Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Úprava styku dítěte s rodiči

09.02.2018

Dobry den,
S mym ex pritelem mame skoro 6ti letou dceru...jiz dva roky spolu nezijeme...soudem mam vyhradni peci na dceru urcenou ja , uprava styku neprobehla..s tim ze jsme se v danou chvili umely mezi sebou domluvit...coz je defakto kratky dlouhy tyden...a ja bych chtela ten styk zmenit...protoze mala pujde do skoly,aby mela zazemi a nejaky rad...v tuto chvili poradne nevi ani kde bydli...vyhovovalo by mi aby ji otec mel co 14 dni na vikend + treba jeden den v tydnu...bydlime ve stejnem meste, oba mame praci pouze na ranni smeny...platove je na tom lepe, ale ma otazka...jestli mam sanci aby mi toto schvalily u soudu? Protoze ex urcite souhlasit nebude..a ja stridavou peci nechci...protoze dejme tomu ze v tydnu kdy by ji mel mit on tak by nebyla dostatecne pripravena na skolni veci apod. Dekuji za odpoved

Dobrý den,
na začátek bych si ráda zrekapitulovala, jaká je situace a čeho byste chtěla dosáhnout. Soud svěřil dítě do Vaší péče a styk s dítětem nechal na Vaší vzájemné dohodě, Vy uvažujete o podání žalobního návrhu na změnu, ve kterém budete chtít, aby soud pevně stanovil dny, kdy má Vaše dcera otce vídat a výrazně dosud zažitou dobu jejich společného života omezil. Uvádíte, že by to vyhovovalo Vám, již se nezmiňujete o tom, co by vyhovovalo dceři. Od čtyřech let, kdy jste se jako partneři rozešli, může Vaše společné dítě vídat oba své rodiče téměř rovným dílem, dva roky oba prokazujete, že jste schopni se stejně kvalitně o dítě postarat. Je opravdu vynikající, že jste se dokázali v zájmu svého dítěte naprosto rozumně dohodnout a umožnili své dceři, aby rozchod svých rodičů nesla lépe. Zároveň je samozřejmě chválihodné, že přemýšlíte o tom, co by mělo být pro dceru v souvislosti s tak zásadní změnou v životě, jakou nástup do první třídy jistě je, nejvhodnější, ale otázkou je, zda by to Vámi zamýšlená změna skutečně byla. Vy byste nyní, pro dosažení řádu v životě dcery, což považujete pro ni za vhodné, ráda dosáhla situace, kdy by se spolu s nástupem do školy také změnila část jejího dosavadního života, který žila se svým otcem. Pokud tomu dobře rozumím, chtěla byste tuto změnu uskutečnit preventivně, dřív než se skutečně ukáže, zda by dosavadní faktická péče obou rodičů měla nějaký negativní vliv na zvládání první třídy.
Pokud byste podala žalobní návrh, ve kterém by jste chtěla změnit vlastně pouze otázku styku dcery s otcem, musela byste uvést argumenty, pro které požadujete pevně stanovené dny, kdy se může dcera s otcem vídat. V řízení by se pak jistě řešilo, že dosud jste se dokázali dohodnout, že jste po celé dva roky byli oba schopni zajistit péči o dceru a soud by posuzoval důvody, pro které změnu žádáte. Spekulovat o možném výsledku by bylo věštěním z křišťálové koule. Domnívám se však, že by se soud v souladu se zásadou, že musí rozhodovat ve prospěch dítěte, snažil na Vás apelovat, abyste i nadále byli schopni se v otázkách týkajících se dcery v klidu dohodnout a myslet zejména na ni.
Podle mého názoru je v první řadě nezbytné o nové přicházející situaci mluvit s otcem dítěte, sednout si spolu a pokusit se promyslet, jak si oba představujete, že bude zažitý režim fungovat po zahájení školní docházky, stanovit si jasná pravidla, jak budete oba dceři se školou pomáhat, jak budete řešit problematické situace a další související otázky. Pokud to nedokážete, bude v takové situaci tratit vždy zejména Vaše společné dítě, které je zcela nevinně v tom, že se jeho rodiče rozešli a jemu se již tak dostatečně zásadně změnil život.
Věřím, že tak jako jste dokázali tuto skutečnost pro své dítě dosud ulehčit, že v dobrém směru budete pokračovat i nadále.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.