Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: nároky po skončení rodičovské dovolené

15.01.2018

Dobrý den,

15.1. 2018 mi končí rodičovská dovolená a v tento den bych měla nastoupit zpět k zaměstnavateli. Zaměstnavatel však pro mě v současné době nemá pracovní místo na plný úvazek a nabídl mi poloviční. Nabídka mi vyhovuje, nicméně dceru mi do školky vezmou až od března tohoto roku. Do té doby pro ni bohužel nemám hlídání. Co je potřeba si se zaměstnavatelem dohodnout (podepsat) do 15.1. 2018, aby mi pracovní místo držel do začátku března apk mě třeba "nevyšplouchl"? Podotýkám, že nabídka začít později vzešla ze strany zaměstnavatele, tak skutečně předpokládám, že má o mne zájem. Předpokládám také, že bude potřeba upravit současnou pracovní smlouvu o dodatek, který bude upravovat jak délku doby, na kterou je 1/2 úvazek sjednáván, tak platové podmínky. Je možné si zde nastavit podmínku, že po skončení 1/2 úvazku mi zaměstanvatel nabídne opět plný úvazek? Nerada bych nyní přešla z pracovního úvazku na dobu neurčitou na úvazek s dobou určitou, kde by hrozila, že po jejím skončení nebudu mít nárok ani na odstupné ani na práci. Jak je možné toto v dodatku formulovat? Rodičovský příspěvek mám zatím nastavený do 4 let věku dítěte. Je lepší si rodičovský příspěvek nechat doběhnout nebo jej ukončit s nástupem do práce? Jak je to s placením soc. a zdrav. poj.? Pokud bychom se nakonec se zaměstnavatelem na práci nedohodly, tedy podmínky 1/2 úvazku by nebyly pro mne akceptovatelné a zaměstnavatel pro mne neměl plný úvazek, co a do kdy je potřeba zajistit, tak abych měla nárok na odstupné a případně podporu v nezaměstnanosti.

Děkuji

Dobrý den,

nejlepší by bylo domluvit se se zaměstnavatelem na neplaceném volnu (ovšem nejste ani v této době chráněna proti výpovědi) a na vaší zdravotní pojišťovně se hlásit jako osoba pečující. Stát je plátcem zdravotního pojištění za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku při splnění zákonných podmínek. Za osobu pečující se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec, nebo matka dítěte, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Za příjmy ze zaměstnání se pro účely veřejného zdravotního pojištění nepovažuje dohoda o pracovní činnosti s výdělkem pod 2 500 Kč měsíčně, případně dohoda o provedení práce s příjmem nepřevyšujícím 10 000 Kč měsíčně.
Co se týká přechodu z částečného pracovního úvazku na plný, je možné i toto upravit v dodatku k pracovní smlouvě. Do dodatku je možné uvést, že tento se sjednává do určitého data a poté nadále platí pracovní smlouva původní. Co se týká rodičovského příspěvku, záleží na Vás, je možné zároveň pracovat i pobírat rodičovský příspěvek.Pokud budete příjemkyní rodičovského příspěvku bude plátcem zdravotního pojištění stát i Vy z Vašeho příjmu. Sociální pojištění se bude hradit z Vašeho příjmu.
Po návratu z rodičovské dovolené či neplaceného volna musí zaměstnavatel přidělovat práci dle pracovní smlouvy. Pokud zaměstnavatel pracovní místo odpovídající pracovní smlouvě nemá, je změna pracovní pozice možná jen s Vaším souhlasem a musí být písemná. Pokud nabídne pracovní místo, které neodpovídá Vaší pracovní smlouvě, nemusíte na jeho nabídku přistupovat.Je na zaměstnavateli, aby situaci řešil.
Pokud zaměstnavatel žádné pracovní místo odpovídající pracovní smlouvě nemá a Vy na změnu pracovní smlouvy nepřistoupíte, pak zřejmě zaměstnavatel přistoupí k podání výpovědi.Zatímco zaměstnanec může dát výpověď z jakéhokoliv důvodu, zaměstnavatel má tyto důvody taxativně vymezeny (§ 52, zákoníku práce).
Pokud by Vám dal zaměstnavatel výpověď z důvodů vymezených v § 52 písm a-c (nadbytečnost) měla byste nárok na tříměsíční odstupné. Nárok na odstupné byste měla i v případě, kdy byste ze zmíněných důvodů skončila pracovní poměr se zaměstnavatelem dohodou, ovšem je nutno v této dohodě vymezit výpovědní důvod (§ 67,odst. 1, zákoník práce). Výpovědní doba u podání výpovědi zaměstnavatelem činí minimálně dva měsíce.
Pokud jde o konání práce v době, kdy by běžela výpovědní doba, pak platí Vaše pracovní smlouva, tj. zaměstnavatel by Vám musel přidělovat práci dle ní. Pokud by to z jeho strany nebylo možné, jedná se o překážku na jeho straně, kdy zaměstnankyni náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku, a to v zásadě po celou dobu trvání překážky v práci, resp. do ukončení pracovního poměru.

Právní úprava:
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.