Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné při střídavé péči

27.01.2018

dobrý den. prosím o váš názor na tuto situaci. S přítelem (nejsme manželé) máme dvě děti a rozcházíme se po desetiletém vztahu. Komunikace probíhá v klidu - domluvili jsme se na střídavé péči, tedy že budeme trávit s dětmi stejný díl času, nikdo nebude nikomu nic platit a o náklady typu oblečení se podělíme napůl. Já odcházím bydlet k matce, přítel zůstává v bytě (nabídl mi at tam zůstanu já, ale já nechci). Vypadá to dost idylicky a spravedlivě, přesto cítím jakousi pachuť. Zatímco on celou dobu našeho vztahu pracoval a budoval svou kariéru, já se starala o děti a domácnost. Ted poslední rok pracuji jen brigádně jako servírka a vydělám opravdu málo, zatímco on mnohem víc. Já věnovala svoje schopnosti a čas rodině, a za to jsem ted na trhu práce dost hendikepovaná (mám pouze střední školu, studium vysoké jsem přerušila kvůli těhotenství).Připadá mi vlastně nespravedlivé, abychom se dělili napůl o náklady, když moje šance na výdělek jsou mnohem menší (nevím jak sladit plný úvazek s péčí o děti, i když jen střídavou). Právně je to asi v pořádku, ale morálně mi to tak nepřipadá, jestli mi rozumíte. Taky by mě zajímal váš názor na dělení majetku. Třeba taková hloupost, jako společný počítač. Já vím, že on si po našem rozchodu bude moct klidně koupit nový, ale já na to peníze mít nebudu. Mám právo žádat ho, aby mi ho přenechal? Děkuji za váš názor.

Dobrý den,
je poměrně rozšířený, ale mylným názorem, že při střídavé péči je vyživovací povinnost obou rodičů k dětem stejná, když i díl péče o děti je stejný. Vyživovací povinnost je sice stejná, tedy každý stejný díl, ale tento díl musí vycházet z příjmu toho konkrétního rodiče, aby byla dodržena zásada, že dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů, tedy na té dobré i na té horší. Pokud o vyživovací povinnosti u střídavé péče rozhoduje soud, zpravidla nařídí rodiči s vyšším příjmem určitou částku k rukám druhého rodiče platit. Výživné samozřejmě není příjmem rodiče ale jejich společných dětí. Takže ani Váš názor, že Vaše dohoda je právně správně, není tak docela pravda. Měli byste se o této situaci ještě dohodnout, protože jinak budou Vaše děti tím, v jehož neprospěch současná dohoda vyznívá. Není třeba se dohodnout na placení výživného k Vašim rukám, ale na placení nákladů se můžete dohodnout nějakým jiným poměrem odpovídajícím poměru Vašich příjmů. Teprve v situaci, kdy dohoda nebude možná, je na místě se obrátit na soud, aby rozhodl.
Jestliže rozpouštíte dosud fungující společnou domácnost a řešíte otázky "společných" věcí, je třeba se vrátit na samý počátek jejich pořízení, aby bylo jasno, zda jsou skutečně společné a nebo zda patří jednomu z Vás. Nejste manželé, takže společné jmění manželů neexistuje, takže společné jsou věci jen ty, které jste kupovali za Vaše i partnerovy peníze. Podíl na takové věci odpovídá podílu, kolik za ni kdo zaplatil. Samozřejmě, že můžete spolu prodiskutovat, jak byste mohli nadále věci užívat.
Fakt, že jeden z partnerů pečoval o společnou domácnost a druhý mohl budovat kariéru se v případě nesezdaných partnerů nijak neodráží, možné výživné lze nárokovat z tohoto důvodu jen mezi bývalými manžely.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.