Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Přechod práv a povinností

07.01.2018

Dobrý den, firma u které jsem roky pracovala byla během mé rodičovské koupená jinou společností. Ta převzala všechny závazky, ale mé místo zaniklo. Teď se mám vracet po rodičovské zpět do práce. Mám k tomu několik dotazů - 1)pokud by mi nová firma nedokázala najít adekvátní místo, tak jako odstupné se vyplácí 3 platy a mám k tomu také nárok i na 2 platy za dvouměsíční výpovědní dobu, tj. celkem 5 platů? Vím, že někteří kolegové to takto měli, ale nevím zda to platí i v mém případě, když se vracím po rodičovské. 2) Z čeho konkrétně se prosím to odstupné počítá? Z platu uvedeného v pracovní smlouvě nebo z reálných příjmů, které jsem před mateřskou měla? Ve smlouvě mám totiž uvedený jen základní plat, ale v reálu jsem k tomu měla ještě každý měsíc odměny. 3) Firma mi zatím nabízí jediné místo - kde je ale potřeba aktivní cizí jazyk, který bohužel nemám na tak vysoké úrovni a nedokážu odhadnout, zda to zvládnu a rozmluvím se (na svém dřívějším místě jsem to nepotřebovala). Pokud bych to místo přijala a záhy se ukázalo, že to nezvládám - měla bych i pak ještě nárok na to odstupné? Moc Vám děkuji za veškeré informace.

Dobrý den.
Děkujeme za Váš dotaz.
Dotazu rozumím tak, že Váš pracovní poměr trvá, že v průběhu Vaší mateřské a rodičovské dovolené došlo k tzv. přechodu práv a povinností od Vašeho bývalého zaměstnavatele k současnému a vy se budete vracet zpět do práce. Zároveň jste v dotaze uvedla, že víte, že Vaše pracovní pozice je zrušena, proto by při Vašem návratu měla následovat ze strany zaměstnavatele výpověď pro nadbytečnost. Výpovědní doba je dvouměsíční a běží od prvého dne měsíce následujícího po doručení výpovědi; protože Vaše pracovní pozice je zrušena, budete po dobu běhu výpovědní doby doma a bude se jednat o překážku v práci na straně zaměstnavatele a bude Vám náležet náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku (u Vás pravděpodobného výdělku – viz vysvětlení dále) a při poslední výplatě Vám bude vyplaceno odstupné ve výši dle zákoníku práce, u Vás trojnásobek průměrného (pravděpodobného)měsíčního výdělku. Ze stejného důvodu (nadbytečnost zaměstnance) lze ukončit pracovní poměr dohodou a lze dohodnout odstupné ve výši pětinásobku pravděpodobného výdělku.
Pravděpodobný výdělek se počítá různým způsobem. Nejčastěji se použije průměrný výdělek s Vámi srovnatelného zaměstnance, tj. na stejné či obdobné pozici v současnosti. Pravděpodobný výdělek se na místo průměrného výdělku použije u těch zaměstnanců, u kterých nelze z předchozího kalendářního čtvrtletí spočítat průměrný výdělek, protože neodpracovali alespoň 21 dní, což je Váš případ. Do průměrného (či pravděpodobného výdělku se zahrnuje vše, co má zaměstnanec za předchozí kalendář čtvrtletí na výplatních páskách s určitými výjimkami (vysvětlení naleznete např. zde: https://www.vyplata.cz/vyplatamzdy/prumernyvydelek.php nebo zde: https://portal.pohoda.cz/dane-ucetnictvi-mzdy/mzdy-a-prace/jak-zjistit-prumerny-vydelek-zamestnance/.
Pokud se rozhodnete přijmout od zaměstnavatele nabídku na zcela jiné místo než to, co máte v pracovní smlouvě, musí dojít k písemné dohodě o změně pracovní smlouvy s tím, že pokud Vám místo nebude vyhovovat, musela byste dát vy výpověď nebo se dohodnout na ukončení pracovního poměru. Pokud by byl s Vaší prací nespokojen zaměstnavatel, musel by to řešit výpovědí např. pro neuspokojivé pracovní výsledky nebo vzájemnou dohodou, ale odstupné by Vám nenáleželo.
Co se týká potřeby znalosti cizího jazyka, možná by šlo se zaměstnavatelem dohodnout, aby Vám uhradil kurz, ale to samozřejmě musíte zvážit a rozhodnout se sama.
Právní předpis:
Zákon č. 262/2006 SB., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.