečným dnem porodu čerpána podpůrčí doba ve větším rozsahu než je 8 týdnů.

V čerpání mateřské a rodičovské dovolené se rodiče vzájemně neomezují. Otec může čerpat rodičovskou dovolenou současně s mateřskou nebo rodičovskou dovolenou matky. Rodiče se mohou v průběhu rodičovské dovolené podle potřeby střídat. Na rodičovský příspěvek má nárok pouze jeden z rodičů.
Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na PPM nebo nemocenské v souvislosti s porodem, RP náleží jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi RP a těmito dávkami. Stejným způsobem se postupuje u náhrady mzdy při dočasné pracovní neschopnosti.

Pokud je Vaše PPM nízká, můžete požádat na ÚP o doplatek do výše 7600Kč, tento doplatek bude čerpán z částky určené na výplatu rodičovského příspěvku, tzn. výplata RP se pak o vyplacenou částku sníží.

Právní úprava:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.