Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na PPM

11.01.2018

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na následující. Byla jsem zaměstnána jeden jeden měsíc v září na hpp. Zjistila jsem těhotenství, necítila jsem se dobře a po měsíci jsem šla na neschopenku, na které jsem doteď, protože mi zaměstnavatel vypověděl smlouvu ve zkušební době po 14 dnech nemoci (zaměstnání tedy trvalo od 1.9.do 14.10.2017). Tudiz se nevejdu do ochranne lhuty a nemam na rok na PPM (TP 6.5.2018). Nyní mám možnost od února nastoupit na HPP do zaměstnání formou home office. Nástup na MD můžu mít už 11.3. Kdybych byla zaměstnána tedy od 1.do 28.2., měla bych potom za ten jeden odpracovany měsíc nárok na PPM? Co jsem zjišťovala, vešla bych se do nové ochranné lhuty, která by mi vznikla. Pojištění za poslední dva roky splňuji, před tím jsem byla 5 let zaměstnana. Ještě jedna otázka-pokud bych nastoupila na materskou 11.3.,a už bych nebyla opět zaměstnana(od 28.2.),musela bych se na těch 11 dní hlásit na UP kvůli zdravotnímu pojištěni? A komu odnest listek od dokorta na PPM? Moc děkuji za odpověď. S pozdravem,.

Dobrý den,
podle toho, jak situaci popisujete, by Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství měl vzniknout. Jen na okraj pro jistotu uvádím, že není podstatné, zda jste byla zaměstnána v posledních pěti letech, ale zda jste byla účastna nemocenského pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na dávku. Pojištěné doby se sčítají.
Na úřadu práce by Vás pravděpodobně před porodem ani nezaregistrovali do evidence uchazečů, protože byste nesplnila podmínku, že jste ochotna a schopna pracovat. Nicméně platit nemocenské pojištění si, dle mého názoru za zbývající dva měsíce nemusíte, protože v tomto měsíci budete nemocensky pojištěna z důvodu čerpání peněžité pomoci v mateřství a splníte tak podmínky zákona. Podle § 5 písm. c) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění je pojištěnec sám plátcem pojistného, pokud má na území České republiky trvalý pobyt, není zaměstnancem ve smyslu uvedeného zákona ani osobou samostatně výdělečně činnou a ve smyslu tohoto zákona a není za něho plátcem pojistného stát, pokud uvedené skutečnosti trvají po celý kalendářní měsíc. Z výše uvedeného je zřejmé, že pokud byste byla po jakoukoliv část kalendářního měsíce, tj. i např. pouze jeden kalendářní den konkrétního kalendářního měsíce, zaměstnancem, osobou samostatně výdělečně činnou nebo byl za vás plátcem zdravotního pojištění stát, pak byste nebyla povinna za takový kalendářní měsíc platit pojistné na zdravotní pojištění jako osoba bez vlastních příjmů.
Potvrzení lékaře o plánovaném termínu porodu byste měla odevzdat svému poslednímu zaměstnavateli.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!



Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.