Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Včera jsem dostala padáka ...) na konci rodičovské dovolené - pokračování

16.12.2017

Dobrý den, ráda bych vás požádala o pomoc s poradenstvím v této nepříjemné situaci, kdy jsem se po narození mých dvou dětí vracela znovu do práce, kde jsem měla znovu zájem pracovat ..., čekalo mě nemilé překvapení. Také se omlouvám, že píšu ne v příliš vhodné době předvánoční, ale zaměstnavatel si toto rozhodnutí nechával na poslední chvíli i přes moje průběžné informace e-mailem cca půl roku dopředu před skončení mé rodičovské dovolené. Zaměstnavatel mi doporučil dohodu o rozvázání pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti v důsledku rozhodnutí zaměstnavatele o organizační změně ze dne 8.12.2017, pracovní poměr skončí ke dni 12.12.2017 (nic jsem zatím nepodepsala). Dále se v dohodě píše... zaměstnavatel vyplatí náhradu mzdy za příp. nevyčerpanou dovolenou, odstupné ve výši 5 násobku průměrného měsíčního výdělku. Syn završí věku 3 let dne 29.12.2017.
Jak jsem si pročítala váš portál nabyla jsem pocitu, že tato dohoda není výhodná z toho důvodu, že by mi poté úřad práce vyplácel jen minimální výši státní podpory. A také že jsem ještě po dobu 2 měsíců kdy jsem zaměstnanec pojištěna zdravotně, a také platí soc. a důchodové. 1.Pochopila jsem to tak správně, že když podepíšu dohodu tak dostanu jen min.výši st. podpory?
2.Existují tam ještě další skryté výhody při klasické výpovědi ze strany zaměstnavatele, krom odstupného(což mi i tak v dohodě zaměstnavatel slibuje že bych měla 5 násobek prům.měs.výdělku) ?
3. Co je pro mě tedy celkově výhodnější ? na co mám přistoupit ?
4. Pokud se rozhodnu pro výpověď, tak jde nějak ošetřit že tam v lednu nemusim fyzicky přijít či musim ? (osobně mi to přijde dost zbytečné...můžeme se např. jen domluvit e-mailem, že tam nemusím 2 měs. chodit ?)
5. Do kdy se nahlásit na úřadu práce nejdéle ? pochopila jsem, že nejpozději do 3 dnů po skončení výpovědní lhůty, což znamená do 3.3.2018.
6. A jak je to se zdravotním pojištěním ? musim nahlásit pojištovně ? a do kdy ?
7. Co se týče "doby do 4 let věku dítěte" - vztahuje se k tomuto období nějaké vyjímky ? v podobě toho, že mám nějaké zvýhodnění ? zdravotní pojištění apod ?
8. Pokud nenajdu školku pro syna, a budu muset o něj pečovat až do září 2018 lze si toto omezení nějak zvýhodnit ?
9. Něco dalšího na co myslet ? co s tím souvisí a já to nezmínila a je důležité ?
VELMI DĚKUJI za pomoc, nevím si rady co udělat a na co si dát pozor abych nelitovala svého konání. Chci předem moc poděkovat za vaši pomoc a brzkou odpověď. Mám na to jen týden, pak už v kanceláři budou všichni na dovolených.
S upřímným pozdravem,

Dobrý den.
Těší nás, že jste se obrátila na naši poradnu. Většinu informací jste již z našich webových stránkách vyčetla, níže tedy shrnutí k Vašim dotazům.
1) Ano, pokud se zaevidujete na úřadu práce po skončení rodičovské dovolené, aniž byste nastoupila do zaměstnání, bude Vám náležet pouze minimální podpora v nezaměstnanosti. Připomínám, že podpora v nezaměstnanosti náleží teprve poté, co uplyne doba, která se určí podle počtu násobků průměrného výdělku, ze kterých byla odvozena minimální výše odstupného. Skutečnosti týkající se pojistného jsou také pravdivé, nicméně nepovažuji je za zásadní. Předpokládám, že plátcem pojistného na zdravotní pojištění za Vás bude nadále stát (jako za osobu pečující o dítě – viz dále) a doba péče o dítě bude dobou náhradní účasti na důchodovém pojištění.
2) Další výhody mě nenapadají – snad jen, že za výkon práce vzniká nárok na dovolenou.
3) Rozhodnutí je samozřejmě na Vás. Nedokážu odhadnout reakci zaměstnavatele, ani Vaše možnosti nalezení nového zaměstnání. Vzhledem ke skutečnosti, že pro nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti není třeba výkon zaměstnání po celou výpovědní dobu, lze uvažovat také o kompromisní variantě, kdy dojde k uzavření pracovního poměru dohodou s tím, že před skončením zaměstnání se do zaměstnání na kratší dobu vrátíte a budete pobírat mzdu.
4) Po dobu výpovědi trvá Vaše pracovní smlouva a zaměstnavatel je povinen Vám přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Nemá-li ji, jedná se o překážku v práci na jeho straně a po dobu jejího trvání Vám náleží náhrada mzdy. V době, kdy zaměstnavatel nemá práci podle pracovní smlouvy, se s ním můžete samozřejmě dohodnout na tom, že do zaměstnání chodit nebudete. Nezapomeňte ale, že zaměstnavatel s Vámi chtěl uzavřít pracovní poměr dohodou a není jisté, zda bude ochoten Vám vyjít vstříc.
5) Ano, pokud se zaevidujete do 3 pracovních dnů ode dne skončení zaměstnání, budete zaevidována ode dne následujícího po skončení zaměstnání nebo těchto činností.
6) Pojištěnec je povinen do osmi dnů ode dne, kdy se stal pojištěncem, za kterého je plátcem pojistného stát, oznámit tuto skutečnost příslušné zdravotní pojišťovně.
7) Péče o dítě do 4 let věku dítěte je považována za náhradní dobu pojištění pro účely důchodového pojištění; do 4 let věku dítěte můžete pobírat rodičovský příspěvek (pokud si jeho výši takto rozložíte). Za osoby pečující o jedno dítě do 7 let věku dítěte je plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát, pokud dítě nenavštěvuje mateřskou školu či obdobné zařízení v rozsahu přesahujícím 4 hodiny denně. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti.
8) Omlouvám se, této otázce bohužel nerozumím.
9) Je vidět, že jste se nad svojí situací pečlivě zamýšlela a studovala dostupné podklady. Nic dalšího mě v uvedené věci nenapadá. Pokud však budete mít další otázky, neváhejte se na naší poradnu opět obrátit.
Držím Vám palce, ať svoji nelehkou situaci dobře zvládnete a přeji Vám pěkný předvánoční čas.

Vážená paní Patočková,
Mnohokrát děkuji za zodpovězení mého dotazu v celé jeho šíři, chtěla bych vás požádat ještě o pár drobností :
1) zaměstnavatel mi přímo nabídl schůdné z jeho strany 2 možnosti a to buď dohodu (podmínky které jsem psala v prvním dotazu) či výpověď. Předpokládám tedy, že je pro mě definitivně výhodnější výpověď, pokud bych se potřebovala o syna starat do září kdy nastoupí do školky. Naopak dohoda by byla výhodnější pokud by se mi syna někam podařilo umístit (např. soukromá školka) co nejdříve a riskla bych, že i zaměstnání by se mi podařilo najít během 5 měsíců (kdy mi vyprší odstupné)
2) Podpora v nezaměstnanosti: by mi tedy začala 1.6.2018 ? (na ÚP bych se musela nahlásit do 3.6.2018) ?
V čem je vlastně dohoda o rozvázání pracovního poměru výhodná ? pochopila jsem, že dostanu více peněz o daň ? Velmi děkuji
Velmi děkuji

Dobrý den.
Doba podpory v nezaměstnanosti se posouvá o počet měsíců odpovídající zákonnému odstupnému, tj. ve Vašem případě 3 měsíce, další odstupné se již nezohledňuje.
Evidovat se u úřadu práce je Vaším právem, nikoli povinností. Pokud se zaevidujete do 3 pracovních dnů ode dne skončení zaměstnání, budete zaevidována ode dne následujícího po skončení zaměstnání. Tj. v případě, že po skončení rodičovské dovolené nastoupíte do zaměstnání, bude se výše podpory odvíjet z příjmů dosahovaných v zaměstnání, třebaže bude vyplácena, až po uplynutí doby odpovídající zákonnému odstupnému (3 měsíce). Pokud byste se zaevidovala u úřadu práce až po uplynutí této doby, pak by poslední činností byla opět péče o dítě a náležela by Vám podpora v nezaměstnanosti v minimální výši.
Z odstupného se neodvádí pojistné na zdravotní ani sociální pojištění, odvádí se pouze daň; v tom je předmětná finanční úspora.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.