Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné a styk s dětmi

26.02.2018

Dobrý den

jsem rozvedená, pobírám částečný invalidní důchod (2.stupeň), jsem od narození nedoslýchavá a nosím sluchadla. Mám v péči dvě děti ve věku 10 let dcera a 15 let syn. Nikdy jsem soudně nežádala o zvýšení alimentů. Měsíčně bývalý manžel zasílá na bankovní účet 6000,- Kč. Od října 2017 se vyhrotila situace s předáváním dětí. Bývalý manžel má soudně dáno, že si děti má brát každých 14 dní od pátku do neděle.

Zformulovala jsem zde pár poznámek:

- od října 2017 se mnou bývalý manžel komunikuje jen přes email a někdy se stává že mi ani neodpoví na dotaz – který se týká předání dětí. Nebo nekomunikuje vůbec, jen s dětmi. Je to již 3 měsíce co si mě bývalý manžel zablokoval na mobilním telefonu, tudíž nemám šanci se s ním domluvit telefonicky a když jsem se snažila volat přes mobil dětí, tak dětem řekl, že se mnou mluvit nechce. Je povinnost manžela komunikovat o předání dětí na víkendy jen se mnou, nebo má právo mluvit jen s dětmi? Děti si bývalý manžel nepřebíral dva měsíce. Převzal si děti až na vánoce. O vánočních svátcích je též neměl.
Děti k bývalému manželi nechtějí jezdit, protože se jim věnuje opravdu minimálně a děti se u něj nudí. Tak bývalý manžel dětem řekl, že když k němu jezdit nechtějí tak ať nejezdí…. Teď předávání dětí probíhá formou, že otci napíše sms dcera, jestli si pro ně v pátek přijede a v kolik hodin. Kdyby dcera otce nekontaktovala, tak bývalý manžel si pro děti nepřijede a ani mě nekontaktuje, tudíž si nemohu udělat žádný plán na víkend. Několikrát se stalo, že jsem měla již něco naplánováno dopředu a i zaplacený pobyt a na poslední chvíli jsem musela plány zrušit.
Ještě napíši takový dovětek: Bývalý manžel při poslední návštěvě dětem řekl, že stačí když se uvidí jednou za tři neděle, že si po 14 dnech nemají co říct a že si také potřebuje odpočinout!

- o prázdninách v létě 2017 měl děti pouze na 5 dní – jakou dobu má mít bývalý manžel děti o letních prázdninách? O ostatních prázdninách si děti nebere vůbec, ale to nehrotím.

- musí mi bývalý manžel hlásit, když má děti na víkend a děti se sami vzdálí od jeho domova?

Uvedu zde příklad, který proběhl 31.12.2017.
Bývalý manžel měl děti na víkend 30.12.2017 do 31.12.2017
Děti vozí k mému bydlišti v neděli v 19.00 hod. Volal mi syn v neděli k večeru asi v 18.00 hod, že jede s kamarády do Odolené vody aniž bych něco věděla. Syn moc dobře věděl, že má tento den zákaz chodit ven, protože byl Silvestr, nemám to ráda, mám strach, aby se synovi něco nestalo. Pyrotechniku může do 15 let použít jen s dospělou osobou. Bývalému manželovi syn řekl, že jede na metro Ládví, to je kousek od mého bydliště, to že jede do Odolené vody nevěděl ani bývalý manžel. Takže jsem byla v šoku a rozčílená, že mi bývalý manžel neoznámil, že syna pustil mimo jeho domov a ještě ke všemu v tento rizikový den.

- mohu a je mou povinností žádat o zvýšení alimentů každé dva roky?

- je bývalý manžel povinný přispívat dětem na tábor, školní potřeby na začátku nového školního roku, kroužky, školní obědy, hory, tábory atd? Bývalý manžel nepřispívá vůbec na nic.

- musíme být u soudu, když se žádá o zvýšení alimentů?

- než podám návrh na zvýšení alimentů, je možnost zjistit zda-li návrh na zvýšení alimentů projde u soudu aniž by bývalý manžel věděl že něco chystám?

- bývalému manželi vůbec nebráním v tom, aby si děti vzal i mimo víkendy. (1x za 14 dní)

V kostce je to asi všechno, nechci Vás zahlcovat zdlouhavým e-mailem, podrobněji popřípadě telefonicky, nebo na osobní schůzce, pokud budete souhlasit.

V příloze zasílám naskenované dokumenty ze soudu pro bližší informace.

Děkuji za kladné vyřízení a s pozdravem

Dobrý den.
Měli byste se s manželem o výchově dětí domlouvat, komunikovat spolu i ohledně styku s dětmi. Rozhodně by bývalý manžel neměl komunikovat pouze s dětmi, Vy jste druhý rodič, máte děti v péči a proto potřebujete vědět, kde děti budou o víkendu atp. Abyste mohla pečovat, musíte mít od druhého rodiče adekvátní informace týkající se dětí. Svěření dítěte pouze do péče vaší nezakládá vaše právo svévolně rozhodovat o výchově pouze samostatně, ale vždy je dobré v zásadních věcech kontaktovat i manžela. A na druhou stranu svěření dítěte pouze do vaší péče neznamená,že se bývalý partner nemusí o děti již vůbec zajímat. Už nejste partnery,ale jste pořád rodiči .Oba. A je vaší povinností jednat v zájmu dětí - tedy o věcech týkajících se dětí spolu i komunikovat. Jak manžela ke komunikaci donutit? To je trochu problém - zákony a na nich postavená rozhodnutí soudu, nemohou nahrazovat obyčejné slušné chování. Zkuste manžela na jeho povinnost s vámi o dětech komunikovat upozornit písemně,nebo se obraťte na OSPOD (tzv. sociálka) v místě bydliště, popište jim problém a oni manžela pozvou a poučí ho, případně vám oběma nabídnou mediaci. Pokud by ani to nepomohlo, je možné se obrátit na soud a navrhnout novou úpravu styku s dětmi. To co soud ohledně dětí schválil byste vy i manžel měli dodržovat. Pokud se otec s dětmi dle rozhodnutí soudu stýkat nechce a toto rozhodnutí dodržovat nehodlá, pak ho ke styku lze fakticky těžko donutit, nicméně to že si otec bere děti méně než by měl, je důvod pro zvýšení výživného. Jednoduše řečeno, otec nechce li se starat (v rámci styku) měl by tedy alespoň více finančně přispívat.
Kromě výživného nemusí otec dětem platit nic, ale pokud dítě chodí na placený kroužek, začalo jezdit na tábory či nastupuje na sš a potřebuje pomůcky jsou to potřeby dítěte či dětí, které je nutno zohlednit ve výši výživného.
Podejte k soudu návrh na zvýšení výživného a soud bude chtít doložit příjmy jak vaše tak i otce dětí. Posoudí kdo co nyní platí (uschovávejte si co nejvíce všechny účty, ať dokážete vaše výdaje) a zároveň posoudí potřeby dětí i jejich právo podílet se na životní úrovni svých rodičů. Výše výživného závisí na posouzení mnoha faktorů a okolností,nelze předjímat rozhodnutí soudu. Ale Vámi uvedené výživné je vzhledem k věku dětí i vzhledem k okolnostem nízké. U soudu se můžete nechat zastoupit advokátem, ideální řešení je jít tam, ale s advokátem.
Stran výletu vašeho syna v nočních hodinách - otec během styku musí dětem zajistit adekvátní péči a dohled,měl by zajistit,aby nezletilí nedošli k nějaké úhoně - vypustit 14 ti letého večer na Silvestra mimo Prahu mi jako adekvátní nepřijde,ale každý máme jiná měřítka.
Můžete o incidentu informovat OSPOD.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.