Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dovolená a rodičovská dovolená

11.01.2018

Dobrý den,
momentálně jsem na rodičovské dovolené, ale cca 15.7.2018 budu mít další dítě. Na UP už jsem si vyřídila navýšení RP a v červnu bych si mohla dovybrat celou částku. Chtěla jsem se zeptat , zda je možné odejít na mateřskou dovolenou až 1.7., což by bylo jen 14 dní před termínem porodu. Co by to případně pro mě znamenalo, od porodu trvání mateřské 22 týdnů, atd...?
Dále bych se chtěla zeptat, když bych byla cca od 15.7. min. těch 22 týdnů na MD, na jakou část dovolené mi vzniká nárok? Budu mít nárok na celou dovolenou což by bylo 20 dní, nebo pouze jen na poměrnou část? Dovolenou bych si vybrala během přehcodu z MD na RD, a musí mi zaměstnavatel při tomto přechodu umožnit vybrat dovolenou nebo mi může dovolit čerpání až po skončení RD, kde by se pravděpodobně dovolená pokrátila?
Děkuji mockrát

Vážená paní,

ano. Je možné čerpat mateřskou dovolenou od 1.7.2017, důsledkem tohoto postupu je, že Vám bude náležet mateřská dovolená pouze v rozsahu 22 týdnů od porodu, jak správně píšete. Podle § 195 odst. 3 zákoníku práce platí, vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, přísluší mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí doby 28 týdnů. Vyčerpá-li však zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů z jiného důvodu, přísluší jí mateřská dovolená ode dne porodu jen do uplynutí 22 týdnů, popřípadě 31 týdnů, jde-li o zaměstnankyni, která porodila zároveň 2 nebo více dětí.
Dále problém může nastat v čerpání peněžité pomoci v mateřství, u které ze zákona podpůrčí doba začíná počátkem šestého týdne před porodem. Podle § 34 ost. 1 písm. a) zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Rodičovský příspěvek by Vám náležel ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a peněžitou pomocí v mateřství. Právní předpisy při vzniku nároku na obě dávky upřednostňují peněžitou pomoc v mateřství.

Rodič má nárok na dovolenou za celý kalendářní rok, pokud u zaměstnavatele odpracoval v kalendářním roce alespoň 60 dnů, a to za podmínky nepřetržitého trvání pracovního poměru u téhož zaměstnavatele. To znamená, že Vám vznikne nárok na celou dovolenou za kalendářní rok 2018. Můžete ji vyčerpat i před nástupem na mateřskou dovolenou. Vzhledem k tomu, že o dovolené rozhoduje zaměstnavatel, není povinen Vám požadovanou dovolenou umožnit čerpat před nástupem na mateřskou dovolenou. V případě, že dovolenou před nástupem na mateřskou nevyčerpáte, pak platí, požádá-li matka zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby bezprostředně navazovala na mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět. V případě, že matka o dovolenou včas nepožádá, zaměstnavatel není povinen pozdější žádosti vyhovět.

Doporučila bych nastoupit 6 týdnů před očekávaným porodem nastoupit na mateřskou dovolenou a peněžitou pomoc v mateřství a dovolenou vyčerpat po skončení mateřské dovolené tak, aby navazovala na mateřskou dovolenou. Jediné o co přijdete je měsíční částka rodičovského příspěvku za měsíc červen. Pokud byste postupovala podle vašeho návrhu přišla byste o měsíc peněžité pomoci v mateřství.

Právní předpisy:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce - https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-262

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.