Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Třídní kolektivy

26.02.2018

Dobrý den,
ráda bych se dověděla, zda je správné rozbít dobře fungující zavedený kolektiv třídy. Jedná se o pátý ročník, velmi hodná třída, děti mají hezké vztahy, učitelé třídu chválí, dobře funguje. Protože ale v jiném 5. ročníku to funguje asi špatně, třída je živější, nesnaží se, celkově horší prospěch, učitelka si stěžuje (z jiných zdrojů víme, že tato paní učitelka je málo oblíbená, více křičí, nervózní). O šikanu se prý nejedná. Třídy by se proto měly promíchat zhruba půl na půl podle zlobivosti a prospěchu, aby byly vyrovnané. Změna nastane od 6. třídy. Nám rodičům to bylo pouze oznámeno třídní učitelkou. Obávám se ale, že se takto spíše rozbije i to, co funguje. Náš syn se kvůli tomu již teď velmi stresuje. Jedná se o rozhodnutí ředitele školy. Nemělo by tomu předcházet nejdříve hledání méně ostrých řešení, např. vyměnit paní učitelku, pomoc školního psychologa, školské pedagogické poradny, mame šanci se např. peticí tomuto ubránit? Nebo se jedná o standardní řešení na školách a nelze do těchto věcí škole zasahovat? Velice děkuji za odpověď. Romana

Dobrý den.
Vámi popisovaná situace, je pro děti jistě víc než náročná, ale k obdobným krokům dochází právě při přechodu na druhý stupeň (z 5. do 6. třídy) na mnoha základních školách v ČR. Mění se složení tříd, třídy se slučují, takže ze tří pětek vzniknou dvě šestky.
Takovéto přesuny jsou zcela na rozhodnutí vedení školy. Obvykle se to děje, kvůli odchodům části dětí na konci páté třídy na víceletá gymnázia či specializované ZŠ. Motivace rozházet třídy podle zlobivosti a prospěchu,aby z jedné dobré a jedné horší třídy vznikly dvě průměrné, ta však není zcela běžná,není dobrá.
To je spíše snaha vedení školy vyřešit si problém bez práce - do problémové třídy má být poslán školní psycholog, pedagožce má být nabídnuta podpora atp. Škola měla primárně požádat o pomoc poradenské zařízení,které mohlo nabídnout adekvátní intervenci - např. dynamickou diagnostiku třídy a následně třeba práci s dětmi při setkáníc tzv. v kruhu, pokud jde o nahlédnutí problému pedagog - třída nebo pedagog - někteří žáci, tam by mohl pomoci třeba videotrénink.Předpokládám, že na škole je školní psycholog a speciální pedagog - kontaktujte je. Bylo by dobré aby školního psychologa kontaktovali zástupci obou tříd a požádali o pomoc - pro obě třídy.
S problémovou třídou se mělo pracovat,nikoli problémy nechat bobtnat a pak je jakoby opticky naředit dětmi z jiné třídy.
Co můžete dělat z pozice rodičů - písemně vyjádřete svůj nesouhlas s postupem a předejte jej vedení školy,kontaktujte zástupce rodičů ve školské radě ať problém pomůže řešit. Sdělte vedení školy, že kvůli bourání tříd vážně zvažujete,že dáte své děti na jinou školu a tento záměr ať deklaruje co nejvíc rodičů ze třídy (bez ohledu na realitu v září). Napište o problému zřízovateli školy. Zřizovatel Vám sice napíše, že přeskupování tříd je v kompetenci vedení školy, ale určitě ředitele či ředitelku školy kontaktuje. Zájem zřizovatele o problém by mohl třeba pomoci změnit záměr vedení.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.