Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: výdělečná činnost u zaměsrnavatele

28.01.2018

Dobrý den,
obracím se na Vás s následujícím dotazem. Jsem nyní na mateřské dovolené s prvním dítětem, která mi končí 4.2.2018. Poté plynule navážu na rodičovskou dovolenou. V průběhu rodičovské dovolené bych ráda opět částečně pracovala pro zaměstnavatele, u kterého jsem pracovala před nástupem na mateřskou dovolenou a mám zde smlouvu na dobu neurčitou. Chtěla jsem se zeptat, jakým způsobem nyní navázat pracovní poměr tj. ohledně smlouvy - zda DPČ, DPP, či klasická pracovní smlouva se sníženým úvazkem. Co je pro mě v tuhle chvíli nejideálnější a jaké jsou podmínky pro jednotlivé smlouvy? Dále bych se chtěla zeptat, zda má druh smlouvy při rodičovské dovolené nějaký vliv na výpočet výši mateřské dovolené, pokud bych opět po nějakém čase měla druhé dítě. Bude se výše mateřské dovolené opět vypočítávat z odpracovaných dnů před nástupem na první mateřskou dovolenou, a nebo zda bude mít nějaký vliv smlouvy a výdělek v rámci rodičovské dovolené s prvním dítětem. Děkuji za radu.

Dobrý den,

v době rodičovské dovolené můžete uzavřít další pracovní poměr i některou dohodu o pracích konaných mimo pracovní poměr se stávajícím zaměstnavatelem za níže uvedených podmínek.

Jestliže jste na rodičovské dovolené, pak můžete pro svého zaměstnavatele pracovat pouze na jiný druh práce, než jste pracovala před nástupem na mateřskou dovolenou. Zákoník práce totiž nepřipouští u téhož zaměstnavatele výkon prací stejného druhu na základě jiného pracovněprávního vztahu (§ 34b odst. 2 zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění).

Pokud se jedná o stejnou práci pro stejného zaměstnavatele, pak jediné řešení je ukončit rodičovskou dovolenou a dodatkem ke smlouvě snížit úvazek - může být i na dobu přesně vymezenou.

Pracovní poměr s kratší pracovní dobou (tj. zkrácení pracovního úvazku podle stávající pracovní smlouvy), odvádí se z výdělku daně a pojistné na zdravotní a sociální pojištění.
Dle § 19, odst. 4, zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění platí,že u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.Což znamená, že by Vaše případná peněžitá pomoc v mateřství neměla být v žádném případě nižší než u prvního dítěte.

Můžete rovněž uzavřít některou z dohod, konaných mimo pracovní poměr.

Dohodu o provedení práce lze uzavřít, pokud celkový rozsah práce nepřesáhne 300 hodin ročně. Zaměstnanec ani zaměstnavatel neplatí zdravotní, sociální ani nemocenské pojištění z odměny, která nepřesáhne 10 000 Kč za měsíc.

U dohody o pracovní činnosti nesmí délka práce v součtu překročit polovinu běžné roční délky pracovní doby, příp. po dobu trvání této dohody nesmí překročit polovinu normální pracovní doby za srovnatelné období.
Pracovníci činní na základě dohody o pracovní činnosti jsou nemocensky pojištěni v kalendářních měsících, ve kterých dosáhnou započitatelného příjmu za výkon práce, alespoň 2 500 Kč a zaměstnání nemá charakter nahodilého jednorázového zaměstnání, tzn. že trvá déle než 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích. Pokud nejsou splněny tyto dvě podmínky, není zaměstnanec nemocensky pojištěn, a tudíž se neodvádí pojistné na sociální zabezpečení.
Co se týká pojistného na zdravotní pojištění, tak to je nutné platit, pokud tato dohoda zakládá účast na nemocenském pojištění.

V minulosti bylo zrušeno ustanovení o zaměstnání namísto (§ 14 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění). Nárok na peněžitou pomoc v mateřství se od této doby posuzuje v každém zaměstnání samostatně. Budete-li splňovat podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství v obou zaměstnáních, bude Vám pak peněžitá pomoc v mateřství náležet z obou zaměstnání (přičemž v tomto případě se vyplácí jen jedna dávka, vypočítaná z úhrnu neredukovaných denních vyměřovacích základů z obou zaměstnání).

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce v platném znění
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platné znění
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.