Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Péče o tatínka

26.02.2018

Dobrý den. Moji rodiče se v 1986roce rozvedli. Otec řádně platil výživné a i vysokou školu jednomu z mých sourozencu.Je nás celkem šest. Ty deti které ho chtěli vidět tak byl kontakt ty deti které ho nechtěli vidět nenutil je. Dokonce jsme dostali spoření pro mládež kdyz jsme byli plnoletí. Před dvěma roky muj otec utrpěl nehodu kdy ho auto sestřelilo ve 140km rychlosti na kole a utrpěl tim jeho levý kycel.mu kloub, co zapříčinilo jeho nepohyblivost. Otec potřeboval peci. když ho propustili z nemocnice poslali mi ho domu s tim ze nemohl chodit, dokonce zřízenec sanitky mi ho musel uložit do postele jelikoz jsem začínala 7mesic těhotenství musel pečovat i muj manzel a syn. Tatu jsme myli, varili mu dietne ,nosili ho na wc pripadne bažant, obcas se nestihli protoze mel poraněný panevni dno a nefungoval svěrac tak i nasledkem nehod nekolikrat denně i prevlikat a mýt. mu prvních pár dní krmili protoze mel roztresene ruce, rehabilitovali , jezdili na kontrolu, lékárny, nákupy. tak jak se na jeho dite slusi a patri.Moji sourozenci i pres to ze vedeli ze jsem v pokročilém stadiu těhotenství a ze jsem měla rizikové tehu neprojevili jediny zajem mi pomoci ani financne ani s ulehčením některých úkonů ktery ja delala s muzem skoro 4 měsíce a i pres to ze mezy tim jsem si odskočil do porodnice. Sourozenci nezájem, ticho po pěšině. Jen jednou muj mladší bratr odvezl otci obleceni do nemocnice protoze to vyžadovaly okolnosti. Tatínek umrel nahle jelikoz se mu po autonehodě velmi zhoršil zdravotni stav dle lékařů prodelal i infarkt ve spánku a ted vsichni sourozenci dle zákona činní narok na majetek. to chápu nenasla jsem zavet jelikoz sama jsem měla jít na náročnou operaci a sama jsem se soustředila na sebe.Ale ma otazka zni...? Muzu po sourozencich chtit nahradit náklady s péčí o něho otce v jeho nemohoucí stavu ? Delaji ze se jich to netýká. Děkuji . S Pozdravem

Dobrý den.
Bohužel to není tak, že by byla možnost nějak donutit Vaše sourozence, aby Vám zpětně na péči o tatínka něco doplatili, ačkoli chování Vašich sourozenců k otci i k Vám správné nebylo.
Jediné co je možné použít, je § 1693 občanského zákoníku, zák.89/2012 sb.: Dědí-li se podle zákonné dědické posloupnosti, má dědic právo požadovat po ostatních dědicích vypořádání, pokud se staral o zůstavitele delší dobu nebo přispěl značnou měrou k udržení či zvětšení zůstavitelova majetku prací, peněžitou podporou nebo podobným způsobem, aniž byl za to odměňován. Vypořádání se poskytne ve výši přiměřené trvání a rozsahu toho, co plnil, a hodnotě pozůstalosti; o tuto výši se zvětší jeho dědický podíl. To platí i v případě, že dědic, který není pozůstalým manželem, plnil vůči zůstaviteli vyživovací nebo obdobnou povinnost.
Pokud byste doložila náklady na péči o tatínka, které by převyšovaly jeho příjem a výši příspěvku na péči (pobíral-li jej), pak by se o tyto Vaše náklady (jejich hodnotu) navýšil Váš dědický podíl. Pokud Však měl tatínek jen malý majetek a tak má pozůstalost v podstatě hodnotu, která se blíží nákladům pohřbu,pak nemá cenu výše uvedené ustanovení vůbec použít, protože soud dědické řízení v takovém případě stejně zastaví a majetek nepatrné hodnoty předá vypraviteli pohřbu. Což jste asi Vy.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.