Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Úprava styku dítěte s otcem, změna příjmení

23.02.2018

Dobry den, mám 5 měsíční dceru a s otcem dítka jsme se rozešli. Otec je uveden v rodném listě a take dcera nosí jeho příjmení. Byla jsem stále pod tlakem, bývalý partner pochází z rodiny, kde probíhalo domácí násilí z důvodu žárlivosti. Postupem času mi připominal jeho otce, začalo to tím, ze mi řekl, ze malou nechtěl, potom mi přiznal, ze na ni zarli a ze ani nevím jaké to je, když s ni tak hezky mluvím. Před rozchodem jsem se dozvěděla, ze užívá pervitin. Do toho chodí na psychiatrii a užívá take antidepresiva. Celou dobu si dcery nevsimal a od doby co jsem odešla, začal jevit zájem a co druhy den si ji chce brát. Mám strach. Samozřejmě mu v ničem nebranim, i když místo odpočinku sedim v kuchyni a hledim na hodiny. Dcera je kojena. Několikrát mi říkal, ze ji chce na noc, ze ji dá sunar, ale holcicka je na mě tolik vázána, ze by ji snad nezvládl ani uspat.. teď je dcera nachlazena a chtěl si pro ni přijít, napsala jsem mu, ze je nachlazena, tak ze nikam nepůjde a ze si za ni muže přijít ke mě domu, což si myslím ze je to jen z me dobre vůle. Odmítal a říkal, ze ho to nezajímá, ze ať je nachystana apod. Prý ať mu zkusím ještě tohle napsat, tak ze uvidím. Jednou mi řekl, ze mě o ni připraví. Nevím si rady, nevím jak dal. Nedělám mu žádný problém, bylo to poprvé, co jsem mu řekla, ze nikam nepůjde (ale mohl jít za ni ke mě domu). Vždy když si pro ni přišel, tak jsem mu s sebou pro ni dala zeleninový prikrm, ať s ni muže být o něco déle, jsem až dost tolerantní a vstřícná. Ob den si pro ni chodit mi přijde až moc, kdybych aspoň tak věděla, ze mu mužu 100% věřit, ale ten strach je hrozny. Taky jsem se chtěla zeptat, zda je možno dcerku přejmenovat. Nejhorší je, ze mu ani tolik nejde o dítě, jako o mě, ze to jsou vše jen naschvaly, abych s ni byla já co nejméně. Zarli na ni a bojím se kdy mu co preskoci. Nechci, aby ji nevidal, ale přece jen bych byla raději, kdyby ty návštěvy byly nějak dané a aby mi jen stále nevyhrozoval, jsem z toho cela špatná. Dneska byla konverzace z jeho strany dost sprostá a mám obavy... omlouvám se za dlouhý dotaz, mockrát děkuji za vás čas a odpověď!

Dobrý den,
z Vašeho dotazu mi nevyplývá, jestli máte soudně nějak stanoveno svěření dítěte do péče. Pokud ne, podejte návrh k soudu na svěření dcery do Vaší péče a otci dítěte bude umožněn styk s dítětem. Zároveň otci dítěte bude vyměřeno výživné na dítě, ale klidně byste mohla požádat i o výživné Vás, jako neprovdanou matku.
Dokud nemáte dítě svěřené do péče, máte na něj oba stejný nárok. Chápu, že dcerka je ještě maličká a hlavně, pokud kojíte, nepřipadá v úvahu nějaké přenocování mimo domov bez Vás. Tohle by měl otec dítěte pochopit.
Je moc dobře, že otci dítěte nechcete bránit ve styku s dítěte. Dítě má právo stýkat se s rodičem, který jej nemá v péči, stejně tak jako rodič, který nemá dítě v péči má právo stýkat se s dítětem.
Rodiče by měli mít na paměti zájem svého dítěte, a tím je bezesporu kontakt s oběma rodiči.
Jak je pro dítě kontakt s oběma rodiči důležitý je vidět např. z dokumentu „ 20 proseb dítěte“ (http://www.kdejsitato.cz/rozvod/20-proseb-ditete.html).

Co se týká komunikace, tak je zcela jasné, že by Vám nemělo být vyhrožováno, nadáváno. Je to ale vzájemné. Komunikovat spolu budete muset minimálně do zletilosti dítěte. Pokud byste měla pocit, že komunikace otec dítěte už je za hranou, neustále Vám vyhrožuje, obviňuje Vás, nadáví Vám, můžete celou situaci oznámit policii.

Změnu příjmení dítěte musí odsouhlasit otec dítěte, je to také ta nejjednodušší cesta, jak toto dosáhnout. Pak je možné podat na matriční úřad žádost v místě trvalého pobytu dítěte. Doklad o souhlasu druhého rodiče není třeba předkládat (tudíž se nevyžaduje souhlas druhého rodiče) pouze v extrémnějších případech, kdy by trvání na souhlasu druhého rodiče bylo spojeno s nepřiměřenými obtížemi nebo by ochrana zájmů druhého rodiče byla v rozporu s dobrými mravy nebo základními zájmy nezletilého dítěte. Jde o případy taxativně vyjmenované v § 76 odst.4 zákona o matrikách, a to tehdy pokud druhý rodič zemřel, pokud byl druhý rodič zbaven rodičovské zodpovědnosti, nebo byl-li výkon jeho rodičovské zodpovědnosti pozastaven, popřípadě pokud byl zbaven způsobilosti k právním úkonům, nebo jeho způsobilost k právním úkonům byla omezena. Doklad o poskytnutí souhlasu druhého rodiče se změnou příjmení dítěte dále není vyžadován, není-li známo místo trvalého pobytu tohoto druhého rodiče. Samotná žádost pak má řadu formálních náležitostí včetně náležitého zdůvodnění (musí být takové, aby z něho vyplynulo, že změna příjmení není v rozporu se zájmy nezletilého – v takovém případě se totiž změna příjmení nepovolí, i kdyby oba rodiče souhlasili) a řadu povinných dalších příloh. Není však předepsán žádný formulář.
Druhou cestou je žaloba na nahrazení souhlasu druhého rodiče se změnou příjmení podaná u příslušného soudu. Pokud otec dítěte jeví zájem o dítě, řádně na něj platí, myslím, že toto u soudu neprojde.

Právní úprava:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
Zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.