Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Těhotenství a zaměstnání

01.02.2018

Dobrý den,
Prosím poradte mi, vůbec nevím co mám dělat a jaké mám možnosti.
Mám pracovný poměr na dobu určitou, která se končí 31.3. Zaměstnávatel mi řekl, že když táhle doba uplyne nemusí se podepisovat nová smlouva, táhle bude běžet dál. No ja moc tomu nevěřím resp. ani s práci ani přístupem nejsem spokojná (dělám nadčasy, které nejsou kompenzované, mám pracovní cesty, které kompenzují hodně pozdě, výplata je často opožděná o týden nebo i víc, a samotná práce i prostredí je hodně stresující) Cca v půlky ledna jsem dostala velice dobrou pracovní nabídku. Byla jsem velice ráda, konečně férová společnost, plat supr i víc něž jsem požadovala, znám i část kolektívu na novém místě, takže by to mohlo být pracovné místo na kterou již dlouho čekám. Minulou středu jsme vše probrali a shodli jsme se na tom, že nemá zmysle ukončovat výpovědí nynější smlouvu, jelikož stejně 2 měsíce jsou výpovědní doba,a nástup na nové místo jsem již sjednali na 1.4.2018. Dnes mi zaslali pracovnou smlouvu - kontrolu správnosti údajů. Šefovi jsem ještě neoznámila můj odchod, jelikož je na dovolené, no plán-uji/-vala jsem to.
No ale život zas přichystal překvapení. O víkendu jsem si udělala těhotenský test, jelikož minulý týden mi nedorazili měsíčky. Test byl pozitivní. Bylo to pro mě překvapení. :) Jsem ráda a moc se těším, jen teď to fakt nevím jak to budu řešit, jak "se udržet v bezpečí". Dnes jsem se objednala ke gynekologovi no asistentka věděl dát termín až na 6.3., jelikož Dr. je na dovolené a únor už byl plný.
Nemůžu si dovolit být 5 měsíců bez příjmu! Jsem v podnájmu, a jsem na všechno sama. Dítě presto si chci nechat. Je mi již 30.
Když mi končí smlouva, nemám žádné garance, že pracovní poměr nebude ukončen s tým datumem. Nespokojnost je obojstranná. :/ Mám se snažit udržet se na pracovním místě?
Když nastúpim k novému zaměstnavateli od dubna mi začne 3 měsíčná zkušebna dobu. Jelikož jsem hubená, asi se to zviditelní již v květnu. Četla jsem, že zákony nespecifikují, kdy má nebo kdy nejpozdeji musí zaměstnakyně sdelit zaměstnavateli, že je těhotná no zaměstnavatel může ukončit pracovný poměr v zkušobný době bez udávání jakéhokoliv důvodu. Zistovala jsem vše na internetu co se dalo a bylo možné, no můj případ je docela komplikovaný. Prosto prosím o váš názor a vyjádření:
Co můžu dělat? Mám se držat stavajícího místa a snažit se abych tu mohla byt do konce těhotensví nebo začít na novém míste a nejak se s níma domluvit? Existuje taková možnost vůbec?
Předem moc děkuji za vyjádření.

Vážená paní,
podle § 39 odst. 1 zákoníku práce platí, že pracovní poměr trvá po dobu neurčitou, nebyla-li výslovně sjednána doba jeho trvání. Podle § 39 odst. 2 zákoníku práce platí, že doba trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami nesmí přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát. Za opakování pracovního poměru na dobu určitou se považuje rovněž i jeho prodloužení. Jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba 3 let, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami se nepřihlíží. Podle 65 odst. 2 zákoníku práce platí, pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. To znamená, že pokud by Váš zaměstnavatel dodržel slovo, Vy s jeho vědomím pracovala po 31.3.2018 Váš pracovní poměr by se změnil na dobu neurčitou. Těhotné ženy mají absolutní zákaz práce přesčas.
Pokud nastoupíte do nové práce, budete mít zkušební dobu, a i když s Vámi zaměstnavatel nesmí zrušit pracovní poměr ve zkušební době z důvodu těhotenství, pokud tak učiní, kdo mu to prokáže. Určité rizikv v době těhotenství může být i nové pracovní prostředí. Také je nutné zohlednit, zda by se jednalo o pracovní poměr na dobu určitou či neurčitou.
Vaše rozhodování je těžké, nicméně, můžete s rozhodnutím posečkat. Mít uzavřenou novou pracovní smlouvu a čekat, jak se to vyvine u stávajícího zaměstnavatele a rozhodnout se v druhé polovině března. I novému zaměstnavateli můžete sdělit, že nenastoupíte a že důvodem je Váš zdravotní stav.
Doporučuji si udělat excel tabulku, kde ohodnotíte různá hlediska, pracovní podmínky, výše mzdy, riziko, pracovní prostředí, kolektiv…a uvidíte, co bude výsledkem tabulky. Poraďte se také s rodinou.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017, využijte je ve svůj prospěch.
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.