Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Jak na ukončení pracovního poměru

26.02.2018

Dobrý den,

můj dotaz se týká ohledně nástupu do zaměstnání po mateřské dovolené. Synovi budou 19.4.2015 - 3 roky , což znamená že bych měla 20.4.2018 nastoupit do zaměstnání. Bohužel mé seniorské pracovní místo je obsazené a zaměstnavatel mi sdělil , že mi nabídne 3 odstupné platy a výpověď dohodou.
Po prostudovaní materiálu o výpovědích jsem se dočetla, že , pokud zaměstnavatel nemá v současné době pro mne volnou pozici na které jsem byla, měl by dát výpověď s dvouměsíční výpovědí + 3 odstupnými. Když jsem mu to sdělila , řekl , že samozřejmě ta varianta je taky možná , ale že budu muset nastoupit do práce a plnit nějakou administrativní činnost, kterou mi najde . Má na to nárok mi dát jakoukoliv práci nebo to musí být podle pracovní náplně, kterou jsem u zaměstnavatele měla ? Pak mi dále řekl , že se můžeme dohodnout na nástupu do práce na pár dnů a pak mi dá výpověď. Můžete se mi prosím k tomu vyjádřit, která varianta je pro mne nejlepší. Děkuji mnohokrát. S pozdravem

Dobrý den.
Platí, že po skončení rodičovské dovolené vás zaměstnavatel sice nemusí zařadit na původní pozici tedy tzv. na původní „židli“, ale je povinen přidělovat vám práci podle pracovní smlouvy. Pokud pro vás takovou práci nemá, jedná se o překážku v práci na jeho straně a po dobu jejího trvání vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. V této situaci se můžete se zaměstnavatelem dohodnout na změně pracovní smlouvy. Pokud se na změně nedohodnete a nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit Vám práci odpovídající pracovní smlouvě, protože u zaměstnavatele došlo k organizačním změnám, pak je možné rozvázat pracovní poměr dohodou či výpovědí z důvodu, kterým je nadbytečnost. I ve výpovědní době v případě výpovědi je zaměstnavatel povinen přidělit Vám práci odpovídající pracovní smlouvě, jinak se opět jedná se o překážku v práci na jeho straně. Ani ve výpovědní době Vám tedy nemůže být přidělována jakákoli práce. V případě výpovědi ze strany zaměstnavatele tedy běží ještě dvouměsíční výpovědní doba. Po dobu výpovědní doby je zaměstnavatel povinen přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy. Nemá-li ji, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele a po dobu jejího trvání Vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Pracovní poměr můžete samozřejmě ukončit i dohodou. Pokud budete souhlasit s ukončením pracovního poměru dohodou, může Váš pracovní poměr skončit v kterýkoliv den, na kterém se zaměstnavatelem dohodnete.
Což by Vám mohlo ušetřit tu výpovědní dobu. Je však vhodné mít jako důvod v dohodě o ukončení pracovního poměru uvedenu nadbytečnost, pak byste měla nárok na „odstupné“ min. ve výši buď 3 platů anebo i více pokud se na tom v dohodě dohodnete. V každém případě je vhodné před ukončením pracovního poměru nastoupit do zaměstnání a až poté obdržet výpověď nebo přistoupit na dohodu, protože podpora v nezaměstnanosti tak bude vypočtena z výdělku v období výpovědní doby, nebo obecně z výdělku v době,kdy budete chodit do zaměstnání a taková podpora pak bude výrazně vyšší, než když pracovní poměr ukončíte z rodičovské dovolené.
Ve Vaší situaci bych asi volila možnost dohodnout se na nástupu do práce na pár dnů a pak přistoupit na dohodu,ve které bude ale uvedena nadbytečnost jako důvod ukončení prac. poměru a dohodnuto odstupné.
Právní předpisy:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění
zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.