Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Úprava manželského majetkového práva

07.02.2018

Dobrý den,
žiji s partnerem ve společné domácnosti, máme spolu dítě. Zvažujeme svatbu, ale partner se obává institutu "společného jmění manželů", protože oblast jeho uplatnění vyžaduje práci výhradně jako OSVČ. Muž argumentuje tím, že pokud by se dostal do situace, že by na něm někdo vymáhal škodu, mohli bychom při SJM přijít o veškeré životní prostředky. Navrhuje proto jako naši ochranu, abychom zúžili SJM a veškerý případný majetek, který nabydeme, měli jmenovitě 50 na 50. Argumentace mi přijde logická, ale nevím, zda někde nepřehlížím nějaký háček. Brzy půjdu na druhou mateřskou a přeci jen ženy jsou na trhu práce výrazně oslabenější.
Děkuji předem za Vaši radu.

Dobrý den,
nemohu samozřejmě odhadnout, co je podstatou rozhodnutí Vašeho budoucího manžela, ale je pravdou, že v případě, kdy jeden z manželů podniká a může být předpokládáno nějaké finanční riziko z tohoto podnikání, je úprava manželského majetkového práva poměrně obvyklým a nutno podotknout i rozumným řešením. Pro Váš větší klid je třeba vědět, že i když je SJM nějakým způsobem modifikováno, nijak se to netýká vyživovací povinnosti mezi manželi a vyživovací povinnosti rodičů k dětem. Takže i když nebudete mít klasické SJM, platí zásada, že manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost tak, aby jejich životní úroveň byla zásadně stejná.
Občanský zákoník předpokládá několik variant úpravy manželského majetkového práva. Jejich přehled s velmi podrobným a srozumitelným výkladem naleznete na stránce notářské komory na https://www.nkcr.cz/sluzby/rodina-majetek-a-ochrana-prav/manzelske-majetkove-pravo. Osobně mi pro Vaši situaci připadá nejpřípadnější zvolit variantu vyhrazení vzniku společného jmění na dobu zániku manželství. Jde o situaci, kdy za trvání manželství trvá vlastně oddělené vlastnictví, manželé nabývají vše do svého výlučného vlastnictví a to právě chrání rodinu při nějakém karambolu, kdy by vznikla finanční odpovědnost. Pak stále ještě je pro rodinu jistota v podobě majetku druhého z manželů. Nic vlastně nebrání manželovi, aby manželce formou daru převáděl "přebytečné" finance, které nechce, aby byly z jeho majetku postižitelné. Manželé jsou ale chráněni pro případ zániku manželství (ať rozvodem nebo smrtí jednoho z nich) proti jisté nevýhodě, která může pramenit například právě z nerovnoměrnosti příjmů z důvodu péče o děti a nebo právě pro nějakou nutnou finanční ztrátu pro náhradu škody. V okamžiku případného zániku manželství majetek nabytý jedním i druhým z manželů se stává součástí společného jmění, i když po celou dobu trvání manželství se na majetek pohlíželo, jako by do společného jmění nepatřil. Zpravidla následuje vypořádání majetku ve společném jmění a vycházet se bude ze stavu, který zde byl v době zániku manželství. Prostě zjednodušeně, co v okamžiku zániku manželství existuje v majetku obou, tak se náhle "spojí" je to SJM a bude se dělit klasicky dle pravidel vypořádání SJM. Toto řešení mi pro podnikatele připadá nejrozumnější a zároveň nejspravedlivější z hlediska možné nerovnoměrnosti v příjmech. Chrání nejen ženu, ale i manžela podnikatele v případě, že by svou podnikatelskou činností (kterou živí rodinu) o svůj majetek přišel. V případě skončení manželství by se s manželkou dělil vlastně o to, co v rodině zbylo.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.