Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Řešení problémů ve vztahu bývalých partnerů a dětí

19.01.2018

Dobrý den, prosím Vás o radu. S otcem dětí jsme se rozešli před více jak 4 lety. Expartner se údajně rozejít nechtěl, jen chtěl abych se změnila. Cca 3 roky se "snaží" abych se vrátila tím, že ponižuje, nadává, vyhrožuje... Jelikož už toho bylo moc, blokovala jsem jej na veškerých mých účtech (fb, email, telefon,..) Nyní jsem zablokovala i synovo účty a změnila mu telefonní číslo.. O syna (10 let) projevoval zájem pouze jako prostředníka a hledal u něho pochopení. Dost s ním manipuloval, pomlouval mne hodně špatnými věcmi a citově i syna vydíral. Ale podle jeho slov své deti miluje (máme ještě 4 letého syna) a dělá co musí, abych se vratila. Syn tímto naším vztahem velice trpí, uzavírá se o sebe.Otce přestal navštěvovat. Navrhla jsem několikrát, at jdeme vyřešit naše problémy do partnerské poradny- to striktně odmítá, že pomoc potřebuji jen já.. Už jsem celkově z toho hodně unavená.. Musím napsat, že bydlíme ve stejné obci. Před cca rokem jsme měli uzavřít dohody o styku s dětmi, nakonec k tomu nedošlo a odnesl to opet syn, tak nyní, kdy po mne požaduje dohody jsem ho po předchozích zkušenostech odkázala na soud.Na OSPODu jsem byla naposledy před rokem,bohužel bez jakýchkoliv pozitivních výsledků.Prosím poradte mi, co mam dělat? Je nějaká možnost jak toto řešit? Je možné aby nám někdo (zřejmě soud) nařídil nějakou rodinnou terapii?Věřím, že by to mělo cenu.. Děkuji moc za radu

Dobrý den,
Vaše situace je zjevně velice komplikovaná. Podle mého názoru je nezbytné si uvědomit, že jste sice jako partneři skončili, ale rodiče společných dětí budete stále a Vaším základním motivem musí být myšlenka, že děti za Vaše vzájemné odcizení nemohou a není možné, aby to jim kazilo život. Je třeba, abyste se oba pokusili odložit stranou Vaše porušené vztahy partnerské a soustředili se na roli rodičů. Nelze ani z jedné strany vidět vinu pouze na tom druhém, současná situace může pramenit z nevyřešených křivd partnerských a proto je třeba abyste společně našli cestu, jak se naučit efektivně fungovat ve své druhé roli a v této roli spolupracovat. Je dobré využít role nějakého prostředníka, ať partnerskou poradnu, která nemusí sloužit jen k nápravě vztahů manželských, ale může sloužit i jako podpora při hledání společné řeči rodičovské, nebo například služeb školeného mediátora, který by Vás ve sporu měl pomoci navést k řešení, které bude vhodné pro děti. Bylo by ideální, kdyby otec dětí nyní odložil snahu napravit Váš vztah jako partnerský a pracoval spolu s Vámi na vybudování kvalitní komunikace dvou rodičů. Co dál přinese čas nemůžete předem odhadnout, možná to bude prvním krokem k vylepšení všech vztahů. Doporučuji seznámit se s novým náhledem na řešení sporů o děti, který začíná v některých regionech být aplikován již i u soudu ve spolupráci s orgány sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD), který je zaměřen nikoliv na práva rodičů ale na práva a zájmy nezletilých dětí. Informace můžete čerpat zejména na stránce http://cochem.cz/, i když není ve Vašem kraji dle tohoto systému postupováno, naleznete zde mnoho inspirativních informaci, jak co nejméně zatěžujícím způsobem vyřešit otázky společných dětí. Na stránce http://www.justice.cz/Justice2/soud/soud.aspx?j=163&o=153&k=6632&d=353259 můžete nalézt tzv. rodičovský plán, který má rodičům pomoci uzavřít dohodu a vyhnout se tak spornému řízení, válce, která nebude ku prospěchu vůbec nikomu.Doporučuji seznámit se s článkem http://www.sancedetem.cz/srv/www/content/pub/cs/clanky/porozvodove-boje-kdyz-rodice-zapominaji-na-deti-136.html, kde jsou velmi podrobně zpracovány různé otázky související s rozchodem rodičů malých dětí včetně tzv. 20 proseb dítěte, které by všichni rozcházející se rodiče měli znát.
Pokud se budete nuceni obrátit na soud, aby rozhodl striktně o vztazích rodičů k dětem, pak je možné, že soudce (dle svých obvyklých postupů při rozhodování) nařídí nějakou formu mediace nebo partnerské poradny, abyste byli schopni se na na poměrech k dětem dohodnout. Ovšem pokud otec dětí na takovou variantu nepřistoupí a na sezení se zkrátka nedostaví, tak nebude násilím přinucen a i když to bude zohledněno v rozhodnutí soudu, stejně to k faktické úpravě vztahů nepovede.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.