Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Ukončení pracovního poměru z důvodu péče o dítě

01.02.2018

Dobrý den,
mám dotaz ohledně situace po skončení mateřské dovolené. Byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou po dobu delší než 2 roky. Následně jsem otěhotněla a šla na mateřskou. Z mateřské do mateřské jsem šla postupně dál - mám totiž tři děti po sobě. A teď nastává ta situace kdy nejmladší bude mít v červenci 3 roky a já bych měla nastoupit do práce, což je nereálné. Prvně nebudu mít kam dát dítě(školka od září a hlídání není) a v neposlední řadě šlo o podník s nepřetržitým provozem takže s třemi dětmi nemyslitelné. Manžel pracuje na třísměnném provozu. Budu muset dát výpověď z důvodu nezaopatřeného dítěte do 4 let věku k poslednímu dni mateřské a zajímá mne co dál? Pracák nebo sociálka? Kde se hlásit a kolik od těchto institucí můžu dostat? A od září pak budu muset hledat zaměstnání jedině na zkrácený úvazek.

Děkuji moc za radu.

Dobrý den.
Pokud z důvodu péče o děti nemůžete do zaměstnání nastoupit a není možné se se zaměstnavatelem např. dohodnout na poskytnutí neplaceného volna do září a následně na kratší pracovní době, pak je skutečně třeba pracovní poměr ukončit, a to dohodou - pracovní poměr skončí sjednaným dnem, nebo výpovědí tak, aby výpovědní doba uplynula v době rodičovské dovolené.
Pokud se po skončení pracovního poměru chcete do nástupu nejmladšího dítěte do školky věnovat pouze dětem, pak tak můžete učinit.
Pojistné na zdravotní pojištění za osoby pečující o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, platí stát. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Skutečnost, že státu vznikla nebo zanikla povinnost platit za pojištěnce pojistné, je třeba oznámit příslušné zdravotní pojišťovně. Žádné speciální dávky pro ženy pečující o děti poté, co dočerpaly rodičovský příspěvek, náš právní řád nezná, v závislosti na výši příjmů Vaší rodiny však můžete splnit podmínky na některou z dávek státní sociální podpory – např. přídavek na dítě. Pro informaci o dávkách můžete využít aplikaci sociální poradce - http://portal.mpsv.cz/soc/poradce, kde po zadání vstupních údajů systém vyhodnotí, které dávky by ve Vašem případě připadaly v úvahu.
Evidovat se u úřadu práce je Vaším právem, nikoli povinností. Plátcem pojistného na zdravotní pojištění za uchazeče o zaměstnání je stát. Nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká uchazeči o zaměstnání, který vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pro účely výše uvedené podmínky se započítává i náhradní doba zaměstnání, za kterou se považuje i osobní péče o dítě ve věku do 4 let. Rozhodným obdobím pro posuzování nároku jsou poslední 2roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. Podpůrčí doba činí 5 měsíců. U uchazeče, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu (v roce 2018 tedy první dva měsíce ve výši 4.315 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 3 452 Kč a poslední měsíc 3 164 Kč měsíčně.)
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.