Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Syn nerespektuje hranice

10.01.2018

Dobrý den,prosím o radu,již si nevíme doma rady s dospělým synem(23 let)který uráží mě,manžela i mladšího bratra(17 let),je na nás hrubý,vulgární až agresivní,momentálně nepracuje,nepřispívá na domácnost,když si najde práci,dlouho v ní nevydrží,přestane tam chodit ze dne na den nebo ho vyhodí ve zkušební době,je levák,má zkříženou lateralitu,dyslektik a dysortografik,krade nám doma věci,které prodá v hospodě,zastavárně,lže,má zájem jen o hospodu,cigarety a marihuanu,už jsme zoufalí,nechceme ho vyhodit na ulici,aby skončil jako bezdomovec,jemu je vše jedno,jezdí také tramvají na černo a důsledky jsou mu jedno,že nic nemá,je jediná jeho odpověď,jak ho máme vrátit zpět na správnou cestu?je-li to vůbec možné,co máme dělat?moc nás to trápí,jak postupovat,jak reagovat?děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš vzkaz. Popisujete neutěšený stav, který ve Vaší rodině vyvolává starší syn, když svých chováním nerespektuje hranice. Věřím, že to je pro Vás, ale i pro celou rodinu velká zátěž, vidím, jak moc Vás to trápí. Bohužel netuším, zda se jeho chování změnilo v poslední době, anebo se takto chová v podstatě "normálně", nicméně i tak je dopad jeho chování na všechny členy domácnosti a vzájemné vztahy stejný. Píšete, že mu chcete pomoci a že se obáváte, aby neskončil na ulici. To Vám rozumím, že máte obavy, aby se mu něco nestalo defacto Vaším rozhodnutím. Mnoho rodičů, kterým se děti takto vymykají, prožívají obdobné pocity. ¨
Nejlepší pomocí však ve Vašem případě je nastavit jasné hranice a pravidla. Doporučuji nejprve se domluvit s manželem a poté synovi přednést, na jakých pravidlech jste se dohodli, aby syn mohl požívat výhody, jakým je pro něj bezesporu bydlení u rodičů-u Vás. Pokud však tato pravidla znovu poruší (stačí opravdu jednou, nedoporučuji v tomto případě dávat ještě šanci 3x a dost), je to jasný signál k tomu, aby opustil Vás domov. Pravdou je, že pokud mu budete stále vycházet vstříc, tak i přes sebesilnější pocit "nechci mu ublížit, chci mu pomoci" mu tímto vlastně škodíte a vůbec nepomáháte.
Dokud nepozná, že hranice existují, a musí se respektovat, bude je porušovat i nadále, dáváte mu totiž nevědomky signál, že je to vlastně v pořádku, pokud skutečně nezakročíte a stále o tom jen mluvíte. Navíc tím, že se takto chová ve Vaší rodině trpí dlouhodobě mnohem více ostatní členové - Vás mladší syn, manžel a samozřejmě Vy.
Ohledně obav, co bude s Vaším synem,když nebude bydlet doma - tech možností je mnoho. Je dospělý, má spoustu příležitostí, byť to v případě jeho aktuálního chování nevypadá, ale to se může změnit pokud zjistí, že se musí postarat sám. Rodiče "problémových" dospělých dětí (z dětství mají diagnostikované třeba adhd, poruchy pozornosti, čtení..) se často jen diví, jak se syn/dcera dokázali postavit na vlastní nohy mimo rodinu. Jinak co se týká institucionálního zabezpečení, pro mladé dospělé existují tzv. Domy na půl cesty, kde mu může najít oporu a příbytek.
Spíše si říkám, že větší oporu a pomoc, než Vás dospělý mladý syn, potřebujete Vy jako matka. Doporučuji pro Vás, zkuste navštívit krizové centrum, nebo poradnu pro mezilidské vztahy (nevím, kde bydlíte, ale google Vám pomůže), kde Vám odborníci mohou pomoci naleznout především v sobě oporu a trpělivost vydržet toto období a "být si jist, že dělám správě", i když to není hned vidět..

Držím Vám palce a přeji pevnou vůli

Autor(ka) odpovědi: Šárka Faltová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.