Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Skončení pracovního poměru při RD

04.02.2018

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak rozvázat pracovní poměr v průběhu RD. U stávajícího zaměstnavatele mám domluvenou 3 letou RD, která skončí v prosinci 2018. Naskytla se mi ale výborná pracovní příležitost někde jinde, a to od 1.4.2018. Jak lze v tomto případě rozvázat pracovní poměr? Klasickou výpovědí s 2 měsíční výpovědní lhůtou nebo nějakou dohodou s kratší lhůtou ukončení pracovího poměru?Děkuji, s pozdravem J.Čupáková

Dobrý den,
v průběhu rodičovské dovolené můžete normálně podat výpověď, dvouměsíční výpovědní lhůta proběhne v době čerpání rodičovské dovolené, nepotřebujete žádný důvod, zaměstnanec může ukončit pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu nebo i bez jeho udání. Sama si ale spíše vyřešte otázku, proč vlastně byste měla pracovní poměr již nyní ukončovat. Zákoník práce nijak nebrání mít vícero pracovních poměrů současně, jen je zaměstnanec povinen plnit své závazky z těchto smluv. Jestliže ale u jednoho zaměstnavatele budete čerpat rodičovskou dovolenou, nemusíte zde chodit do práce a můžete tak být schopna plnit závazky u nějakého jiného. Původnímu zaměstnavateli ani není třeba tuto skutečnost oznámit, konflikt se zákoníkem práce v otázce povinností zaměstnance by mohl nastat pouze v případě, že byste chtěla vykonávat výdělečnou činnost, která by byla shodná s hlavním předmětem činnosti Vašeho zaměstnavatele. V takovém případě byste k výkonu takové výdělečné činnosti potřebovala souhlas svého zaměstnavatele. Není ale podstatné, jaké jsou předměty činnosti zaměstnavatelů A a B, ale to, co byste dělala konkrétně Vy. Extrémně zjednodušeně si to lze představit takto: Pracujete jako účetní u výrobce cukrovinek. Chcete jít pracovat jako účetní u jiného výrobce cukrovinek. V tomto případě konflikt nenastává, protože Vaší výdělečnou činností bude účetní činnost, souhlas nepotřebujete. Nicméně souhlas byste potřebovala, kdybyste sama (například jako OSVČ) chtěla při zachování původního pracovního poměru vyrábět cukroví, případně také, kdybyste pro jiného zaměstnavatele nastoupila jako cukrářka. Je ovšem nutno vědět, že porušení této povinnosti zákoníku práce definitivně stejně může rozhodnout až soud v případném sporu. Další věcí, kterou je třeba prověřit, je Vaše pracovní smlouva, zda v ní není sjednána konkurenční doložka (samozřejmě legálně sjednána). Takže, pokud by Vaší novou prací nenastal takovýto konflikt, nemusíte hned ukončovat původní pracovní poměr, ale můžete si jej nechat jako taková "zadní vrátka", kdyby byla nová práce nakonec pro Vás nevodná a bylo by lepší se vrátit do původní práce. Aby byl pracovní poměr včas ukončen tak, abyste do původní práce nemusela vůbec nastoupit, stačí podat výpověď do 31. září 2018.
Zachování pracovního poměru může mít smysl i v případě, kdy byste znovu otěhotněla, nárok na PPM a na mateřskou dovolenou by Vám vznikl z původní práce a, pokud byste splnila podmínky vzniku nároku na PPM, tak také z práce nové. Rozhodnutí je samozřejmě jen a jen na Vás.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.