Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Neplacené volno po RD

14.01.2018

Dobrý den,

momentálně jsem na tříleté RD, která končí dne 14.3.2018. Se zaměstnavatelem jsem se domluvila na čerpání neplaceného volna až do 4. let dcery, tzn. do 14.3.2019. Nemohu ještě nastoupit do práce (nemáme hlídání, dcera není na školku zvyklá a díky ní je i často nemocná). Uvítala bych tedy, kdybych mohla být ještě doma. Celý rodičovský příspěvek (220.000,-) jsem vybrala již před rokem a nyní bohužel nemám žádný příjem.

Mám nicméně několik dotazů:
1/ Musím na ÚP či nějaké pojišťovně nahlásit, že doma budu do 4 let věku dítěte?
2/ Kdo bude platit zdravotní a sociální pojištění v případě neplaceného volna?
3/ Mohu si někde přivydělat? Na jaký typ smlouvy?
4/ Může malá chodit na neomezený počet hodin do školky (nyní je 3x týdně na 3 hodiny v soukromé)? Odvíjí se to podle toho, kdo bude platit zdravotní pojištění? Četla jsem, že pokud pečuji o dítě, platí ho stát, ale nesmí dítě chodit víc jak na 4 hodiny denně do školky. Jinak zdravotní pojištění platím já? V jaké výši, prosím?
5/ Vyplatilo by se mi, dát v práci výpověď a přihlásit se na ÚP a pobírat příspěvek v nezaměstatnosti? Z čeho by se počítal? Z předchozího platu nabo z rodičovské?
6/ Kdybych znovu v rámci neplaceného volna otěhotněla, mám nárok na mateřskou? V jaké výši? Musela bych mezitím nastoupit do práce?

Předem moc a moc děkuji za odborné odpovědi. Informace jsou často velmi kusé a neúplné. Popravdě bych uvítala nějakou finanční injekci, ale obávám se, aby třeba stav neplaceného volna nebyl jen překážkou.

S přáním hezkého dne,

Dobrý den,
pokud jste se domluvila se zaměstnavatelem na neplaceném volnu, oznamte své zdravotní pojišťovně, že budete osobou celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka se považuje za splněnou jen tehdy, pokud: jde o osobní, řádnou a celodenní péči, tj. dítě není svěřeno do péče jiné osobě, třeba i z rodiny, nebo dítě není umístěno v zařízení s týdenním či celoročním pobytem, nebo dítě předškolního věku není umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje čtyři hodiny denně, nebo dítě plnící povinnou školní docházku není umístěno ve školním zařízení, či jiném obdobném zařízení po dobu přesahující návštěvu školy. Do této kategorie se může zařadit u jednoho dítěte vždy pouze jedna osoba, a to otec, matka, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů. Do této kategorie se nemůže zařadit osoba, která má příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti.
Pokud si chcete přivydělat, nemůžete být považována za osobu celodenně a řádně pečující o jedno dítě…., zdravotní pojištění byste si platila sama /jako osoba bez zdanitelných příjmů 1647Kč/, popř. od určitého výdělku prostřednictvím zaměstnavatele /u DPP od 10000Kč měsíčně, u DPČ od 2500Kč měsíčně/.

Sociální pojištění se platí jen z výdělku, ale doba péče o dítě do 4let se počítá jako doba náhradní na důchod.

V případě, že ukončíte pracovní poměr po ukončení rodičovské dovolené, budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale pouze v minimální výši. Podpora v nezaměstnanosti stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu. Podpora v nezaměstnanosti tedy činí v příslušných úsecích podpůrčí doby první dva měsíce 4315 Kč, další dva měsíce 3452 Kč, a poslední měsíc 3164 Kč.

V případě, že otěhotníte v době neplaceného volna /budete tedy stále zaměstnaná/a dítě se narodí do věku 4let předchozího dítěte, nárok na PPM mít budete jako v předchozím případě. Jestliže budete mít stále stejného zaměstnavatele, pak podle § 19 odst. 4 zákona č. 187/2006 Sb., platí: pokud u zaměstnankyně za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, považuje se za denní vyměřovací základ denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ /DVZ/ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. PPM tedy v žádném případě nebude nižší a bude se počítat jako u předešlého dítěte. Do zaměstnání v mezičase nemusíte.

Jen bych ještě chtěla upozornit, že v době neplaceného volna nejste nemocensky pojištěna, v případě rizikového těhotenství by Vám nenáležela výplata nemocenské. Pokud by se rizikové těhotenství očekávalo, je výhodnější neplacené volno čerpat po částech. Po dočerpání části neplaceného volna lze vystavit pracovní neschopnost s následným vyplácením nemocenské.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.