Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Svěření dítěte do péče

09.02.2018

Dobrý den,

potřebovala bych poradit. Po 10 letech jsem se vrátila z Anglie, jsem provdaná za Angličana a máme spolu 16ti měsíční dcerku. Manželství se zhroutilo a já se s malou vrátila zpět do CR. Dcerka už ma vyřízené české občanství a všechny formality a já ted vyřizuji rodičovsky příspěvek (pokud budu mít nárok). V Anglii jsem pracovala u firmy která mi vyplácela mateřskou (SMP) po dobu 9ti měsíců. S manželem jsme měli domluveno, ze bude na malou platit každý mesic výživné a tak jsme odcestovaly zpět. Problem nastal když žádné peníze nepřicházely a nereaguje na sms, telefonáty ani email a tak jsem musela jít vyřizovat rodičovsky příspěvek. Tam mi řekli, ze musím podat návrh na svěřeni dítěte do své pece a až potom budeme moci pokračovat v aplikaci na rod. příspěvek. Nevím na koho se obrátit a co vše to obnáší, kde najít vzor který potřebuji. Zatím nemam nárok na nic, ani hmotnou nouzi, jelikož bydlíme s dcerou ted u mého otce a posuzují se všechny příjmy k výpočtu životního minima. Jakákoli rada bude vítaná. Dekuji předem

Dobrý den,
domnívám se, že na úřadu práce nemají tak zcela pravdu, že se jen snaží odsunout řešení rodičovského příspěvku o nějakou dobu stranou, aby se nemuseli zabývat administrativně složitější záležitostí rodičovského příspěvku s cizím prvkem. Pokud máte zde v ČR s dcerou trvalý pobyt a lékaře, neměl by být problém v tom, že nemáte dosud soudně určeno svěření dítěte do péče. Je ale bohužel čím dál tím častějším jevem, že na úřadech práce si "vymýšlejí" další a další podmínky, které je třeba splnit, než započnou konat. V takovém případě doporučuji stáhnout si příslušné dokumenty na internetu, ideálně na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí a zaslat jim vše poštou, případně pouze doručit na podatelnu úřadu. Pak je řízení zahájeno a úřad jednat musí, protože to stanoví správní řád.
Nicméně o svěření dítěte do péče si ale rozhodně žalobním návrhem žádejte, aby bylo úředně rozhodnuto, kde má dcera většinu času přebývat. Je nutno ale počítat s tím, že otec dítěte bude účastníkem takového řízení. Návrh na svěření dítěte do péče můžete získat na internetu a vzor si přizpůsobit, nicméně je třeba počítat s tím, že ve chvíli, kdy je otec dítěte cizím státním příslušníkem, řízení může být komplikované a bylo by dobré být zastoupena odborníkem na rodinné právo. Dobré je také prostudovat stránky Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dítěte - https://www.umpod.cz/#utm_source=firmy.cz&utm_medium=ppd&utm_campaign=firmy.cz-186432.
Dokud nebudete mít vyřešenu otázku výživného dítěti od otce, budete mít pravděpodobně opravdu problém s případným dávkami hmotné nouze, protože vyživovací povinnost rodičů předchází vyživovací povinnosti státu. Váš otec nemusí být součástí společně posuzovaných osob pro sociální dávky, společná adresa trvalého pobytu neznamená, že tvoříte společnou domácnost. Je ale třeba, abyste učinila krok k vyjmutí Vašeho otce z okruhu společně posuzovaných osob.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.