Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Ukončení zaměstnání a těhotenství

18.02.2018

Dobry vecer, prosim o radu. U zamestnavatele jsem zamestnana k dnesnimu datu 14mesicu tzn. vice nez 430dnu a predtim jsem cca 10let pracovala.Nicmene mi smlouva na dobu urcitou konci 30.4.2018.V tuto chvili jsem tehotna. Nevim, zda nebude pro zamestnavatele rozhodne, ze jsem v jinem stavu a smlouvu mi neprodlouzi. Vzhledem k jiz patrnemu tehotenstvi me jen tak nekdo nezamestna, tudiz budu nucena jit na Urad prace.Jak mam v tuto chvili postupovat a jaka bude vyse RP a M / nemocenske, pripadne zda neni lepsi jeste za trvani prac.pomeru nastoupit na rizikove tehotenstvi. Dekuji za radu.

Vážená paní,

doporučuji nejdříve zaměstnavatele přesvědčit, aby Vám prodloužil pracovní poměr, alespoň do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Domnívám se, že je to pro Vás finančně nejvýhodnější, zvlášť pokud těhotenství dobře snášíte. Z pohledu zaměstnavatele se domnívám, že prodloužení může být i v jeho prospěch, bude mít více času najít náhradu. V případě, že nedojde k prodloužení pracovního poměru, pak záleží na vašem zdravotním stavu. V případě rizikového těhotenství - dočasná pracovní neschopnost. První tři dny dočasné pracovní neschopnosti nenáleží žádné finanční zabezpečení a dále pak od 4. dne do 14. dne náhrady mzdy od zaměstnavatele (pokud trvá zaměstnání), od 15. dne nemocenské - kalkulačka zde: https://www.mpsv.cz/cs/11580

Pokud Vaše těhotenství nebude rizikové a pracovní poměr skončí, pak je možné se zaevidovat na úřadě práce. Bude Vám náležet podpora v nezaměstnanosti.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám vznikne. Základní podmínky nároku na tuto dávku jsou: V den, od něhož je dávka přiznávána, musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů.
U žen, jejichž pojištěné zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství tolik kalendářních dnů, kolik činilo toto jejich poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů.

Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává dnem, který pojištěnka určí v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Podpůrčí doba činí 28 týdnů (u pojištěnky, která porodila zároveň dvě nebo více dětí činí podpůrčí doba 37 týdnů). Výše PPM - zde https://www.mpsv.cz/cs/11580

Celková výše rodičovského příspěvku (RP) činí 220 000 Kč, nejdéle do čtyř let věku dítěte. Výši RP si může rodič zvolit podle aktuální situace rodiny. Pro stanovení nároku a výše RP je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení PPM nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte.
V případě, že lze u obou rodičů stanovit ke dni narození nejmladšího dítěte denní vyměřovací základ, vychází se při stanovení výše RP z toho vyměřovacího základu rodiče, který je vyšší. Volbu výše RP je oprávněn provést jen rodič, který uplatnil nárok na RP.
Možnost volby výše RP má i rodič, který nebyl účasten nemocenského pojištění v případě, že druhý rodič splnil podmínku nároku na PPM nebo na nemocenské v souvislosti s porodem. Není tedy nutné, aby rodič, jehož denní vyměřovací základ byl použit pro výpočet výše RP, RP pobíral. Volbu výše RP nelze provést zpětně.
Jestliže je možné aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 Kč (což odpovídá hrubému příjmu nad cca 10 900 Kč měsíčně), pak je možné volit výši rodičovského příspěvku až do této částky. Zjednodušeně řečeno volba je možná do výše denní dávky peněžité pomoci v mateřství rodiče vynásobenou číslem 30. Jedná se o částku, která je uvedená v Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku nebo Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku. Příklady denní výše peněžité pomoci v mateřství jsou uvedeny v kapitole Těhotenství a dávky nemocenského pojištění. Maximální výše rodičovského příspěvku v roce 2018 může činit 36 750 Kč měsíčně (což odpovídá hrubému příjmu cca 92 000 Kč měsíčně).
Kalkulačka: https://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-prispevek

Právní předpisy
§ 30-31 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.