Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Skončení pracovního poměru

21.01.2018

Dobrý den,

Jsem nyní na RD a dceři budou 25.1.2018
3 roky. Na úřadě práce jsem si zažádala již před několika lety o RD na 4 roky.Mé příjmy jsou nyní cca 4100Kč rodičovský příspěvek+500kč přídavek na dítě.
Svému zaměstnavateli jsem tenkrát pouze telefonicky oznámila, že planuji rodičovskou na 4 roky. Do tohoto zaměstnání už se vracet nechci.
Jde mi o to, co bych měla nyní udělat.Zda mám teď k datu 3.narozenin své dcery podat výpověď dohodou a nahlásit to na úřadu práce, nebo rozvázat pracovní poměr až za rok?Co je moje povinnost a co by bylo pro mě výhodnější, pokud bych měla tedy na výběr?
Pokud budu pořád pobírat rodičovský příspěvek+ přídavek na dítě, měla bych nárok ještě na podporu v nezaměstnanosti? Nebo o tu můžu zažádat až po ukončení rodičovské dovolené?...Tedy to už budu, myslím, u nového zaměstnavatele.Ale v případě že bych práci ještě neměla.
Dcerka ještě do školky nechodí měli by ji vzít až v září.

Děkuji moc za radu.

Dobrý den,
rodičovskou dovolenou ve smyslu překážky v práci, po dobu jejíhož trvání je zaměstnavatel povinen omluvit nepřítomnost zaměstnankyně v práci, lze čerpat nejdéle do 3 let věku dítěte.
Připomínám, že rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená jsou 2 na sobě nezávislé instituty, proto lze pobírat rodičovský příspěvek až do 4 let věku dítěte, aniž by rodič rodičovskou dovolenou čerpal.
Pokud chcete o dítě pečovat déle než do jeho 3 let, je třeba zaměstnavatele požádat o neplacené volno, Vaší žádosti však není povinen vyhovět.
Pracovní poměr lze skončit dohodou, pokud tato vyjadřuje vůli zaměstnavatele i zaměstnance pracovní poměr ukončit. K podpisu dohody nelze nikoho nutit. K jednostrannému skončení pracovního poměru slouží výpověď. Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby, která činí zpravidla 2 měsíce a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi.
Pokud se do zaměstnání již nechcete vracet, považuji za vhodné pracovní poměr ukončit. Doporučuji Vám proto kontaktovat Vašeho zaměstnavatele a navrhnout mu skončení pracovního poměru dohodou.
V souvislosti se skončením rodičovské doporučuji z opatrnosti kontaktovat zdravotní pojišťovnu a oznámit jí, že přestože skončila Vaše rodičovská dovolená, je za Vás nadále plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát jako za příjemce rodičovského příspěvku.
Evidovat se u úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání je Vaším právem, nikoli povinností. Je tedy na Vás, zda a kdy tak učiníte. Připomínám, že cílem evidence u úřadu práce je zprostředkování nového zaměstnání, pokud zaměstnán í nehledáte, není na místě se u úřadu práce evidovat.
Co se týče podpory v nezaměstnanosti, nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká uchazeči o zaměstnání, který vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pro účely výše uvedené podmínky se započítává i náhradní doba zaměstnání, za kterou se považuje i osobní péče o dítě ve věku do 4 let. Rozhodným obdobím pro posuzování nároku jsou poslední 2roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. Podpůrčí doba činí 5 měsíců. U uchazeče, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu (v roce 2018 tedy první dva měsíce ve výši 4.315 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 3 452 Kč a poslední měsíc 3 164 Kč měsíčně.)
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.