Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dohoda o ukončení pracovního poměru

29.01.2018

Dobrý den, prosím Vás můžete mi poradit, jestli se můžu nějakým způsobem bránit, při této situaci, která vznikla mým rozvázáním pracovního poměru dohodou, a to z mé strany, z důvodu péče o maminku, která potřebuje zvýšenou denní péči a osobou, která pečuje, jsem já dcera. Prosila jsem vedoucí, aby mi zkrátili pracovní dobu a ta mi řekla, že to jde řešit k ředitelce. Neřekla mi, že mám podat žádost písemnou a mě to ani nenapadlo, vždy všechny věci řešila naše vedoucí s paní ředitelkou, a to bez jakýchkoli písemností. Odpověď nám vždy potom sdělila, tak jako i v mém případě. Řekla mi, že z provozních důvodů to tam vyřešit nejde, tak jsem byla nucena odejít. Šla jsem nejdříve na neschopenku, jelikož můj psychický stav z každodenních stresů z práce, byl velmi špatný. Vedoucí má špatný vliv na zaměstnance a mnoho z nás tím trpí právě po psychické stránce. Nikdo to neřekne, protože se bojí, že budou mít potíže. Já jsem to své vedoucí řekla a teď, když jsem na úřadě práce a oni potřebují potvrdit od zaměstnavatele, jestli jsem odešla z důvodu péče o osobu blízkou a chtěla jsem zkrátit úvazek. V mé dohodě důvod uveden nebyl, bylo to jen mezi námi domluvené ústně. Moje vedoucí mi to teď zapřela a napsala mi, že jsem nepožádala vedoucí mateřské školy a ani vedení školy oficiálně písemnou žádostí, tudíž se to neprojednávalo. Je nějaká možnost se proti tomuto bránit, měla mě říct vedoucí, aby to bylo sepsáno písemně? Děkuji moc za pomoc a Váš čas.

Dobrý den.

Určitě, kdybyste vše chtěla hnát do krajnosti, což ale nedoporučuji a není to řešení, byste dokázala např. svědecky, že takovéto jednání u zaměstnavatele proběhlo. Ano, je vždy lepší písemná forma jednání, ale není to bezpodmínečná forma jednání. Zřejmě u zaměstnavatele v takovýchto případech spíše byla zavedena nepísemná, neformální forma jednání.

Nyní jak řešit.

Jedno řešení je to, že na úřadu práce učiníte do protokolu čestné prohlášení, jaké důvody k ukončení pracovního poměru jste měla. V případě, že jste v evidenci úřadu práce poprvé nebo po dlouhé době, obvykle tento postup úředníci úřadu práce akceptují. Zkuste se takto na úřadu dohodnout. Doložte, že máte doma nemocnou maminku a to jakou jste měla pracovní dobu.

Pokud úřad práce, bude trvat na svém a bude potvrzení vyžadovat z důvodu toho, že uvedení důvodu v dohodě ovlivňuje výši podpory v nezaměstnanosti, pak se obraťte rovnou na vedení školy. Dohodněte si s ředitelkou schůzku a vše jí vysvětlete na základě této mé odpovědi.

Důvod uváděný v dohodě může mít mimo jiné význam v případě, že zaměstnanec po skončení pracovního poměru požádá jako uchazeč o zaměstnání o podporu v nezaměstnanosti. Není-li v dohodě uveden vážný důvod (např. zdravotní, osobní péče o dítě do 4 let věku, péče o osobu ve II. až IV. stupni závislosti), bude podpora náležet pouze ve výši 45% průměrného měsíčního čistého výdělku.
Z tohoto důvodu můžete, jako zaměstnankyně a strana v pracovněprávním vztahu slabší, trvat na uvedení důvodu v dohodě o ukončení pracovního poměru. Ani jednání zaměstnavatele nemůže být v rozporu s dobrými mravy, a i zaměstnavatel musí dodržovat základní zásady zákoníku práce – viz § 1a.

Zásady soukromého práva, které se použijí na pracovněprávní vztahy, jsou především autonomie vůle, „co není zakázáno, je dovoleno“, ochrana dobrých mravů, pacta sunt servanta (uzavřené smlouvy mají být dodržovány), neminem leadere (nikoho nepoškozovat), zákaz zneužití práva, bona fides (ochrana dobré víry) a ignorantia legis non excusat (neznalost zákona neomlouvá).

Zákoník práce pro pracovní právo definuje tyto své zásady:
* zvláštní

* zvláštní zákonná ochrana postavení zaměstnance,

* uspokojivé a bezpečné pracovní podmínky pro výkon práce,

* spravedlivé odměňování zaměstnance,

* řádný výkon práce v souladu s oprávněnými zájmy zaměstnavatele,

* rovné zacházení se zaměstnanci a zákaz jejich diskriminace.

S pozdravem


Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.