Dobrý den,
jsem v 8t těhotenství a pracuji v chemické laboratoři. Se zaměstnavatelem máme velmi dobré vztahy a vypadá to, že pro mě nebude možné najít jinou bezpečnou práci. Nerada bych šla na rizikové těhotenství, ačkoli mě na to závodní lékařka upozornila, že se to tak většinou dělá... jak jsem si načetla, tak ani nemocenská tak neplacené volno se nezapočítávají do výpočtu PPM.
Bylo by z mého hlediska nějak nevýhodné, pokud bych se zaměstnavatelem dohodla např. na 10 dnech/měsíčně na neplaceném volnu do nástupu na mateřskou? Vím akorát, že:
1) pokud bych musela nastoupit na nemocenskou, tak by se mi prvních 14 dní nevyplácely dávky
2) můj hrubý měsíční příjem by měl být větší než minimální mzda (12 200,-), abych si neplatila zdravotní pojištění sama
Ráda bych se vyhnula nemocenské vzhledem k omezené možnosti pohybu jen během vycházek, ale chápu, že zaměstnavatel nepotřebuje platit plnou mzdu, za to, že tu jen sedím, i když mi musí ze zákona najít jinou práci.
Pokud by Vás napadla jiná možnost, tak děkuji.
Velmi děkuji za odpověď a za práci, kterou tu děláte.
S pozdravem
Vážená paní,
podle mého názoru Vaši situaci je nejvhodnější řešit dávkou vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.
Zaměstnankyně má nárok na vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství z nemocenského pojištění, když za práci, na niž byla převedena, dosahuje výdělku nižšího než za dosavadní práci.
Nárok na vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství má:
těhotná zaměstnankyně, která je převedena na jinou práci, protože práce, kterou předtím vykonávala, je zakázána těhotným ženám nebo podle rozhodnutí ošetřujícího lékaře ohrožuje její těhotenství,
zaměstnankyně, která je v období do konce devátého měsíce po porodu převedena na jinou práci, protože práce, kterou předtím konala, je zakázána matkám do konce devátého měsíce po porodu nebo podle rozhodnutí ošetřujícího lékaře ohrožuje její zdraví nebo mateřství,
zaměstnankyně, která kojí a která je převedena na jinou práci, protože práce, kterou předtím konala, je zakázána ženám, které kojí, nebo podle rozhodnutí ošetřujícího lékaře ohrožuje její zdraví nebo schopnost kojení.
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství nenáleží zaměstnankyním činným na základě dohody o pracovní činnosti či dohody o provedení práce.
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství se poskytuje za kalendářní dny, v nichž trvalo převedení na jinou práci nebo ustanovení na jiné služební místo. Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství se vyplácí těhotné zaměstnankyni nejdéle do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, pak po ukončení mateřské dovolené nejdéle do konce devátého měsíce po porodu nebo do skončení kojení.
Žádost o vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství
Při žádosti o vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství je nutné předložit tiskopis „Žádost o vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství“, který vydává ošetřující lékař nebo gynekolog. Žádost se předkládá zaměstnavateli.
Výše vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství je stanovena ve výši rozdílu mezi denním vyměřovacím základem zjištěným ke dni převedení zaměstnankyně na jinou práci a průměrem jejích započitatelných příjmů připadajícím na jeden kalendářní den v jednotlivých kalendářních měsících po tomto převedení. Zjednodušeně řečeno dávka dorovnává novou výši příjmu do výše příjmů před převedením na jinou práci.
Informace
Informace ohledně dávek nemocenského pojištění sdělí nejlépe příslušná OSSZ, která rovněž řeší konkrétní případy.
http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/vyrovnavaci-prispevek-v-tehotenstvi-a-materstvi.htm
Call centrum nemocenského pojištění vyřizuje dotazy veřejnosti a poskytuje informace o dávkách nemocenského pojištění na telefonním čísle 800 050 248. Podrobnější informace o této službě lze vyhledat na http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/call-centra/.
S pozdravem
RODIČE NA START! 2018
19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu
1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.
Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.