Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Porušení práv ženy lékařem

26.02.2018

Dobrý den, při mém porodu proti mému písemnému přání mi byla provedena dirupce vaku blan bez upozornění a optání a to při přijmu k porodu. Bohužel ústní informovaný souhlas jsem nedala.
Stěžovala jsem si nemocnici a tam řekli, že je to doporučovaný postup a k mému prohlášení o tom, že ale tento nemohou udělat bez mého souhlasu, napsal Primář, který u toho nebyl, že kolega jistě ústní poučení provedl. Je to lež.
Stěžovala jsem si tedy na krajském úřadě s tím, že jsem využila alespoň nějakého věrohodného materiálu a to bylo úředně ověřené Čestné prohlášení mé, že jsem nebyla informována a k tomu i otce dítěte Čestné prohlášení.
Úřad prověřoval postup a vše bylo dle doporučených postupů ČGPS a informace prý mi byla podána, protože to řekl Primář, který u toho ale ani nebyl. Na základě toho tvrzení je stížnost ukončena. Zcela ignorovali naše prohlášení. Zákroky byly provedeny v podstatě nelegálně, nebo bez zákonem stanované podmínky. Jenže nemám jak to prokázat. Krajskému úřadu stačí prolhané slovo primáře o kolegovi.
Já to ale takto nechci nechat. Co mám napsat krajskému úřadu v odvolání? Takovéto řešení stížnosti není adekvátní a je to ponižující. Přeci musí být nějaké způsoby, jak se domoci nějakého potrestání, když mi byl proveden zásah nezákonně? Jako kde žijeme? To jako může lékař ignorovat zákon a není způsob, jak ho dostat?

Díky moc M.

Dobrý den.
Inu způsob, jak lékaře v popsaném případě "dostat" moc není. V těchto kauzách se často stává, že stěžovatel doplatí na situaci "tvrzení proti tvrzení". Navíc ve společnosti stále ještě panuje názor, že lékař ví, co je pro pacienta dobré a pacient poslouchá. Zejména v oblasti porodnictví, jsou rodičky, které uplatní svoje právo na sebeurčení, často devalvovány a to nejen v porodnicích, ale i společností. Je to špatně.
Zkuste se odvolat, v odvolání popište situaci, popište proč s řešením Vaší stížnosti nesouhlasíte. Pokuste se sehnat někoho, kdo Vám potvrdí, že jste poučena nebyla. Předpokládám, ale že s odvoláním nebudete úspěšná, obraťte se se stížností k MZVČR a pak na Ombudsmanku. Nebo můžete ombudsmanku kontaktovat rovnou - jde zde o lidská práva a nevhodné chování lékařů i úředníků zřizovatele.
Teoreticky byste ještě mohla podat žalobu na ochranu osobnosti. Ochrana osobnosti člověka, jeho osobnostních práv je zakotvena v § 85 a násl. zák. 89/2012 sb.,občanského zákoníku. Žaloba na ochranu osobnosti se podává došlo-li k neoprávněnému zásahu do osobnostních práv, do práva na ochranu osobnosti. Může jít třeba o zásah do jeho občanské cti a lidské důstojnosti, soukromí, rodinného života, neoprávněný zásah do tělesné integrity apod. Aby byla žaloba úspěšná, je třeba, aby došlo k zásahu do práv pacienta a toto bylo prokázáno. Doporučuji,pokud budete věc řešit soudní cestou obrátit se na advokáta, specialistu na medicínské právo. Lze zvážit i vhodnou medializaci příběhu a zkuste se obrátit i na Hnutí za aktivní mateřství ,třeba poradí další varianty řešení. www.iham.cz
Držím palce.

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zdravotní péče v těhotenství a mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.