Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dcera chce jít bydlet k otci

21.12.2017

Dobry den,chtela bych radu ohledne sve 12ti lete dceri,jiz 9let neziji s jejim otcem,on ma svou rodinu i dite,dcera k nemu vzdy jezdila rada a nikdy jsem ji ho nezakazovala,ted nastala ale situace,kdy se zacala hrozne spatne ucit a chce jit bydlet k otci aniz by ji u me neco chybelo.Pry to chce jen zkusit a pry ja jsem na ni oskliva,kdyz nosi spatne znamky.Jsem z toho uplne zoufala,tata si ji ma dle soudniho rozhodnuti brat kazdych 14 dni,coz doposud nedelal,bere si ji na vikend po 3 az 4 tydnech,nikdy nejevil premiru zajmu o dceru a najednou ma zajem o jeji vychovu.S dcerou neni vubec rec,odmita vse co udelam a reknu,ignoruje me a je spise takova(VYSMATA) jako ze ma vyhrano.Ja s jejim odchodem nesouhlasim,je momentalne v puberte a dle meho nazoru se snazi si prosadit svou,ja na ni kladu pouze naroky na uceni,myslim si,ze pokud dopustim,aby odesla k otci,dame ji tim oba najevo,ze pokud si dupne,bude po jejim a ze k problemum se nestavi celem,ale utika se od nich.U me ji nic nechybi,davam ji lasku,zazemi a vse co potrebuje,neni nijak tyrana fyzicky ani psychicky,ale opravdu nevim co delat.Dekuji

Dobrý den,

děkuji za Váš vzkaz. Píšete, že Vaše dcera chce jít bydlet k otci, přestože příliš nejeví zájem o kontakt, a dceru si bere méně, než je stanoveno. Rozumím tomu, že je pro Vás jen těžko pochopitelné, proč k němu chce jít dcera bydlet, když se otec takto projevuje a u Vás má přitom lásku, zázemí a pravidla. Někdy se stává, že si děti idealizují druhého rodiče, které s ním není tolik v kontaktu. Vy máte teď poněkud nevděčnou roli - jste s ní každý den, nejste si tak vzácné, řešíte provozní věci včetně toho, že dbáte na to, aby se učila a dodržovala pravidla, což je naprosto v pořádku. Oproti tomu se dceři může zdát, že by se u otce měla lépe, pokud má jiná pravidla nebo menší nároky na vzdělávání. V období pubertálního vzdoru navíc dceřino odhodlání může posilovat paradoxně to, když vidí, jak moc s tím nesouhlasíte, a jde na "truc".
Mám zkušenost, že obdobnou situací prochází i jiné matky dcer - v určitém momentu, i vcelku přirozeně, dochází k tomu, že dcera, resp. dívka potřebuje poznat také svět mužů, a to bezpečně u svého otce. Právě proto, myslím si, že by možná nebylo od věci nechat ji, ať si bydlení u otce vyzkouší. Důležité přitom je domluvit se také s otcem na pravidlech, které bude o dcery vyžadovat (pokud má každý rodič jiné nároky a pravidla, je pro dítě obtížnější se v tom vyznat a respektovat hranice). S dcerou tuto možnost zkuste probrat jako s dospělou uvědomělou osobou, vyjádřete, že to je její vlastní rozhodnutí. Každé rozhodnutí přitom v sobě nese odpovědnost za něj.
Chápu, že nechat dceru jít bydlet k otci může být pro matku přetěžký úkol. Na druhou stranu, když zmizí zábrana, není proti čemu se vzpínat, obrazně řečeno.
Je ovšem obtížné posuzovat Vaši situaci takto na dálku přes internet, proto bych Vám spíše doporučila poradit se osobně, nejlépe i s dcerou, v rodinné poradně, a o vnímání situace z pohledu Vašeho a dcery se zabývat s někým, kdo je nezávislý a vůči komu není potřeba se vymezovat nebo "bojovat".

Držím Vám palce

Autor(ka) odpovědi: Šárka Faltová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.