Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovská zodpovědnost, styk dítěte s rodiči

06.01.2018

Dobrý den potřeboval bych poradit jak postupovat při úpravě styku u dítětem,mam 6 letou dceru kterou ma v péči matka co se tyče rosudku neni v něm uvedeno nic ohledně styku z otcem tedy semnou a to bych potřeboval změnit,protože moje bývalá partnerka my z jakeho si duvodu neumoznuje styk z dcerou ani zakladni informace,za 3 roky my nebyla ochotna dat ani jednu informaci ani tel. Kontakt na ni.Vsechna snaha se sni nejak domluvit selhala az po roce a pul se mi podařilo se sni nejak domluvit a to tak ze jsem koupil starší telefon a dal ho dceři.Ale i tak ma byvala partnerka dělá vsechno proto abych se sni.nemohl vidět vzdy jsi vymysli nejaky duvod proč mi ji nedat,myslel jsem si ze k tomu aby dcera vidala i otce bude přistupovat p neco lépe ale to jsem byl dost naivni už nevim jak normálně dosahnout toho abych mohl dceru vydavat aspon jednou.měsíčně. Prosim poraďte mi jak postupovat dale dekuji

Dobrý den,
i po rozchodu rodičů a svěření dítěte do péče jednoho z nich, jsou práva rodičů k dítěti stále stejná, oba jsou plnohodnotnými rodiči a svěření do péče má znamenat pouze to, že musí být ukotveno, kde dítě žije, kdo vykonává základní každodenní péči. Je ovšem samozřejmě dobré, když druhý rodič projevuje zájem a v případě potřeby dokáže péči převzít o své dítě se tak postarat a případně druhému rodiči vypomoci. O všech zásadních záležitostech týkajících se dítěte rodiče rozhodují společně, musí se dohodnout a pouze v případě, že k dohodě nedojde, tak lze nechat soud rozhodnout. Jde například o otázky týkající se zdravotnických zákroků, výběru školy, místa, kde bude dítě bydlet apod. Rodiče si také musí uvědomit, že styk s druhým rodičem je (s výjimkou extrémních případů, kdy druhý rodič je nějakým způsobem opravdu pro dítě ohrožující) pro jejich společné dítě velice důležitý a dítě nesmí trpět tím, že se jeho rodiče rozešli. Pokud v rozsudku není stanoven pevně styk, měl by tento probíhat po vzájemné dohodě rodičů tak, aby byl dítěti ku prospěchu. Vždy je zásadní, aby prvním krokem, jak upravit poměry k dítěti byla dohoda. Každé nové soudní řízení již bude počátkem války a vztahy mezi rodiči to nezlepší, obětí pak bude opět jen to dítě. Pokuste se s matkou domluvit v intencích výše uvedených informací, je možno si k takové dohodě sjednat nějakého skutečně nezávislého prostředníka, který povede dvě znesvářené strany k dohodě výhodné pro dítě. Poslední dobou jsou poměrně dobré výsledky s mediací, mediátoři jsou školení odborníci v různých typech problémů. Někdy lze také takovou dohodu uzavírat za pomoci orgánu sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD).
Pokud opravdu žádným způsobem nebude možno k dohodě dojít, tak nezbude nic jiného, než podat žalobu na úpravu styku s dítětem, ve které uvedete Vámi tvrzené skutečnosti a budete nucen žádat styk v přesně stanovených termínech. Obvyklá frekvence styku s takto velkým dítětem je jednou za čtrnáct dní víkend a v protilehlém týdnu například odpoledne a noc ze čtvrtka na pátek. S matkou dítěte by bylo při pokusu o mimosoudní dohodu dobré probrat, že nechcete žalobu podávat, ale pokud se nedokážete dohodnout, tak nic jiného nezbude.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.