Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená - pojistné na zdravotní a důchodové pojištění

07.02.2018

Dobrý den,

Mám dotaz ohledně rodičovské dovolené a rodičovského příspěvku.
Lze, aby matka, která má smlouvu na dobu neurčitou, zůstala do dvou let věku dítěte na rodičovské dovolené a otec dítěte, který je OSVČ čerpal rodičovský příspěvek? Mělo by to být možné, ale jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním u matky? Platí je stát nebo matka sama? A jak je to u otce? Jeho živnost by z důvodu pobírání rodičovského příspěvku měla přejít na živnost vedlejší.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
ano, uvedené je možné.
Matka může čerpat rodičovskou dovolenou v rozsahu, o který požádá.
Plátcem pojistného na zdravotní pojištění za osoby na rodičovské dovolené je stát (§ 7 odst. 1 písm. d) zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění).
Pojistné na sociální zabezpečení se v době rodičovské dovolené neplatí. . Dle § 5 odst. 2 písm. c) zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění, jsou však osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let účastny důchodového pojištění. Účast osob pečujících o dítě ve věku do čtyř let se považuje za tzv. náhradní dobu pojištění. Podmínkou pro to, aby se tato doba účasti na pojištění hodnotila jako náhradní doba pojištění, je, že doba pojištění trvala aspoň jeden rok. Pro vznik nároku na důchod a jeho výši se náhradní doba pojištění hodnotí stejně jako doba pojištění. Tutéž dobu péče o dítě nelze dle § 14 odst. 2 cit. předpisu započítat současně více osobám; pečovalo-li o dítě současně více osob, započte se tato péče jako náhradní doba pojištění té osobě, která pečovala v největším rozsahu.
Rodičovský příspěvek může pobírat otec nebo matka dítěte.
Plátcem pojistného na zdravotní pojištění za příjemce rodičovského příspěvku je stát (§ 7 odst. 1 písm. c) zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění), v platném znění.
Samostatná výdělečná činnost příjemce rodičovského příspěvku je považována za vedlejší.
Pro OSVČ – příjemce rodičovského příspěvku neplatí minimální vyměřovací základ pro placení pojistného na zdravotní pojištění. Vyměřovacím základem u těchto osob je jejich skutečný příjem po odpočtu výdajů vynaložených na dosažení, zajištění a udržení příjmu. (§ 3a odst. 3 písm. c) zák. č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění, v platném znění).
OSVČ je účastna důchodového pojištění v kalendářním roce po dobu, po kterou vykonávala vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud její příjem z vedlejší samostatné výdělečné činnosti dosáhl v kalendářním roce aspoň tzv. rozhodné částky – ta činí v roce 2018 činí 71 950 Kč. Uvedená rozhodná částka platí při výkonu samostatné výdělečné činnosti po celý kalendářní rok. OSVČ je dále účastna důchodového pojištění v kalendářním roce po dobu, po kterou vykonávala vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud se přihlásila k účasti na důchodovém pojištění.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.