Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné, otcovství

05.03.2018

Dobrý den, s partnerem jsme se na krátkou dobu rozešli a měl styk s jinou ženou, která mu nyní oznámila, že je s ním těhotná. Rozhodla se dítě nechat a vychovat jako svobodná matka. S partnerem jsme opět spolu a přestože on nemá zájem o dítě nezříká se svoji povinnosti na výživné vůči dítěti.Problém je ale v matce, která už nyní jen vyhrožuje, že bude platit až se nedoplatí.Ona má hypotéku na byt a chci se zeptat jak nejlépe řešit, od kdy, kde a s kým tuto situaci a hlavně jaké jsou práva otce a matky?Zda podepsat rodný list či nepřiznat dítě a jaké má právo muž, když žena tvrdí, že bere antikoncepci a přitom hledala pouze muže k oplodnění a financování? Jaké kroky podniknout, aby bylo vše spravedlivé? Opakuji, že přítel nemá problém s výživném, ale s ní není už nyní možné se na ničem dohodnout, je v cca 7.týdnu těhotenství.Navíc vyhrožuje i mě.Předem děkuji za radu.

Dobrý den,
domnívám se v první řadě, že nemá cenu se tím nějak blíže zabývat v takto raném stadiu těhotenství, stejně nelze nic nyní vyřešit. Protože by mělo být otcovství určeno, nyní je ještě na toto brzy a myslím si, že by neměl domnělý biologický otec přistoupit na určení otcovství souhlasným prohlášením rodičů před matričním úřadem. Není nutno nechat se žalovat a nechat si určit otcovství až na základě prohrané žaloby, ale mohou po narození dítěte sami zaplatit test DNA a teprve po kladném výsledku je na místě otcovství určit tím souhlasným prohlášením a vyhnout se tak soudnímu řízení.
Nelze argumentovat tím, že žena muže podvedla informací, že bere antikoncepci. Ačkoliv se může zdát, že uvedené jednání je zavrženíhodné a nelze se s ním ztotožnit, podle práva je zcela starost každého, aby se svobodně rozhodl, zda se bude bránit početí dítěte či nikoliv a v takovém případě riskovat, že se stane otcem (matkou). Každý je povinen nést důsledky všech svých činů a tak i v tomto případě je vždy nutno počítat s důsledkem svého konání, tedy s možným zplozením dítěte. Ve stejné situaci by byl, kdyby žena antikoncepci skutečně brala, ale její účinek z nějakého důvodu pominul, stejně tak by bylo totéž, kdyby se početí bariérovou antikoncepcí bránil sám, partnerka by se na to plně spolehla a tato metoda by selhala. Nebyla by sice důvodem lež jednoho z partnerů, ale důsledkem toho, že se jeden spolehl na antikoncepci toho druhého, nikoliv na svou vlastní, by bylo společně počaté dítě. Když spolu souloží dva lidé opačného pohlaví, je nutno alespoň v minimálním procentu počítat s tím, že k početí může dojít a že tedy toto konání bude mít právní a zejména celoživotní následky. Na rozhodnutí každého je, jak moc se tomuto bude bránit či nikoliv. Rozhodně je jisté, že by u soudního řízení o určení otcovství s argumentem, že byl mylně informován o antikoncepci partnerky, neuspěl. Občanský zákoník stanoví, že za otce se považuje muž, který s matkou dítěte souložil v době, od které neprošlo do narození dítěte méně než sto osmdesát a více než tři sta dnů, pokud jeho otcovství závažné okolnosti nevylučují. Takovými závažnými okolnostmi je například neplodnost muže a v době, kdy existuje téměř dokonalá spolehlivost testů DNA, je takovou závažnou okolností i výsledek DNA testu.
Nyní tedy, dle mého názoru není třeba řešit nic. Po narození dítěte je třeba vyloučit či potvrdit otcovství a dohodnout se na podmínkách, za kterých budou rodiče ke svému společnému dítěti vykonávat svou rodičovskou zodpovědnost, včetně vyživovací povinnosti. Po zapsání otce do rodného listu bude mít otec k dítěti stejná rodičovská práva jako matka, na všech důležitých okolnostech týkajících se dítěte se budou v budoucnu muset dohodnout. Je důležité, aby si matka tuto skutečnost dobře uvědomila, protože se v jejím životě (i když otec nebude jevit žádný zvláštní zájem o dítě) nastanou situace, kdy bude muset s otcem určité věci řešit.
Vyhrožovat budoucí matka může jak chce, ale, pokud se na výši výživného nedohodnou spolu sami, soud bude rozhodovat v souladu se zásadou, že dítě má právo podílet se na životní úrovní svých rodičů, bude posuzovat životní úroveň a finanční situaci obou rodičů, posoudí oprávněné potřeby dítěte vzhledem k věku a bude se nedílně zabývat také svěřením dítěte do péče jednoho z rodičů, případně do střídavé péče, popřípadě také otázkou styku s druhým rodičem.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.