Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Úprava poměrů k dítěti

04.02.2018

Dobrý den,
žiji s přítelkyní ve společné domácnosti a máme 8 letého syna.
Trávím se synem většinu mého času,vyzvedávám ho ze školy,děláme úkoly,připravuji mu jídlo,hraju si s ním a čekáme na maminku která má spoustu aktivit(brigády,sport).
Teď jsem zjistil že přítelkyně žije již několik let dvojí život-brigády neexistují a v týmu se kterým trénuje má přítele se kterým žije prakticky druhý život.
Chci se s ní rozejít a zažádat o střídavou péči.Zajímalo by mně jak mám postupovat.Pokažde když s ní chci něco řešit-začne vyhrožovat že veme prcka a odejde.
Ještě jedna věc mně trápí-připravuje si půdu pro odchod s tím že je to se mnou k nevydržení,že ji stale podezírám a žárlím a že ona si bude dělat co chce.Prakticky to celé otočila proti mně.Chtěl bych aby lidi znali pravdu ale já jí zjistil až díky tomu že jsem jí zkontroloval její komunikaci na internetu.Má mně jen jako hodného ňoumu na hlídání a když nebudu hlídat já tak šup s prckem k babičce.

Dobrý den,
navzdory dosavadním reakcím matky dítěte, bude rozmluva a pokus o úpravu poměrů ke společnému dítěti rozumnou dohodou mezi Vámi dvěma, tím prvním, co musíte zkusit. Podle toho, co uvádíte, tak matce dítěte na zachování partnerského vztahu asi zase tak nezáleží a jestliže jí dosud vyhovovala situace, že jste byl vhodnou osobou pro hlídání dítěte, tak by tento stav vlastně mohl být zachován, jen s tím rozdílem, že již nebudete životní partneři, ale "pouze" rodiče společného dítěte. Jestliže se rodiče malého dítěte rozcházejí, je pořád nutno mít na paměti, že na jejich rodičovských právech a povinnostech se nic nemění, že na jejich vztah ke společným dětem to nemůže mít žádný vliv. Rozhodně je třeba, abyste si spolu sedli a probrali, jak by budoucnost měla vypadat, jak se dohodnete na postupu týkajícím syna, jak to po Vašem rozchodu a odluce bude vlastně fungovat. Současné vyhrožování matky, že se synem odejde, nejsou relevantní, máte stejná rodičovská práva a o dítěti musíte rozhodovat společně. Pokud nebudete takové dohody schopni, bude muset jeden z Vás podat žalobu na úpravu poměrů k dětem. Soud v řízení o svěření dětí do péče bude posuzovat všechny relevantní okolnosti, bude se pak také zabývat stykem s druhým z rodičů, otázky výživného jsou s tímto řízením nedílně spjaty. Samozřejmě, že by pro soud bylo podstatné to, že se o syna dosud velkým dílem staráte sám. Neuvádíte z jakého jste kraje či města, mohli byste se v současné době setkat i s postupem soudu, který je poněkud odlišný od dosud zaběhlé praxe. Někteří soudci již začali postupovat ve sporech o děti dle cochemské praxe, která se zaměřuje přísně na zájem dítěte a na specializované postupy všech zúčastněných, aby děti byly rozvodem rodičů zasaženy co možná nejméně a dopadlo to pro ně nejlépe, jak lze. Informace můžete čerpat zejména na stránce http://cochem.cz/, i kdyby soud podle této praxe dosud nepostupoval, naleznete zde mnoho inspirativních informaci, jak co nejméně zatěžujícím způsobem vyřešit otázky společného dítěte. Na stránce http://www.justice.cz/Justice2/soud/soud.aspx?j=163&o=153&k=6632&d=353259 můžete nalézt tzv. rodičovský plán, který má rozcházejícím se rodičům pomoci uzavřít dohodu a vyhnout se tak spornému řízení, válce, která nebude ku prospěchu vůbec nikomu. V rámci dohody se pak samozřejmě řeší i otázky výživného. Pokud není dohoda proti zájmu dítěte, soud ji velmi rád schválí.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.