Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek 2018

30.01.2018

Dobrý den,

rád bych se na vás obrátil s dotazem jakým způsobem můžeme zažádat o rodičovský příspěvek a zda si můžeme nějakým způsobem určit jeho výši (rychlost čerpání) v následující situaci.

V lednu 2018 se nám narodila dcera. Já jsem zaměstnán na plný úvazek, moje žena zaměstnaná není a tím pádem ani nenastoupila na mateřskou dovolenou, nicméně v současné době stále studuje na VŠ. Vzhledem k naší situaci se o dítě bude starat manželka, nicméně chtěl bych se zeptat, zda existuje možnost, aby se výše rodičovského příspěvku (a tudíž i rychlost jeho čerpání) stanovila na základě mého platu, i když o dítě kvůli práci nemůžu pečovat každý den celodenně. Pokud taková možnost existuje, jak můžeme dále postupovat?

Děkuji mnohokrát

Vážený pane,

rodičovský příspěvek (RP) je dávka státní sociální podpory, jejímž smyslem je umožnit rodiči celodenní péči o dítě. RP může pobírat jen jeden z rodičů (buď matka, nebo otec). Volba závisí na jejich vzájemné dohodě.

Nárok na RP má rodič, jestliže
• po celý kalendářní měsíc osobně pečuje, a to celodenně a řádně, o nejmladší dítě v rodině maximálně do čtyř let věku dítěte,
• jsou dodržována pravidla ohledně docházky dítěte do předškolního zařízení.
Podmínka omezení návštěv předškolních zařízení
• Děti mladší dvou let mohou pobývat v zařízení pro děti max. 46 hodin měsíčně, aniž by rodič ztratil nárok na rodičovský příspěvek. Docházku dítěte potvrdí předškolní zařízení každý měsíc na příslušném formuláři (Potvrzení o návštěvě jeslí, mateřské školy nebo jiného obdobného zařízení pro děti). Rozsah docházky je rozhodný pro vznik nároku na RP.
• U dětí starších dvou let se docházka v předškolním zařízení nesleduje.

Celková výše rodičovského příspěvku činí 220 000 Kč, nejdéle do čtyř let věku dítěte. Výši RP si může rodič zvolit podle aktuální situace rodiny. Pro stanovení nároku a výše RP je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení PPM nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte.
V případě, že lze u obou rodičů stanovit ke dni narození nejmladšího dítěte denní vyměřovací základ, vychází se při stanovení výše RP z toho vyměřovacího základu rodiče, který je vyšší. Volbu výše RP je oprávněn provést jen rodič, který uplatnil nárok na RP. Pokud lze pouze u jednoho rodiče stanovit vyměřovací základ, stanoví se výše RP podle Vašeho vyměřovacího základu.

Volba výše RP do 7 600 Kč měsíčně
Pokud ani jednomu z rodičů nelze stanovit denní vyměřovací základ, nebo je-li 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu nižší než 7 600 Kč (to odpovídá hrubému příjmu do cca 10 900 Kč), rodič volí výši rodičovského příspěvku až do částky 7 600 Kč měsíčně.

Volba výše RP od 7 600 Kč měsíčně
Jestliže je možné aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 Kč (což odpovídá hrubému příjmu nad cca 10 900 Kč měsíčně), pak je možné volit výši rodičovského příspěvku až do této částky. Zjednodušeně řečeno volba je možná do výše denní dávky peněžité pomoci v mateřství rodiče vynásobenou číslem 30. Jedná se o částku, která je uvedená v Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku nebo Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku. Maximální výše rodičovského příspěvku v roce 2018 může činit 36 750 Kč měsíčně (což odpovídá hrubému příjmu cca 92 000 Kč měsíčně).

Příklad: Rodiče, kdy jeden rodič má příjem 100 000 Kč měsíčně a druhý rodič má příjem 35 000 Kč měsíčně. Rodič žádající o rodičovský příspěvek může volit rodičovský příspěvek až do výše 36 750 Kč měsíčně. Rodičovský příspěvek může vyčerpat nejrychleji za 6 měsíců, měsíční částka bude 36 750 Kč, z toho na poslední měsíc zbude 36 250 Kč.
Příklad: Rodiče, kdy jeden rodič má příjem 35 000 Kč měsíčně a druhý rodič má příjem 25 000 Kč měsíčně. Rodič žádající o rodičovský příspěvek může volit rodičovský příspěvek až do výše 24 500 Kč měsíčně. Rodičovský příspěvek může vyčerpat nejrychleji za 9 měsíců, měsíční částka bude 24 500 Kč, z toho na poslední měsíc zbude 24 000 Kč. Rodičovský příspěvek může pobírat nejdéle 43 měsíců, měsíční částka bude 5 116 Kč. V případě volby rodičovského na 20 měsíců, měsíční částka bude 11 000 Kč.

Orientační kalkulačka výpočtu rodičovského příspěvku, na kalkulačce lze rovněž modelovat různé situace dle potřeb vaší rodiny:
https://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-prispevek

Je potřeba, aby Vaše manželka podala žádost o rodičovský příspěvek. K vyplněnému formuláři "Žádost o rodičovský příspěvek" se předkládá občanský průkaz všech osob uvedených v žádosti a u dětí do 15 let rodný list a dále případně i tyto dokumenty:
• Rodný list, pokud v průkazu totožnosti není uvedeno rodné příjmení
• Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku - pouze ve Vašem případě, manželka žádné potvrzení nepředkládá.
• Potvrzení o návštěvě jeslí, mateřské školy nebo jiného obdobného zařízení pro děti předškolního věku (pokud je dítě mladší dvou let navštěvuje)
Žádost se podává na kontaktním místě státní sociální podpory - úřadech práce - http://portal.mpsv.cz/upcr/, formuláře jsou ke stažení na https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome/index.jsp.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.