Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Společné bydlení

05.01.2018

Dobrý den,

prosím o radu jak postupovat v tomto případě.
Má maminka má rodinný dům, ve kterém bydlím já s přítelem a naším osmiměsíčním synem. Bydlíme v patře rodinného domu, kde je samostatný byt. Byt ovšem není oddělen samostatným vchodem a musíme vždy projít chodbou, která je v přízemí společná s dalším bytem, kde žije můj bratr. Bratrovi je 35 let, mé mámě, která je výhradní majitelkou domu, nepřispívá na režii domu, která je společná, protože pro byty je společný plyn i voda i elektřina. S námi nekomunikuje, nezdraví nás a k mámě se chová s neúctou. Byt doslova vybydluje a vždy, když se má matka pokusí s ním situaci smírně řešit, on na ní křičí a tvrdí, že nemá peníze, aby jí přispíval. Přitom jí na druhou stranu říká, že má brigádu a i já vím, že pravidelně odjíždí na celý den pryč. Dále se jí několikrát zmínil, že až bude mít peníze, chce se stejně odstěhovat, a proto nijak nepomáhá a do ničeho neinvestuje.
Znepokojuje mě, že žijeme ve společném domě s někým, o kom nevíme, kam jezdí, kde pracuje, odmítá přispívat a bavit se s námi a žít s námi v harmonii a aktivně se podílet na společných opravách domu a navíc má agresivní sklony. Co je pro mě nejdůležitější, je bezpečí mého syna a to, že chci mít spokojenou rodinu.
Maminka v domě nežije. Přijíždí pravidelně jednou za týden na noc nebo dvě. V domě má také malou garzoníéru. Když přijede, bratr za ní sám od sebe nejde, to ona musí jít za ním, pokud s ním chce mluvit.
Můj otec bydlí daleko a s ním bratr už tři roky nemluví a nejeví o něj žádný zájem. Z mého pohledu bezdůvodně.
Celá situace trvá už mnoho let. Tím, že se to tak vleče, začíná to být příčinou hádek ve vztahu s mým přítelem. Jsou to jediné hádky, které máme.
Maminka situaci řešit chce, už kvůli jedinému vnoučeti. Upřednostňuje však řešení mimosoudní, smírné. Zároveň je ale slabší povahy a to bratr ví a podle mého názoru toho využívá. Prosím, je nějaká možnost, jak bych vše mohla vyřešit i já, kdybych měla od maminky např. plnou moc apod.? Jaké máme možnosti?
Moc děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den.
Děkujeme za Váš dotaz.
Plně chápu Vaši nelehkou situaci. Bohužel však musím konstatovat, že v případě společného soužití v jednom době, ke konfliktům dochází a to bez ohledu nato, za jsou to cizí lidé nebo sourozenci či nejbližší příbuzní.
Musíme vyjít z faktu, že vlastníkem domu je Vaše maminka a ta musí v domě nastavit pravidla společného soužití, přispívání na náklady spojené s bydlením. Je to stejné jako byste bydlela v nájmu u jiného pronajímatele, tj. vlastníka bytového domu.
Nevím, zda je to technicky možné, ale plyn a elektřina by zřejmě měla jít rozdělit tak, že by každý byt měl svoje měřidla. K tomu by Vám maminka mohla dát plnou moc, abyste mohla toto prověřit s techniky společností, které plyn a elektřinu dodávají. U vody to bývá obvykle složitější, ale můžete rovněž prověřit.
Pokud oddělené měření není technicky možné, pak by Vaše maminka měla vždy po uplynutí zúčtovacího období provést vyúčtování (rozpočítat to na 3 byty) a takto vždy další zúčtovací období stanovit zálohy na tyto poskytované služby. Výši záloh ať sdělí Vašemu bratrovi písemně. Vy jí sdělte, že nehodláte na bratra „doplácet“ a proto v případě, že bratr svůj díl nezaplatí, půjde toto k tíži maminky.
V případě, že situace bude neúnosná, může se Vaše maminka obrátit na soud s tím, že navrhne zrušení bratrova „odvozeného“ užívacího práva k bytu v jejím domě a následně může podat žalobu na vyklizení domu.
Uvádíte, že maminka chce vše řešit smírně, bez soudu, ale z toho, co popisujete, je spíše nečinná, nechává věcem volný průběh; takováto řešení, neřešení, nikam nevedou.
Vy však s tím, nic neuděláte, protože nemovitost nevlastníte. Zkuste dát přečíst mamince moji odpověď.
To, že bratrovo chování v domě, je příčinou Vašich neshod s přítelem? Asi byste si měli s přítelem v klidu sednout a zvážit, zda si budete hledat jiné bydlení, kde sice budete platit vysoké nájemné, ale nebudete (možná) muset řešit neshody se sousedy a hlavně za ně nebudete nic doplácet nebo Váš „komfort“ bydlení v domě Vaší maminky přes všechna úskalí, které toto bydlení má je pohodlnější a levnější, a tak se k tomu postavit, že vy dav přece se kvůli nezodpovědnému bratrovi nebudete dohadovat.
Právní předpis: zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů
Pevně věřím, že situaci zvládnete, moc Vám to přeji.

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.