Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Ukončení pracovního poměru po ukončení RD, podpora v nezaměstnanosti

10.01.2018

Dobrý den, už díky vám vím že pokud se budu vracet po rodičovské dovolené zpět do firmy, kde mé původní místo během rodičovské zaniklo a nenajde se jiné adekvátní - mám nárok na odstupné 3 průměr. výdělky, a protože bych měla zpět nastupovat začátkem měsíce a dvouměsíční výpovědní lhůta se tak bude počítat až od 1. dne měsíce následujícího, bez pár dní mi vychází nárok na zaplacení tedy ještě za téměř 3 měsíce, než mi uplyne výpovědní doba.
Zajímá mě, pokud bych přistoupila na Dohodu o rozvázání pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti, skončila tak hned další den po návratu do práce a získala od firmy celkem 6 průměr. výdělků- jak to bude s registrací na úřadu práce? Vím, že podpora v nezaměstnanosti se tam vyplácí až po "vyčerpání" odstupného rozpočítaného na kalendářní měsíce. Zároveň jsem si zjistila, že do věku 50 let je podpůrčí doba jen 5 měsíců. Takže mě zajímá, když rozvážu prac. poměr začátkem března - tak rozpočítané odstupné by bylo až do začátku září, a pokud stále bych v té době nesehnala práci - měla bych nárok ještě i v to září na podporu v nezaměstnanosti? A bylo by to od září 2 měsíce 65%, 2 měs 50% a pak měsíc 45% nebo by se to počítalo ještě jinak?
Případně kdybych obdržela Výpověď pro nadbytečnost, s koncem výpovědní doby posledního května a dostala 3 průměrné výdělky odstupné - tak na úřadu práce by mi rozpočítání odstupného vyšlo do konce srpna a ta podpůrčí doba by se počítala od začátku září? Kolik měsíců by prosím od toho září trvala a v jaké procentuální výši z čistého prům. výdělku by se počítala?
PS: Doufám, že při rozvázání prac. poměru najdu další práci dřív než do půl roku, ale zajímají mě raději všechny varianty. Zvažuji, jestli by mělo pak vůbec u mě význam se na ÚP registrovat.
Děkuji moc za upřesnění všech dotazů a pomoc v této problematice, pro laika je v tom náročné se zorientovat.

Dobrý den,
v případě, že s Vámi zaměstnavatel ukončí pracovní poměr výpovědí, pak následuje výpovědní doba, která je dvouměsíční a běží od prvého dne měsíce následujícího po doručení výpovědi; protože Vaše pracovní pozice je zrušena, budete po dobu běhu výpovědní doby doma a bude se jednat o překážku v práci na straně zaměstnavatele a bude Vám náležet náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku (u Vás pravděpodobného výdělku – viz vysvětlení dále) a při poslední výplatě Vám bude vyplaceno odstupné ve výši dle zákoníku práce, u Vás trojnásobek průměrného (pravděpodobného)měsíčního výdělku. Pracovní poměr skončí až po uplynutí výpovědní lhůty. Poté se můžete registrovat na ÚP, podpora v nezaměstnanosti Vám začne být vyplácena až po 3 měsících, tedy po době – za kolik měsíců bylo vyplaceno odstupné. Příklad: výpověď dostanete v lednu, výpovědní lhůta poběží od 1.2. a pracovní poměr skončí 31.3. – po tuto dobu budete doma na překážkách a pobírat náhradu. Pak Vám bude vyplaceno odstupné ve výši 3 měsíčních platů. Od 1.4. se můžete registrovat na ÚP, nárok na podporu Vám vznikne, ale její výplata bude odložena o 3měsíce, začnete ji tedy pobírat až od 1.7.2018, pokud stále budete v evidenci ÚP.
Pokud pracovní poměr skončíte dohodou, musí s tím obě strany souhlasit. Pak neběží žádná výpovědní lhůta a pracovní poměr skončí dohodnutým datem. Pokud je důvod ukončení PP dohodu nadbytečnost, je třeba to tam napsat a i tak Vám vzniká nárok na odstupné vy výši 3měsíčních platů /pokud se dohodnete, může být odstupné i vyšší, např. za 5 měsíců – jde o dohodu, zákonný nárok je jen 3 měsíce/. Na ÚP se můžete registrovat ihned po ukončení PP a s podporu to bude stejné jako ve výše uvedeném případě.

Nárok na podporu má občan ČR, který v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získal alespoň 12 měsíců důchodového pojištění nebo potřebnou dobu pojištění získal prostřednictvím tzv. náhradních dob (pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, péče o dítě do čtyř let, atd.)Doba, kterou jste čerpala rodičovskou dovolenou, se Vám počítá jako náhradní doba pojištění (§41 odst. 3 písm. c zákona o zaměstnanosti) a podpora bude minimální.
Minimální podpora v nezaměstnanosti náleží uchazeči:
• jehož poslední činností byla „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do 4 let věku - to by byl i Váš případ;
• který bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu;
• jemuž nelze stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ.

Jestliže po ukončení RD neodpracujete ani jeden den, vznikne Vám nárok na podporu v nezaměstnanosti, která však bude minimální. Podpora v nezaměstnanosti stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu. Podpora v nezaměstnanosti tedy činí v příslušných úsecích podpůrčí doby první dva měsíce 4315 Kč, další dva měsíce 3452 Kč, a poslední měsíc 3164 Kč.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.