Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovská zodpovědnost

23.01.2018

Dobry den, mam k vam dotaz ohledne prava otce na dite ktery pochazi z Jizni Afriky. Vice ne 10 let ziji v Jihoafricke republice. Neplanove jsem otehotnila s pritelem ktero znam 4 mesice. Prave ted jsem ve 13 tydnu tehotenstvi. Na zacatku tehotenstvi jsem se s partnerem dohodli ze jsi dite nechame. Postupem casu poznavam ze nastavaji mezi nami trhliny. Jihoafricka republika ma vyskoky stupen kriminality, pritel tez neni v pozici uplne se o nas postarat. Ja pracuji na volne noze jako fotografka a zadne prispevky na dite v Jizni Africe neexistujii. V Praze vlastnim byt a myslim jsi ze tam je lepsi zazemi pro zivot ditete. Je mozne bez jeho souhlasu odletet jeste v tehotenstvi do Ceske Republiky a porodit dite doma a popripadne tam zustat nastalo? Kdyz partner stoji o dite je mou povinosti zapsat ho jako otce? Jaka situace nastane kdyz porodim v Jizni Africe a i kdyz bude mit moje dite Ceske obcanstvi jak bude pro me a dite tezke pozdeji vycestovat z Jizni Afriky? S pritelem nejsem svoji a svatbu neplanujem. Rada bych mu dala sanci aby jsme to jako rodina zkusili ale moc se boji toho ze nam to nevyjde a on me bude branit odletu do Evropy a ja tu budu muset s ditetem zustat. Predem Vam dekuji za Vas cas a odpoved.

Dobrý den,
hned ze začátku je nutno upozornit, že neznám rodinné právo v Jihoafrické republice a že můžete dostat informace pouze, které vycházejí z českého Občanského zákoníku a jeho ustanovení týkajících se vztahů mezi rodiči a dětmi. Zároveň ale při svém rozhodování, jak se nyní zachovat, musíte počítat s tím, že jde pravděpodobně o vcelku odlišný právní systém a že by mohla být práva rodičů (a zejména otce) k dítěti uzákoněna v Africe jinak a případný soud by mohl rozhodovat zcela odlišně od našeho. Dále je také, jak uvádíte, vhodné zvážit pro a proti zejména lékařské péče, která je v ČR na velmi vysoké úrovni, v porodnictví a neonatologii jsme na světové špičce.
Dokud nedojde k porodu, jde pouze o Vaše tělo (dítě je jeho součástí) a rozhodujete zcela sama o sobě. Nikdo Vám tedy (právně) nemůže zabránit v tom, abyste odcestovala zpátky do České republiky. Věnujte pozornost pravidlům leteckých společností týkajících se přepravy těhotných, většina má limit do určitého týdne těhotenství, pak Vás již na palubu nevezmou.
Pokud byste tedy dítě porodila v ČR a zůstala s ním zde, bude se v případě sporu postupovat dle českého právního řádu. Dle tohoto je matkou dítěte žena, která jej porodila, automaticky bude zapsána do rodného listu. Pokud nenastanou zákonem předpokládané domněnky otcovství, nebude otec do rodného listu zapsán. Otcovství u nesezdaných rodičů je možno stanovit pouze dvěma způsoby. Buď souhlasným prohlášením rodičů před soudem nebo matričním úřadem a nebo podáním žalobního návrhu k soudu, aby otcovství určil. Pokud ani jeden z těchto úkonů neučiníte, pak otec zapsán nebude. Otec má pak navždy umožněno podat žalobu na určení otcovství k soudu. Pokud by někdy v budoucnu byl do rodného listu na základě nějakého právního úkonu zapsán otec jiný, byla by možnost úspěchu takové žaloby výrazně snížena. Pokud tedy porodíte zde a kvalifikovaným způsobem neurčíte otce, bude mít Vaše dítě v RL pouze Vás. Veškerá rodičovská zodpovědnost bude v tom okamžiku pouze na Vás.
Pokud byste porodila v JAR, pak (podle českého zákona) by po určení otcovství měli oba rodiče k dítěti stejnou měrou rodičovskou zodpovědnost a o všech zásadních záležitostech týkajících se dítěte by museli rozhodovat spolu, vycestování dítěte do jiného státu je takovou záležitostí zcela nesporně. Znovu upozorňuji, že o zákonných podmínkách určování otcovství v JAR a o právech rodičů k dítěti, zda například nejsou práva otce upřednostněna před právy matky, nemám vůbec žádné informace.
Rozhodně doporučuji Vám celou situaci pečlivě zvážit. Pokud budete chtít žít v ČR, může otec dítěte žít zde s Vámi (je to vlastně stejné, jako byste Vy žila s ním tam, máte stejná práva) a minimálně bezpečnostní situace a rozhodně lékařské a sociální zabezpečení je v ČR nesrovnatelně lepší.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.