Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Styk dětí s otcem

19.01.2018

Dobrý den,
má otec, který nemá děti svěřené do péče a není soudně dáno omezení styku s dětmi, nějaké právo vídat děti pravidelně? Neustále jsou mu kladené podmínky, nesmyslné vůči jeho pracovní vytíženosti. Dříve měl děti každé své volno, které matce dostatečně dopředu oznámil, ale postupně stoupaly překážky jak se s dětmi stýkat. Soudně není dána žádná úprava styku a v dosavadním rozsudku je dohoda o tom, že oznámí dopředu své volno a matka děti připraví. Momentálně je situace taková, že děti může mít jen pátek+ víkend a tečka. Což je cca jednou do měsíce. Děti jsou ve věku 10 a 6 let a samy volají otci a ptají se na volno které s ním chtějí strávit. Sociální pracovnice několikrát matce domlouvaly a matka měla nestále nějaké argumenty samozřejmě nesmyslné. Jak se bránit v tomhle případě? Je normální majetnické chování a dle mého názoru pomstichtivé se zbraní "děti"? Matka preferuje jedinou komunikaci formou SMS, kde neustále opakuje že má děti v péči ona a pokud je chce otec vidět, může jen o víkendu. Výjimkou jsou Vánoce a narozeniny dětí. Psychická manipulace typu ...bude mi po vás smutno, tatínek nás opustil kvůli ní atd atd taky probíhá, děti si totiž kolikrát neuvědomí co řeknou. A bezmoc otce? Neskutečná. Jen plať a ber si je kdy ti řeknu.

Dobrý den,
Vaše situace je velmi nelehká a má v podstatě dvě řešení. Jedno je, že si jako rodiče oba uvědomíte, že jste sice jako partneři skončili, ale rodiče společných dětí budete stále a Vaším základním motivem musí být myšlenka, že děti za Vaše vzájemné odcizení nemohou a není možné, aby to jim kazilo život. Je třeba, abyste se oba pokusili odložit stranou Vaše porušené vztahy partnerské a soustředili se na roli rodičů. Nelze ani z jedné strany vidět vinu pouze na tom druhém, současná situace může pramenit z nevyřešených křivd partnerských a proto je třeba abyste společně našli cestu, jak se naučit efektivně fungovat ve své druhé roli a v této roli spolupracovat. Je dobré využít role nějakého prostředníka, ať partnerskou poradnu, která nemusí sloužit jen k nápravě vztahů manželských, ale může sloužit i jako podpora při hledání společné řeči rodičovské, nebo například služeb školeného mediátora, který by Vás ve sporu měl pomoci navést k řešení, které bude vhodné pro děti. Doporučuji seznámit se s novým náhledem na řešení sporů o děti, který začíná v některých regionech být aplikován již i u soudu ve spolupráci s orgány sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD), který je zaměřen nikoliv na práva rodičů ale na práva a zájmy nezletilých dětí. Informace můžete čerpat zejména na stránce http://cochem.cz/, i když není ve Vašem kraji dle tohoto systému postupováno, naleznete zde mnoho inspirativních informaci, jak co nejméně zatěžujícím způsobem vyřešit otázky společných dětí. Na stránce http://www.justice.cz/Justice2/soud/soud.aspx?j=163&o=153&k=6632&d=353259 můžete nalézt tzv. rodičovský plán, který má rodičům pomoci uzavřít dohodu a vyhnout se tak spornému řízení, válce, která nebude ku prospěchu vůbec nikomu.Doporučuji seznámit se s článkem http://www.sancedetem.cz/srv/www/content/pub/cs/clanky/porozvodove-boje-kdyz-rodice-zapominaji-na-deti-136.html, kde jsou velmi podrobně zpracovány různé otázky související s rozchodem rodičů malých dětí včetně tzv. 20 proseb dítěte, které by všichni rozcházející se rodiče měli znát.
Druhou variantou, jak vyřešit nedostatečný styk otce s dětmi, pokud se rodiče nedokáží ve prospěch dětí dohodnout, je pak již pouze žalobní návrh k soudu na úpravu styku s dětmi, kde budete žádat o pevné stanovení termínů, ve kterých bude muset matka děti připravit a předat. Je ale jasné, že toto silové řešení nepovede k úpravě poměrů mezi Vámi rodiči. Pokud by matka ani po vydání jasných pravidel, kdy máte děti vídat toto neumožnila, dopouštěla by se tak protiprávního jednání a bylo by možno předávání dětí vymáhat. Doufám, ale že k tomuto nejextrémnějšímu řešení nikdy nedospějete, protože to již pak není ku prospěchu vůbec nikomu.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.