Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Ztráta bydlení, dluhy

23.01.2018

Dobrý den.
Jsem matka samoživitelka, mám dvě děti, výživné soudem dané.
Jednou ale ex platí, jednou ne. Absolutně nezvládám platit poplatky. Včera mi majitel oznámil, že se mám připravit na výpověď z nájmu, jednou jsem zaplatila jednou ne. Opravdu jsem na to neměla.
Moje otázka zní: kam teď mám s dětmi jít? Byt bez kauce nemohu sehnat, azylové domy jsou plné. S rodinou se nestýkám. Miluji své děti a nechci o ně přijít. Jsem stále na RD a sehnat hlídání je velmi obtížné. Co teď? Kam zajít? Kde mi určitě pomůžou?
Další věc, dlužím na ČEZ za elektřinu. Připojí mě vůbec někdo? Navíc dnes mi z úřadu práce přišel dopis, že mi byla odejmuta dávka doplatku na bydlení a dávka příspěvku na živobytí.
Říjen, listopad a prosinec jsem nájem neměla z čeho uhradit a tudíž nedoložila platby. Dá se v takové situaci vůbec ještě něco dělat, na co se připravit? Kam zajít? Moc děkuji za odpověď

Dobrý den, Vážená paní,

Děkujeme za Váš dotaz. Je nám moc líto, do jaké situace jste se dostala.

V dotaze však neuvádíte podrobnosti, např. věk dětí, jaké jsou vaše skutečné příjmy, v jaké výši bylo stanoveno výživné, zda pobíráte rodičovský příspěvek. Zda jste nezkusila alespoň nějakou možnost přivýdělku z domova nebo úklid domu apod.

Výživné musíte po otci vymáhat. Zde by Vám s vymáháním pomohli: https://www.vasevyzivne.cz, ale musíte být konkrétní a doložit např. rozhodnutí soudu o stanoveném výživném, jak dlouho otec neplatí, kolik dluží.

Bohužel stát je ochoten se o Vás postarat, jen když splňujete podmínky zákona. Dávky (příspěvek na bydlení, výživné a doplatek na bydlení) byste dostávala dál, jen když byste měla za přechozí čtvrtletí uhrazeny poplatky spojené s bydlením. Pokud tomu tak bude, můžete o dávky požádat znovu, o tom Vás ale jistě úřad práce poučil.

Můžete požádat úřad práce o okamžitou hmotnou pomoc, protože Vám hrozí sociální vyloučení. Je to však nenároková, jednorázová pomoc – dávka, např. tisíc korun, s tím, že musíte doložit, že nemáte možnost pracovat nebo, že jste udělala vše proto, abyste vymohla výživné na děti, nemáte nikoho, kdo by Vám mohl finančně či jinak (např. hlídání dětí) vypomoci.

Ptáte se, zda vám pronajímatel může dát výpověď z nájmu bytu. Ano, může, protože neplacení nájemného nebo služeb spojených s bydlením déle než 3 měsíce (nasčítává se) je výpovědním důvodem nájmu bytu. Bytové náhrady občanský zákoník zrušil. Takže žádné další povinnosti pronajímatel vůči Vám nemá.

Uvádíte, že nechcete přijít o děti a bojíte se, co bude dál, kde budete bydlet. Doporučuji, abyste se obrátila na Váš obecní či městský úřad a požádala o tzv. sociální bydlení třeba na přechodnou dobu, než budete moci pracovat. Je však třeba jít na úřad už s nějakou představou. Ráda bych Vám poradila, ale takto písemně a když v dotaze je málo údajů, se těžko radí. Pokud byste měla blízko do Prahy, poradna APERIO poskytuje i osobní poradenství, možná bychom vyřešily více.

Uvádíte, že azylové domy jsou plné, přesto zkuste znovu žádat o zařazení do seznamu čekatelů. Zkuste ve svém okolí charitu, přátele – např. bydlení v jedné místnosti bytu, u někoho na chatě, mobilheim (samozřejmě, aby toto bydlení splňovalo základní hygienické podmínky pro péči o děti), pak by mohlo jít o případ zvláštního zřetele z pohledu doplatku na bydlení.

K otázce dluhu vůči ČEZ. Je nutné dluh řešit, např. požádat o odklad se zaplacením a dohodnout si splátkový kalendář. Dluh Vám bohužel nikdo neodpustí a na dluh Vám nikdo elektřinu dodávat nebude. Na zaplacení dluhu, byť za elektřinu, se mimořádná okamžitá pomoc od úřadu nevztahuje.

Přeji Vám, abyste brzy nalezla řešení Vašich problémů.

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.